Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Fatalne informacje dla emerytów. Stracą pomimo podwyżek
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 09.03.2024 21:14

Fatalne informacje dla emerytów. Stracą pomimo podwyżek

ZUS pieniądze
Fot. East News/Arkadiusz Ziolek

W marcu seniorzy otrzymają rewaloryzowane świadczenie. Minimalna emerytura wzrosła o 192 zł. Jak się okazuje, podwyżka emerytur nie będzie jednak tak korzystna, jakby się wydawało. Wszystko przez inflację, która zabierze część z ich wypłaty. Niektórzy będą stratni nawet o 200 zł.

Podwyżka emerytur w 2024 roku

Emerytury i renty wzrosły w oparciu o wskaźnik waloryzacji. Podwyżka świadczeń dla emerytów i rencistów wyniesie w 2024 roku 12,12 procent.  Minimalna emerytura wzrośnie z 1588,44 zł brutto do 1780,96 zł brutto. Pierwsza wypłata podwyższonego świadczenia nastąpi już w marcu. Niestety, realny zysk seniorów okaże się mniejszy. Wszystko za sprawą inflacji.

Ci emeryci mogą szykować portfele. Fiskus wkrótce odda im pieniądze

Niektórzy seniorzy stracą w 2024 roku nawet kilkaset złotych

Mimo, iż szczyt inflacji mamy już za sobą, ceny wciąż rosną. „Fakt” przyjrzał się prognozom Narodowego Banku Polskiego i wyliczył, że seniorzy z wyższych świadczeń nie będą się cieszyć długo. W „Raporcie o inflacji – listopad 2023 r.” przewidziano, że w 2024 r. inflacja osiągnie 4,6 procent. Skutkować to będzie tym, że część emerytów i rencistów straci kilkadziesiąt, a nawet kilkaset złotych.

Do tego dochodzą jeszcze istotne zmiany w kwestii dorabiania emerytów pracujących, którzy pobierają wcześniejsze emerytury lub renty, podczas gdy nie osiągnęli jeszcze powszechnego wieku emerytalnego. Wówczas należy przestrzegać określonych limitów. Jeśli zostaną przekroczone, ZUS może zmniejszyć lub zawiesić świadczenie. W marcu, kwietniu i maju limit wynosi 5278,30 zł brutto miesięcznie. Zmniejszenie wypłaty nastąpi po przekroczeniu przez emeryta pracującego kwoty 5278,30 zł brutto miesięcznie. ZUS dokona zawieszenia w sytuacji, gdy świadczeniobiorca zarobi więcej niż 9802,50 zł brutto miesięcznie. Granice te obowiązują do maja bieżącego roku, od czerwca należy spodziewać się innych stawek.

ZOBACZ TAKŻE: Zmiana czasu w Wielkanoc. Wierni muszą pamiętać

Tyle inflacja zabierze emerytom

„Fakt” podaje, ile dokładnie stracą seniorzy w oparciu o inflację. Emeryt pobierający z ZUS 2 tys. zł, w skali roku zarobi 2200,40 zł. Przez wzrosty cen straci on jednak z tej sumy ponad 100 zł. W przypadku osoby otrzymującej 2500 zł emerytury, może ona liczyć na zysk o dodatkowe 2416,60 zł. Inflacja zabierze z tej kwoty 111 zł. Z kolei senior otrzymujący miesięcznie 4 tys. zł. straci pod kątem rocznego przychodu ponad 177 zł.

Źródło: WP.pl