Goniec.pl
maseczki smutna prawda

Pixabay.com Jorjoson

Ekspert: Maseczki na świeżym powietrzu powinny zostać na długo

15 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

W rozmowie z mediami profesor Krzysztof Simon wypowiedział się w sprawie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii UM we Wrocławiu nie ma żadnych złudzeń co do tego obostrzenia. Jego zdaniem

Gościem programu „Newsroom WP” niedawno był profesor Krzysztof Simon, który wypowiedział się na temat obowiązujących obecnie obostrzeń, między innymi dotyczących noszenia maseczek. Ekspert został też poproszony o komentarz w sprawie oświadczenia profesora Miłosza Parczewskiego. Specjalista nie miał żadnych wątpliwości.

Warto przypomnieć, że zdaniem profesora Miłosza Parczewskiego podczas rozmowy z RMF FM stwierdził, że noszenie maseczek na zewnątrz nie wpływa na zarażanie się koronawirusem i jest bez sensu. Należy jednak podkreślić, że mówił o sytuacjach, w których Polacy po prostu spacerują i nie nawiązują między sobą kontaktów – nie rozmawiają.

Profesor Krzysztof Simon o noszeniu maseczek na świeżym powietrzu

Kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii UMed we Wrocławiu na łamach programu „Newsroom WP” odniósł się do wypowiedzi profesora Miłosza Parczewskiego, która dotyczyła noszenia maseczek na zewnątrz. Krzysztof Simon ujawnił, że prof. Miłosz Parczewski to jego kolega.

Zdaniem profesora Krzysztofa Simona Miłosz Parczewski teoretycznie ma rację, jednak zaznaczył, że jednak zazwyczaj Polacy rozmawiają ze sobą, przebywając na zewnątrz i zasugerował, że założenie nieutrzymywania kontaktów jest sztuczne.

Według eksperta obowiązek zasłaniania nosa i ust na świeżym powietrzu jest konieczny i należy go utrzymać. Takie działanie zwiększa bezpieczeństwo i zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Profesor Krzysztof Simon uściślił, że – jego zdaniem – obowiązek noszenia maseczek powinien być utrzymany przez rząd aż do momentu zaszczepienia całego społeczeństwa.

Polacy i obowiązek noszenia maseczek

Podczas wywiadu udzielonego na łamach „Newsroom WP” profesor Krzysztof Simon opowiedział o sytuacjach, w których społeczeństwo w sposób rażący lekceważy obowiązek noszenia maseczek.

Z ust specjalisty padły słowa krytyki wobec Polaków, którzy nie tylko nie zasłaniają nosa i ust w przestrzeni publicznej, ale w dodatku bywają agresywni wobec osób, które chcą ten obowiązek od nich wyegzekwować.

[EMBED-245]

Lekarz sam miał widział młodego mężczyznę, który nie miał w sklepie maseczki, a na uwagę jednej z kasjerek zareagował złością i krzykiem. Zdaniem profesora Krzysztofa Simona taka postawa zasługuje na surową krytykę.

Na koniec dodał, że przez nieodpowiedzialne zachowania części społeczeństwa walka z pandemią koronawirusa jest niestety znacznie utrudniona.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Nie żyje kultowa dziennikarka TVP Blanka Danilewicz

  • Minister zdrowia ogłosił zmiany w obostrzeniach

  • Kardynał Kazimierz Nycz opuścił szpital

Mateusz SidorekAutor

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Producent poduszek dla niemowlaków The Bobby Company wycofuje swój produkt. Zmarło ośmioro dzieci

Czytaj więcej >

Wiadomości

Dziś w nocy dotrze nad Polskę chmura dwutlenku siarki znad wulkanu Cumbre Vieja

Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje powstaniec warszawski Henryk Filipski "Jeremi"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rosja: Podczas chrztu ksiądz uderzył głową dziecka o chrzcielnicę. Matka interweniowała

Czytaj więcej >
Policja

Wiadomości

Tysiące Polaków otrzymuje mandaty z fotoradarów umiejscowionych w nieoznakowanych pojazdach

Czytaj więcej >

Wiadomości

Pomorskie: Mężczyzna utonął w fontannie. Prawdopodobnie był pod wpływem alkoholu

Czytaj więcej >