Goniec.pl
Jacek Kurski pozostaje modlitwa

Fot. East News Jan Bielecki

Jacek Kurski modli się za przyjaciela

2 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Jacek Kurski boi się o życie swojego przyjaciela. Dziennikarz Piotr Semka po zachorowaniu na COVID-19 został przetransportowany do szpitala w bardzo ciężkim stanie. Lekarze podłączyli prawicowego redaktora pod respirator. Zgodnie z najnowszymi informacjam

Choć w ostatnim czasie Jacka Kurskiego spotkało wiele szczęścia – niedawno urodziło mu się dziecko – to prezes Telewizji Polskiej niestety otrzymał też wyjątkowo przykrą informację dotyczącą jego przyjaciela. Piotr Semka to prawicowy dziennikarz, który od dawna jest blisko z byłem posłem do Parlamentu Europejskiego.

Ponad tydzień temu Jacek Kurski dowiedział się, że Piotr Semka w ciężkim stanie został przetransportowany do szpitala. Dziennikarz zachorował na COVID-19 i musiał zostać podłączony do respiratora. Media potwierdziły te wieści w środę 24 marca.

Jacek Kurski opowiedział o stanie przyjaciela – Piotr Semka pod aparatem ECMO

Z wiadomości, które wcześniej przekazywali między innymi Jacek Kurski oraz premier Mateusz Morawiecki wynika, że stan Piotra Semki nagle się pogorszył i musiał trafić pod opiekę medyczną. Wówczas konieczne było też podłączenie dziennikarza do respiratora.

Niedawno w rozmowie z serwisem Super Express prezes Telewizji Polskiej opowiedział o swoim przyjacielu. Stan zdrowia Piotra Semki nadal nie daje wielu powodów do optymizmu. Dziennikarz został podpięty pod specjalny aparat ECMO.

Przyjaciel dziennikarza nie jest też pewny co do tego, jak będzie funkcjonowało ciało Piotra Semki po odłączeniu od aparatury i przejściu COVID-19. Jednak Jacek Kurski zauważył, że w porównaniu do ostatnich dni nastąpiła poprawa.

Jest szansa, że Piotr przeżyje. Jest pod aparatem ECMO, nie ma dużej podaży tlenu, czyli organy krążenia i oddychania działają normalnie. Pytanie jest od strony funkcjonowania po przeżyciu. Piotr jest w śpiączce, ale ona wynika z podawania leków farmakologicznych. Sytuacja jest lepsza niż jeszcze kilka dni temu – powiedział na łamach Super Expressu.

Warto przypomnieć, że EMCO bywa określane „terapią ostatniej szansy” – głównie dlatego, że lekarze decyzją się na tę aparaturę, gdy już nawet respirator nie pomaga. Choć sprzęt nie leczy, to może jednak uratować życie.

EMCO jest protezą, która zastępuje pracę płuc i/lub serca za pomocą techniki pozaustrojowego natleniania krwi. Sprzęt eliminuje też zawarty w niej dwutlenek węgla. Jest to jednak dość ryzykowna terapia ze względu na inwazyjność i właśnie dlatego bywa stosowana w ostateczności.

Piotr Semka – kim jest przyjaciel Jacka Kurskiego?

Przyjaźń Jacka Kurskiego z Piotrem Semką trwa już od około czterech dekad. Przyszli polityk i dziennikarz poznali się w pierwszej klasie liceum ogólnokształcącego. Pracowali razem na łamach Tygodnika „Solidarność”.

W 1992 roku opublikowano książkę „Lewy czerwcowy”, która opisywała kulisy odwołania rządu Jana Olszewskiego. Pozycja ta została opracowana przez Piotra Semkę i Jacka Kurskiego.

[EMBED-243]

Dziennikarz, który współpracował między innymi z „W sieci”, „Uważam Rze” czy „Gazetą Polską” jest znaną i cenioną postacią w środowisku prawicowym. Wiadomość o chorobie Piotra Semki pojawiła się też na profilu Roberta Bąkiewicza – redaktora naczelnego Mediów Narodowych, prezesa Marszu Niepodległości. O stanie zdrowia pisarza informował również Robert Tekiel – były zastępca redaktora naczelnego Polskiego Radia 24.

Piotra Semkę często można zobaczyć w TVP Info, gdzie regularnie pojawia się jako komentator. Andrzej Duda w 2019 roku odznaczył go Krzyżem Wolności i Solidarności.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Super Express

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >