Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Ile wypada dać w kopercie na wesele w 2024? Polacy podali konkretne kwoty
Mateusz Wyderka
Mateusz Wyderka 07.07.2024 12:15

Ile wypada dać w kopercie na wesele w 2024? Polacy podali konkretne kwoty

Państwo młodzi
Fot. Rebecca Scholz/Pixabay

Tegoroczny sezon weselny trwa w najlepsze. Przy okazji tego typu uroczystości, wiele osób zastanawia się, ile pieniędzy przeznaczyć na prezent dla młodych. Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna na zlecenie Wirtualnej Polski, zapytał o to Polaków. Padły konkretne kwoty.

Ile trzeba dać w kopercie na wesele w 2024? Kwota robi wrażenie

Dla wielu par zamierzających wejść w związek małżeński, ślub z wyprawionym w lokalu weselem to pamiątka na całe życie - uroczystość, na którą nie powinno się szczędzić pieniędzy

Z roku na rok takie imprezy kosztują jednak coraz więcej. Zmieniają się nie tylko stawki za tzw talerzyk, ale również i za całą oprawę. Państwo młodzi często liczą, że z zebranych od gości prezentów, pokryją koszty organizacji uroczystości. To wszystko sprawia, że coraz więcej osób zastanawia się, ile obecnie powinno się włożyć do koperty, by nie popełnić faux pas.

Aktor Antoni Pawlicki: "Należy pomagać słabszym" [WYWIAD GOŃCA]

Badanie OPB Ariadna rozwiewa wątpliwości

W tym kontekście pomocne może okazać się badanie przeprowadzone przez Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna na zlecenie Wirtualnej Polski. Ankieterzy zapytali uczestników - Ile pieniędzy przeznaczyłbyś na prezent lub "do koperty" jako gość na weselu w 2024 roku?

Zdania, jak tradycyjnie w przypadku tego typu sytuacji, są mocno podzielone. Wyniki mogą jednak nieco zaskakiwać. Okazuje się bowiem, że najwięcej - aż 34 proc. uczestników podało kwotę od 301 do 500 zł. 

Polacy nie są zbytnio rozrzutni?

Połowa mniej, czyli 17 proc. badanych jest skłonne wydać pomiędzy 501 a 700 zł. Tyle samo zgłosiło sumę od 701 do 1000 zł. Więcej do koperty da 8 proc. badanych. Co ciekawe 13 proc. uznało, że najrozsądniejsza kwota to pomiędzy 201-300 zł. Zaledwie 5 proc. uznało, że należy dać od 101 do 200 zł, a pozostałe 6 proc.  do 100 zł.

Takie odpowiedzi nie powinny jednak dziwić. Goście weselni ponoszą koszty nie tylko przecież prezentu ślubnego dla państwa młodych, ale również odpowiedniego stroju, fryzjera itp wydatków. W czasach tak wysokich cen, wiele osób musi liczyć się niemal z każdym wydatkiem