Patryk Przybyłowski 11.07.2021 21:14

Włochy triumfują w Euro 2020

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
ANDY RAIN/AFP/East News

Kibice na całym świecie w ciągu ostatnich tygodni ekscytowali się rywalizacją najlepszych europejskich drużyn. W końcu nadszedł wielki finał Euro 2020, w którym Anglicy podejmowali Włochów. Emocjonujące spotkanie zakończyło się triumfem reprezentacji Włoch.

Punktualnie o 21:00 na stadionie Wembley padł pierwszy gwizdek finałowego spotkania Euro 2020. W ostatnim meczu turnieju naprzeciwko siebie stanęły drużyny, które podczas zmagań nie doznały żadnej porażki.

Mecz zaczął się wybitnie dla Anglików. Gospodarze wyszli na prowadzenia już w 2. minucie, kiedy dośrodkowanie Kierana Trippiera z prawej strony wykorzystał Luke Shaw. Tym samym "Synowie Albionu" strzelili najszybszą bramkę w historii meczów finałowych Mistrzostw Europy.

W kolejnych minutach Włosi starali się konstruować ataki, ale Anglicy perfekcyjnie ustawiali się w obronie. Rezultat nie uległ zmianie do przerwy i po pierwszych 45 minutach gospodarze schodzili do szatni z jednobramkowym prowadzeniem.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Druga połowa zaczęła się od kolejnych prób reprezentacji Italii, ale piłkarze Roberto Manciniego nie byli w stanie przebić się przez szczelną defensywę rywali. Wyrównanie przyszło dopiero w 67. minucie, kiedy zamieszanie pod bramką Pickforda wykorzystał Leonardo Bonucci.

W ciągu ostatnich minut Włosi na spokojnie kontrolowali grę i spokojnie czekali na finalny gwizdek arbitra. W regulaminowym czasie gry wynik nie uległ już zmianie i byliśmy świadkami dogrywki.

W pierwszej połowie dogrywki to reprezentacja Italii była bliższa wypracowania sobie sytuacji strzeleckiej. Anglicy, pomimo dokonania zmian w składzie, sprawiali wrażenie zdecydowanie bardziej pozbawionych sił.

W drugiej części dogrywki obydwie drużyny prezentowały zdecydowanie ciekawszy futbol, czego skutkiem były sytuacje strzeleckie po obydwu stronach. Kapitalnymi interwencjami popisywali się Pickford i Donnaruma, którzy konsekwentnie ratowali swoje drużyny przed stratą bramki.

Obydwie drużyny podeszły tym samym do wykonywania rzutów karnych, w których lepiej poradzili sobie Włosi. Italia wygrała jedenastki stosunkiem 3:2.