Goniec.pl
Zakaz wjazdu do miast i mniejsze limity prędkości na autostradzie będą sposobami na drogie paliwo?

Unsplash.com/Jan Baborák

Zakaz wjazdu do miast w niedzielę? Eksperci mają pomysł na kryzys energetyczny

26 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Do niehandlowej niedzieli dołączy niedługo kolejny zakaz? Eksperci wskazują, że Europa powinna zastanowić się nad... ograniczeniem możliwości jeżdżenia autem po mieście w niedzielę oraz zmniejszenie limitów prędkości na autostradach. Co ważne, do takiej sytuacji już w przeszłości doszło.

Zakaz handlu w niedzielę niehandlową i jednocześnie zakaz jeżdżenia samochodem po miastach? Nie jest to scenariusz nierealny, o czym świadczy historia, która była już świadkiem podjęcia przez Europę podobnej decyzji.

piątek marcin k

Jest akt oskarżenia ws. śmierci Marcina K. Policjant miał go skopać i zostawić w lesie

CZYTAJ DALEJ

Zakaz jeżdżenia autem w niedzielę oraz zmniejszenie limitów prędkości na autostradzie to dwa sposoby na poradzenie sobie z kryzysem energetycznym. Związany jest on bezpośrednio z wojną w Ukrainie oraz embargiem na rosyjskie surowce.

Zakaz jazdy autem w niedzielę? Ma to związek z wojną i rosyjską ropą

Wprowadzenie handlowych i niehandlowych niedziel to do dziś prawdziwa kość niezgody między Polakami. Okazuje się, że niedługo lista niedzielnych zakazów i nakazów może się wydłużyć i w ogóle nie będzie związana z kwestią Kościoła katolickiego.

Okazuje się, że embargo na rosyjską ropę nie tylko jest obchodzone przez nieuczciwe firmy, chcące nadal zarabiać na zbrodniach Władimira Putina. Embargo to realnie wpływa na codzienność Polaków, którzy mogą pochwalić się posiadaniem samochodu.

Do niedawna odjeżdżanie ze stacji benzynowej nie było niczym niezwykłym, ale obecnie zdanie "zatankowałem do pełna" wywołuje prawdziwe emocje, prestiż i poczucie przynależności do osób, które przekraczają mityczne progi podatkowe z racji swojego bogactwa.

Kosmiczne wręcz ceny ropy na rynku nie sprawiają, że Polacy rezygnują ze swoich aut, ale już niedługo część z nich może nie mieć wyjścia. - Wiele firm decyduje się na przepompowywanie na oceanie ropy z rosyjskich tankowców na tankowce pływające pod inną banderą, by drogo sprzedać ją w europejskich portach - podaje "Fakt".

Składki OC w górę, od piątku 17 czerwca obowiązują nowe przepisy, kierowcy wydadzą więcej pieniędzy

OC będzie kosztować więcej? Od piątku obowiązują nowe przepisy, ubezpieczyciel sprawdzi, jakim jesteś kierowcą

CZYTAJ DALEJ

Podbijanie ceny, mimo iż rosyjska ropa powinna zniknąć z rynku to ogromny problem. Eksperci, w tym Bartłomiej Derski z portalu wysokienapiecie.pl, podkreślają, że europejscy politycy powinni zastanowić się nad innym sposobem ograniczenia popytu na surowce energetyczne, a tym samym daniem Władimirowi Putinowi i jego gospodarce prztyczka w nos. Mowa o zasięgnięciu "dobrych praktyk" z przeszłości i wprowadzenia niedzielnego zakazu.

Po mieście pieszo lub komunikacją, a paliwo zostaw na później

- Europa powinna sięgnąć po rozwiązania wprowadzone podczas poprzedniego potężnego kryzysu energetycznego w latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku - powiedział Bartłomiej Derski dla MarketNews24.

Ekspert z portalu wysokienapiecie.pl wskazuje, że wtedy Europa zdecydowała się na... zakazanie jazdy samochodem po mieście. - W celu obniżenia zużycia benzyny wprowadzono ograniczenie prędkości na autostradach i niedziele bez samochodów w niektórych miastach - powiedział Bartłomiej Derski.

Tylko w bardziej radykalnych krokach Zachód może wywrzeć na Putinie presję i realnie przyczynić się do szybszego zakończenia wojny w Ukrainie? Bartłomiej Derski wskazał, że "jeżeli Europa chce być skuteczna, to powinna też z dnia na dzień wprowadzić drastyczne rozwiązania, przyspieszając jednocześnie transformację energetyczną opartą na odnawialnych źródłach energii".

Śmiertelny wypadek tuż przy kapliczce

Najpierw uderzył w inne auto, potem wbił się w kapliczkę. Tragiczny wypadek w centrum Polski

Tragiczny wypadek w Bujnach Szlacheckich. - W wyniku tego zdarzenia śmierć poniósł 52-letni kierowca - podała policja z Bełchatowa. Zobacz zdjęcia z miejsca wypadku.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: o2.pl

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Donald Tusk

Wiadomości

Opozycja razem czy osobno? Polacy zdecydowali

Czytaj więcej >
Myśleli, że nie żyje, a on był w areszcie. Sąsiedzi do dziś na widok pana Jarosława krzyczą "Cześć, nieboszczyk"

Wiadomości

Warszawa: Kilka miesięcy po pogrzebie do jej drzwi zapukał nieboszczyk. Zbladła i zaniemówiła

Czytaj więcej >
Kamil Bortniczuk

Wiadomości

Katolicka fundacja promuje sport. Gdzie podziały się rządowe pieniądze?

Czytaj więcej >
Antoni Macierewicz

Wiadomości

Szef klubu PiS wygryzie Macierewicza? Politycy ujawniają

Czytaj więcej >
Rzecznik PiS skomentował słowa Jarosława Kaczyńskiego o "zniszczeniu tych ludzi". Niewiarygodne, kim się zasłonił

Wiadomości

Burza po słowach Jarosława Kaczyńskiego. Rzecznik PiS nieudolnie broni prezesa

Czytaj więcej >
Szokujące słowa Magdaleny Ogórek na antenie TVP Info. Nie do wiary, do czego wezwała prezenterka

Wiadomości

Oburzające słowa Magdaleny Ogórek na antenie TVP Info. Prezenterka nawołuje do buntu

Czytaj więcej >