Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Jaka pogoda na majówkę? Synoptyk nie ma wątpliwości
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 06.04.2024 10:39

Jaka pogoda na majówkę? Synoptyk nie ma wątpliwości

deszczowa pogoda
fot. Marek BAZAK/East News

Ostatnie zawirowania pogodowe sprawiają, że Polacy zachodzą w głowę, jakich temperatur należy spodziewać się w okresie majówki. Czy warto już teraz planować urlop? Synoptyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski przekazał, jakiej pogody należy oczekiwać. Nie wszyscy będą zadowoleni.

Majówka 2024. Jakiej pogody się spodziewać?

Majówka chyba wszystkim kojarzy się ze słońcem i spędzaniem czasu na świeżym powietrzu. Zazwyczaj jest ku temu okazja, ponieważ pogoda dopisuje. Jak będzie w tym roku? Jak wskazują stworzone przez CMM IMGW modele pogodowe Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody, na przełomie kwietnia i maja średnia temperatura powietrza w znacznej części kraju będzie poniżej norm wieloletnich. Eksperci wskazują głównie na północ oraz zachód Polski.

Warto zaznaczyć, że w tym roku majówka jest okazją do naprawdę długiego odpoczynku i przedłużenia weekendu. Jeśli weźmiemy trzy dni urlopu, możemy łącznie cieszyć się aż 9 dniami wolnymi od pracy. 

Tego od pracowników Biedronki nigdy nie usłyszysz. Nagranie hitem sieci

Ekspert o pogodzie na majówkę 2024

Niestety jak wskazują eksperci, pogoda nie będzie nas rozpieszczać. W rozmowie z Wirtualną Polską rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski przekazał, że prawdopodobnie będzie chłodniej. Podkreślił jednak, że jest jeszcze zdecydowanie zbyt wcześnie, aby podać bardziej szczegółowe prognozy pogodowe.

Wstępnie modele meteorologiczne pokazują, że może być chłodniej niż w ostatnich 30 latach. Anomalia wyniesie od 1, a w niektórych miejscach Polski, nawet do 2 stopni - informował. - Podejrzewam, że wartości będą nie tak wysokie, jak w najbliższy weekend, czyli dwudziestoparostopniowe, tylko temperatura wyniesie pewnie około 15 stopni, ale są to tylko moje przypuszczenia - dodał.

Słonecznie i ciepło w kwietniu

Wszystkie prognozy na nadchodzące tygodnie wskazują za to, że kwiecień będzie bardzo ciepłym miesiącem, który warto wykorzystać. Na zachodzie i Dolnym Śląsku słupki rtęci już niebawem mogą wskazywać nawet do 20 stopni Celsjusza. Eksperci wskazują, że najcieplejsze będą zbliżające się dni. W okresie od niedzieli 7 kwietnia do nawet środy 10 kwietnia temperatura może znacznie przekroczyć 20 stopni i wahać się od 25 do nawet 29 stopni Celsjusza.

ZOBACZ: Tego od pracowników Biedronki nigdy nie usłyszysz. Nagranie hitem sieci

A jakiej pogody spodziewać się dziś 6 kwietnia? Sobota z możliwymi burzami. Temperatura od 11 do 21 stopni.

Dziś miejscami słabe przelotne opady deszczu, na wschodzie możliwe słabe burze. Wieczorem na północy mgły z widzialnością do 200m. Temperatura od 11° do 21°C. Wiatr we wschodniej połowie kraju oraz w rejonie Zatoki Gdańskiej w porywach do 60 km/h, zachodni i północno-zachodni - informują eksperci z IMGW.

Źródło: Goniec/WP/IMGW