Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Ile trwa żałoba w Kościele katolickim? Prawie wszyscy się mylili
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 03.03.2024 19:23

Ile trwa żałoba w Kościele katolickim? Prawie wszyscy się mylili

cmentarz groby kwiaty
Iberion

Śmierć bliskiej osoby to niezwykle ciężkie doświadczenie. Każdy z nas przeżywa ten trudny czas inaczej. Niewielu wie jednak, że Kościół katolicki wyznaczył specjalne zasady dotyczące żałoby. Ile trwa i czy jest coś, czego według duchownych, nie należy wtedy robić?

Ile trwa żałoba w religii katolickiej?

Dojście do siebie po utracie bliskiej osoby to jedno z najtrudniejszych wyzwań, przed jakim stoi każda osoba. Potrzeby w tym smutnym czasie mogą być różne, a na niektóre z pewnością pomoże wizyta u psychologa. Nie można także mówić o jednym, „prawidłowym” przeżywaniu żałoby. Dlatego właśnie niektóre założenia Kościoła katolickiego w tym temacie mogą zaskoczyć. Duchowni wyznaczyli trzy okresy żałoby, uzależnione od sytuacji. 

Emeryci mają powody do zadowolenia. Prezent od ZUS jeszcze przed świętami

Okres żałoby w Kościele katolickim

Kościół katolicki przewiduje trzy okresy żałoby. Według informacji podawanej przez portal wieczórmodlitwy.pl, pierwszy z nich trwa zazwyczaj dziewięć dni. W tym czasie przewidziany jest „okres przedpogrzebowy” i trzy dni związane z pochówkiem, tzw. nabożeństwa żałobnego, podczas którego wierni modlą się za zmarłą osobę.

Następnie duchowni zalecają kontynuowanie modlitwy, jednak bez potrzeby noszenia żałoby. Warto zaznaczyć, że w przypadku śmierci członka Kościoła, np. biskupa czy kardynała, okres ten wydłuża się, przeważnie do 30 dni. Z kolei w sytuacji żałoby narodowej, ogłaszanej przez władze państwa lub kościelne, może ona potrwać od kilku dni do kilku tygodni.

ZOBACZ TAKŻE: Dodatek osłonowy. Możesz otrzymać dopłatę do ogrzewania

Kościół katolicki o żałobie

Poza wymienionymi okresami, Kościół katolicki nie nakłada żadnych wymagań na swoich wiernych w kontekście przeżywania żałoby. Z racji, iż jest to bardzo indywidualna sytuacja, zachęca się do przeżywania tego smutnego doświadczenia w zgodzie z własnymi potrzebami. Mimo to kulturowo przyjęło się noszenie ciemnego ubioru, zwłaszcza tuż po śmierci bliskiej osoby. Ma to symbolizować smutek i wyraz szacunku dla zmarłego. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na nasze zachowanie, zwłaszcza w czasie ceremonii pogrzebowej, aby nie urazić nikogo z zebranych. Ważne jest jednak, żeby nie narzucać innym sposobu przeżywania żałoby.

Źródło: g.pl, wieczórmodlitwy.pl