Goniec.pl > Wiadomości > Karkonosze. Zabłądzili na szlaku. Tak wyglądał, gdy go odnaleźli
Eryk Błaszak
Eryk Błaszak 05.02.2023 13:40

Karkonosze. Zabłądzili na szlaku. Tak wyglądał, gdy go odnaleźli

GOPR
Fb/GOPR Karkonosze

Trzeci stopień hipotermii miał mężczyzna, który zabłądził w rejonie czerwonego szlaku nad Kotłem Małego Stawu w Karkonoszach. Turysta wraz z kolegą zadzwonili po pomoc, po nagłym pogorszeniu pogody oraz utraty sił przez jednego z nich. Zbłąkani zostali zabrani do schroniska, zaś najbardziej wychłodzony trafił do szpitala z temperaturą ciała 32 st. C.

Karkonosze. Zabłądzili na szlaku. Turysta miał 3 stopień hipotermii

W sobotnich godzinach wieczornych Stacja Centralna karkonoskiego GOPR otrzymała informację o dwóch turystach, którzy zabłądzili w rejonie czerwonego szlaku nad tamtejszym Kotłem Małego Stawu.

W pierwszej kolejności dyżurny usiłował pokierować mężczyznami zdalnie, jednak po ok. 20 minutach jeden z mężczyzn nie miał sił do dalszej wędrówki. W tej sytuacji na miejsce rozdysponowano dyżurny zespół z Karpacza.

W międzyczasie do zbłąkanych turystów dotarł inny mężczyzna, który wyposażony w rakiety śnieżne udzielił im pomocy i pomógł wrócić do skrzyżowania szlaków przy Spalonej Strażnicy, gdzie poczekali na ratowników GOPR.

- Po dotarciu ratownicy stwierdzili znaczne wychłodzenie dwójki turystów, stan jednego z nich wskazywał na hipotermię 3 stopnia. Po zabezpieczeniu termicznym ewakuowano turystów do Schroniska Strzecha Akademicka — można przeczytać w komunikacie GOPR Karkonosze.

Tam też udzielono turystom dalszej pomocy i przystąpiono do sprowadzenia najbardziej wychłodzonego mężczyzny na dół. Stan drugiego z turystów uległ na tyle poprawie, iż został on do poranka w schronisku.

Mężczyzna z hipotermią trafił do zespołu PRM w Stacji Ratunkowej Karpacz, gdzie udzielono mu kompleksowej opieki. Jak wykazały przeprowadzone na miejscu badania, temperatura jego ciała wynosiła zaledwie 32 s. C.

Trudne warunki w Karkonoszach

Wychłodzony turysta może mówić o sporym szczęściu. Gdyby nie opatrznościowa pomoc mężczyzny z rakietami śnieżnymi i sprawna akcja ratowników GOPR, mogłoby dojść do czwartego stadium hipotermii, w którym następuje zatrzymanie krążenia krwi i zapada się powolnie w sen.

Ratownicy GOPR przestrzegają turystów przed wędrówką po karkonoskich szlakach. Obecnie bowiem w wyższych partiach gór obowiązuje 3 stopień zagrożenia lawinowego. Temperatura spada poniżej 9 st. C, zaś porywisty wiatr potęguje jej odczuwanie do nawet -23 st. C.

Na stornie karkonoskiego GOPR pojawił się również film z przeprowadzonej sobotniej akcji ratunkowej, mający być przestrogą dla wszystkich tych, którzy wybierają się na szlaki pomimo panujących ostrzeżeń.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Fb/GOPR Karkonosze

Tagi: