Sinice straszą urlopowiczów. Pierwsze miejsca z zakazem kąpieli od sanepidu już są [MAPA]
Morze Bałtyckie, jeziora i stawy przeżywają prawdziwe oblężenie. Podobnie jednak jak Polacy, nad wodę wróciły również sinice. Główny Inspektor Sanitarny ostrzega. W pierwszy weekend wakacji zamknięte zostały pierwsze kąpieliska. Lepiej to wiedzieć, zanim wyjdziesz z domu.
Sinice są w Polsce niemal tak samo pewne, jak to, że rząd będzie przekonany, iż Polakom żyje się lepiej. Wyjaśniamy: nie żyje się lepiej, a sinice pokrzyżowały część wakacyjnych planów urlopowiczów.
Sinic wykrytych w zbiorniku wodnym, w tym również na odcinkach w Morzu Bałtyckim pod żadnym pozorem nie wolno ignorować. - Niektóre sinice tworzące zakwity w wodach słodkich, słonawych i morskich są zdolne produkować toksyny - podaje GIS na specjalnej stronie monitorującej stan kąpielisk w kraju.
Sinice powróciły, oto zamknięte przez sanepid kąpieliska
Sinice to obok słynnych już "paragonów grozy" jedna z największych zmor urlopowiczów liczących, że po trudzie walki o utrzymanie się na powierzchni inflacji i rosnących rachunków będą mogli odpocząć.
Porażająca fala upałów i sinice nie są dobrym połączeniem. Sanepid ostrzega wszystkich, którzy mimo ostrzeżeń i zamknięć kąpielisk decydują się na ochłodzenie w wodzie wypełnionej sinicami, czyli właściwie cyjanobakteriami.
- U ludzi odnotowano występowanie wysypki w przypadku kontaktu skóry z wodą i zachorowania po przypadkowym połknięciu wody ( np. podczas pływania). Zagrożenie stanowi również wdychanie aerozoli, zawierających toksyny sinicowe - podaje GIS na specjalnej stronie, gdzie można dowiedzieć się więcej na temat sinic (jej adres znajdziesz >tutaj<)
Gdzie zamknięte są kąpieliska? Na szczęście dla idących na pierwszy ogień plażowiczów, liczba ta jest na razie mała, jednak sytuacja może ulec zmianie nawet w ciągu zaledwie jednej doby. Obecnie nie można się kąpać w trzech miejscach w kraju.
Nad Bałtykiem spokój, ale warto kontrolować sytuację
Wiele osób, które na pierwszy weekend wakacji postanowiło wybrać się nad morze, może mówić o wyjątkowym szczęściu. Nie tylko nie muszą borykać się ze słynną zmienną pogodą i opadami deszczu, ale również żadne z kontrolowanych przez sanepid kąpielisk nie jest zanieczyszczone sinicami.
Sinice występują za to w innych miejscach i należy pamiętać, że woda nie zawsze zdrowia doda. Gdzie lepiej się nie kąpać? Sanepid wyklucza taką możliwość w: Kąpielisku Malta na jeziorze Maltańskim (Poznań, woj. wielkopolskie), Pilicy Polskiej YMCA (Kurnędz, pow. piotrkowski, woj. łódzkie) oraz w zbiorniku wodnym Przedbórz (Przedbórz, pow. radomszczański, woj. łódzkie).
Sinice: co to jest i jakie są objawy po kontakcie z nimi?
Sinice, to jak wcześniej wspomnieliśmy cyjanobakterie. Są to jedne z najstarszych organizmów występujących na Ziemi. Zatem w przypływie wakacyjnej pewności siebie nie należy deprecjonować ich jako przeciwników, gdyż wszystko wskazuje na to, że przeżyją one każdego żyjącego obecnie Polaka.
Osoby, które zignorowały wskazania sanepidu i mimo zakazu kąpieli zamoczyły się w pełnej cyjanobakterii wodzie, powinny wiedzieć, że mogą wystąpić skutki uboczne tej pochopnej decyzji.
Sanepid na swojej stronie opublikował specjalne ostrzeżenie. Po kąpieli w wodzie zauważysz jedne z poniższych objawów, natychmiast zgłoś się do lekarza:
wysypka na skórze,
swędzenie i łzawienie oczu,
wymioty,
biegunka,
gorączka,
bóle mięśni i stawów.
Skutki kontaktu z sinicami mogą pojawić się bezpośrednio po kąpieli lub dopiero po kilku dniach od wyjścia ze skażonego zbiornika. - Od dłuższego czasu nie odnotowano przypadków śmiertelnych wśród ludzi, jednakże w kilku sytuacjach zachorowania były bardzo poważne - wskazuje GIS na swojej stronie.
Artykuły polecane przez Goniec.pl:
W 2023 roku emerytury i renty pójdą znacząco w górę. Sprawdź, ile zyskasz na waloryzacji
Śmiertelny wypadek w Brzezinach. 40-letni motorowerzysta uderzył w drogowy przepust
Agresywna pasażerka autobusu nie mogła powstrzymać emocji. Z jej ust padły przekleństwa
Źródło: goniec.pl, gis.pl