Goniec.pl
"Fakty" TVN w swoim stylu prostują słowa prezesa PiS. Puenta reportażu to prawdziwy hit

"Fakty" TVN

"Fakty" TVN w swoim stylu prostują słowa prezesa PiS. Puenta reportażu to prawdziwy hit

28 Września 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

"Fakty" TVN ponownie wbiły potężną szpilę Jarosławowi Kaczyńskiemu. We wtorkowym wydaniu serwisu pokazano materiał, będący odpowiedzią na skandaliczne słowa prezesa PiS odnoszące się do wojny w byłej Jugosławii. - Ta wojna była taka, że tu chwilę postrzelali, tam tańczyli - stwierdził ostatnio polityk. Katarzyna Górniak przypomniała więc, co naprawdę działo się na Bałkanach.

Skandaliczne wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego znów stały się powodem, dla którego prezes PiS stał się negatywnym bohaterem wieczornych "Faktów" TVN.

Jarosław Kaczyński

Polacy wskazali, kto powinien stać na czele PiS. Pozycja Jarosława Kaczyńskiego nigdy nie była tak zagrożona

CZYTAJ DALEJ

Amerykańska stacja od lat z chęcią opisuje kolejne potknięcia polityków obozu władzy, przez co mocno się im naraża, co skutkuje z kolei licznymi zarzutami nie tylko ze strony rządzących, ale także zajadłymi atakami przypuszczanymi przez podległe im media.

Główny serwis informacyjny TVN nie zamierza się jednak tym przejmować i nie odpuszcza, zwłaszcza że powodów do formułowania kolejnych, coraz bardziej uszczypliwych komentarzy nie brakuje. Przekonaliśmy się o tym choćby we wtorkowy wieczór.

Historia Europy wg. Jarosława Kaczyńskiego

- Była już prawda czasu i prawda ekranu. Teraz o nowym rodzaju prawdy serwowanej w prekampanii... Jarosław Kaczyński lansuje własne interpretacje nie tylko tego, co w Polsce... Świat według prezesa - zapowiedziała jeden z materiałów zaprezentowanych widzom 27 września prowadząca "Fakty" Diana Rudnik.

Reportaż zatytułowany "Wiedza i życie" przygotowała Katarzyna Górniak, zainspirowana wypowiedzią prezesa PiS, jaka padła na spotkaniu z mieszkańcami Opola w minioną niedzielę.

Jarosław Kaczyński mówił o targających świat kryzysach, wskazując m.in., że "po raz pierwszy od 1945 roku, czyli po raz pierwszy od 77 lat, mamy po prostu wojnę, taką wojnę w całym tego słowa znaczeniu".

Zaznaczał przy tym, iż "były napady na Węgry i Czechosłowację, ale to nie były tak naprawdę żadne wojny", a także pokusił się o własną interpretację tego, co działo się w Jugosławii w latach 1992-1995.

- Tam było dużo frontów, dużo przeciwników, a wszystko działo się na terytorium dość wyraźnie mniejszym niż terytorium Polski, bo Jugosławia to 240 tys. km kw. Ta wojna była taka, że tu chwilę postrzelali, tam tańczyli. Ja to wszystko mówię z własnego doświadczenia, bo tam byłem. W każdym razie niewiele to miało wspólnego z tym, co dzieje się w Ukrainie - ocenił.

"Fakty" TVN punktują prezesa PiS

Po tym, jak prezes PiS wypowiedział te kontrowersyjne słowa, Górniak postanowiła zweryfikować, czy to, co mówi, jakkolwiek ma się do rzeczywistości, choć jeszcze bardziej trafne byłoby stwierdzenie, że wskazała, jak bardzo się on myli.

- Ludzie tracili życia, majątki, zdrowie. W samej Bośni i Hercegowinie zginęło ponad 100 tys. osób - powiedział dla "Faktów" dr hab. Marko Babić z UW.

Dziennikarka nie darowała sobie także drobnej uszczypliwości odnoszącej się do stwierdzenia, Kaczyńskiego, że "tam był", dlatego dobitnie podkreśliła, że "byli i ginęli tam też polscy żołnierze". Następnie oddała głos gen. Romanowi Polko.

- To skandaliczna wypowiedź kogoś, kto udał się na kilkudniową wycieczkę i był wiele kilometrów od strefy działań wojennych - grzmiał oburzony wojskowy, który brał udział w misji pokojowej na terenie byłej Jugosławii.

Jednym komentarzem zakpili z wpadki Kaczyńskiego. Znani kabareciarze bezlitośni dla prezesa PiS

Wpadka Jarosława Kaczyńskiego hitem sieci. Neo-Nówka bezlitosna dla prezesa PiS

CZYTAJ DALEJ

Wymowny materiał i jeszcze lepsza puenta

Wszystko przepleciono zręcznie autentycznymi, mocno uderzającymi kadrami z frontu walk, masowych pogrzebów, ekshumacji i ostrzałów.

Głos zabrała też Janina Ochojska, która ujawniła, jak naprawdę wyglądała "misja" prezesa PiS do Jugosławii. Z jej słów wynikało bowiem, że podczas gdy konwój humanitarny spał na parkingu pod ciężarówkami, Kaczyński odpoczywał w hotelowym pokoju.

"Fakty" przypomniały przy okazji słowa polityka o "obcości kulturowej", którą poczuł, gdy konwój zatrzymał się w Wiedniu, a także kontrowersyjną anegdotę o polskich eurodeputowanych w niemieckim pociągu.

Najlepsze jednak Górniak pozostawiła dopiero na koniec, pozostawiając ocenę słów Kaczyńskiego samemu autorowi i wykorzystując fragment jego przemówienia z Oleśnicy. - Niestety, niesprawiedliwie, ale nie jestem noblistą - żartował prezes PiS.

"Wiadomości" TVP i słynne już "paski" to marka sama w sobie. Fot.: screen "Wiadomości" TVP wydanie z dn. 02.09.2022 r.

"Wiadomości" TVP w zaledwie kilka dni przeszły same siebie. Festiwal manipulacji i wpadek

"Wiadomości" TVP przechodzą same siebie od dawna. Postanowiliśmy sprawdzić, jak wyglądały słynne paski od początku września. Zaledwie kilka dni wystarczyło, by byli już pracownicy Jacka Kurskiego pokazali pełen wachlarz umiejętności w tworzeniu krótkich i chwytliwych fraz. Zgadniecie jakie tematy to konik Telewizji Polskiej?

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: "Fakty" TVN

Tagi:

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

"Polskie bezpieczeństwo jest zagrożone"

Wiadomości

"Polskie bezpieczeństwo jest zagrożone". Generał ocenił propozycję polskiego MON

Czytaj więcej >

Wiadomości

Strzały na ulicach Wałbrzycha. Agresorzy biegali w centrum z tasakiem i atrapą broni

Czytaj więcej >

Wiadomości

Pacjentka zmarła przez pomyłkę farmaceutki. Jest wyrok

Czytaj więcej >
Dofinansowanie dla TVP

Wiadomości

PiS wykorzystało nieuwagę Polaków przed meczem. Jest decyzja ws. TVP

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki

Wiadomości

Jacek Ozdoba o Mateuszu Morawieckim: "Konsekwencje ponosi Polska"

Czytaj więcej >
Trafiła na czarną listę Putina

Wiadomości

Trafiła na czarną listę Putina. "Nie mogę wrócić do Rosji, bo będę tam prześladowana"

Czytaj więcej >