Goniec.pl > Wiadomości > Jest decyzja RPP ws. stóp procentowych
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 07.12.2022 19:25

Jest decyzja RPP ws. stóp procentowych

EN 01541210 0004
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Rada Polityki Pieniężnej ogłosiła dziś (7.12) ostatnią w 2022 roku decyzję odnoszącą się do stóp procentowych. Po raz trzeci z rzędu pozostały one bez zmian, co oznacza, że raty kredytów nie wzrosną.

Stopa referencyjna nadal wynosi 6,75%

Po dzisiejszym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej stopa lombardowa jest na poziomie 7,25%, stopa depozytowa – 6,25%, stopa redyskontowa weksli - 6,8%, zaś stopa dyskontowa weksli – 6,85%. Główna stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego, tj. stopa referencyjna, wynosi nadal 6,75%.

- Rada ocenia, że spodziewane osłabienie koniunktury w otoczeniu polskiej gospodarki wraz z zacieśnieniem polityki pieniężnej przez główne banki centralne będzie wpływać ograniczająco na globalną inflację i ceny surowców. Dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej, w tym od wpływu agresji zbrojnej Rosji na Ukrainę na polską gospodarkę - podano w komunikacie NBP.

Trzeci miesiąc bez podwyżek stóp procentowych

Podwyżki stóp procentowych zaczęły się w październiku 2021 roku. Po 11 kolejnych podwyżkach grudzień jest trzecim miesiącem z rzędu, w którym nie dokonano zmian.

Stóp nie podniesiono w sierpniu ze względu na przerwę urlopową w Radzie Polityki Pieniężnej i w październiku, kiedy mimo wzrastającej inflacji, RPP utrzymała stopy na obecnym poziomie, przerywając trend.

Artykuły polecane przez Goniec.pl: