Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce. Trzeba będzie uważać
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 07.04.2024 15:01

Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce. Trzeba będzie uważać

burza
Fot. Unsplash/Tomáš Vydržal

Prognoza pogody na początek kwietnia zaskakuje niemal wakacyjnymi upałami. Damian Dąbrowski z Planetarium Śląskiego wyjaśnił, że nad Polską utworzyła się “autostrada ciepła”. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej już teraz zapowiada możliwe wydanie alertów w związku z silnymi burzami oraz porywistym wiatrem.

Pogoda: wysokie temperatury zaowocują gwałtownymi burzami

Pogoda w kwietniu 2024 zaskoczyła. Pierwsze dni przyniosły ze sobą nie tylko pył pustynny znad Sahary, ale również wyjątkowo ciepłe powietrze. W wyborczą niedzielę (07.04) niemal w całym kraju termometry pokażą temperatury powyżej 20 stopni Celsjusza. Miejscami temperatura powietrza osiągnie nawet 30 stopni Celsjusza.

Polska będzie na skraju głębokiego niżu z ośrodkiem w rejonie Szkocji. Z południowego zachodu zacznie napływać bardzo ciepłe i suche powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Ciśnienie będzie spadać - tłumaczył IMGW w specjalnej prognozie pogody na weekend. 

Wybory samorządowe 2024. PKW podała dane o frekwencji

Nad Polską pojawiła się "autostrada ciepła"

Fala gorąca, która owładnęła Polskę, przyniesie ze sobą nie tylko wcześniejszy sezon grillowy. Damian Dąbrowski z Planetarium Śląskiego w rozmowie z Radiem Zet przestrzega przed gwałtownymi zjawiskami pogodowymi.

ZOBACZ: Kobieta dopuściła się haniebnej rzeczy. Szuka jej policja

Za kwietniowy upał odpowiedzialny jest nietypowy układ wyżów i niżów, który utworzył się nad Europą. […] Rekordy temperatury są także dowodem na to, że klimat się ociepla - dodał ekspert.

Damian Dąbrowski wyjaśnił jednocześnie, że niże i wyże tworzą obecnie nad Polską “autostradę ciepła”. Termiczne lato zaowocuje najprawdopodobniej gwałtownymi burzami i silnym wiatrem. IMGW już teraz planuje wydanie ostrzeżeń I stopnia.

IMGW prognozuje wydanie żółtych alertów przed burzami i wichurami

IMGW w prognozach ostrzeżeń meteorologicznych wskazuje szczególnie na zachodnią część kraju. Żółte alerty już w środę (10.04) objąć mogą województwa: dolnośląskie, lubuskie, opolskie, pomorskie oraz wielkopolskie.

ZOBACZ: Pięć osób poszkodowanych, w tym dziecko. Lądował śmigłowiec LPR

Przy obecnych szacunkach pogodowych burze oraz silny wiatr, jaki nawiedzić ma Pomorze, pojawią się już w 10 kwietnia w godzinach porannych. Gwałtowna aura spowodowana nagłymi letnimi upałami spowoduje, iż alerty IMGW utrzymane zostaną aż do czwartku (11.04).

pogoda-burza-wiatr-imgw-alerty.jpg
IMGW prognozuje wydanie żółtych alertów pogodowych. Fot. imgw

Źródło: radio zet, imgw

Tagi: Pogoda IMGW burza