Goniec.pl
Sinice powróciły nad wodę, sanepid ostrzega, są pierwsze zamknięte kąpieliska

TOMASZ RADZIK/East News

Sinice straszą urlopowiczów. Pierwsze miejsca z zakazem kąpieli od sanepidu już są [MAPA]

26 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Morze Bałtyckie, jeziora i stawy przeżywają prawdziwe oblężenie. Podobnie jednak jak Polacy, nad wodę wróciły również sinice. Główny Inspektor Sanitarny ostrzega. W pierwszy weekend wakacji zamknięte zostały pierwsze kąpieliska. Lepiej to wiedzieć, zanim wyjdziesz z domu.

Sinice są w Polsce niemal tak samo pewne, jak to, że rząd będzie przekonany, iż Polakom żyje się lepiej. Wyjaśniamy: nie żyje się lepiej, a sinice pokrzyżowały część wakacyjnych planów urlopowiczów.

piątek marcin k

Jest akt oskarżenia ws. śmierci Marcina K. Policjant miał go skopać i zostawić w lesie

CZYTAJ DALEJ

Sinic wykrytych w zbiorniku wodnym, w tym również na odcinkach w Morzu Bałtyckim pod żadnym pozorem nie wolno ignorować. - Niektóre sinice tworzące zakwity w wodach słodkich, słonawych i morskich są zdolne produkować toksyny - podaje GIS na specjalnej stronie monitorującej stan kąpielisk w kraju.

Sinice powróciły, oto zamknięte przez sanepid kąpieliska

Sinice to obok słynnych już "paragonów grozy" jedna z największych zmor urlopowiczów liczących, że po trudzie walki o utrzymanie się na powierzchni inflacji i rosnących rachunków będą mogli odpocząć.

Porażająca fala upałów i sinice nie są dobrym połączeniem. Sanepid ostrzega wszystkich, którzy mimo ostrzeżeń i zamknięć kąpielisk decydują się na ochłodzenie w wodzie wypełnionej sinicami, czyli właściwie cyjanobakteriami.

- U ludzi odnotowano występowanie wysypki w przypadku kontaktu skóry z wodą i zachorowania po przypadkowym połknięciu wody ( np. podczas pływania). Zagrożenie stanowi również wdychanie aerozoli, zawierających toksyny sinicowe - podaje GIS na specjalnej stronie, gdzie można dowiedzieć się więcej na temat sinic (jej adres znajdziesz >tutaj<)

Gdzie zamknięte są kąpieliska? Na szczęście dla idących na pierwszy ogień plażowiczów, liczba ta jest na razie mała, jednak sytuacja może ulec zmianie nawet w ciągu zaledwie jednej doby. Obecnie nie można się kąpać w trzech miejscach w kraju.

Sinice: mapa sanepidu, który na bieżąco kontroluje sytuację w kraju

sk.gis.gov.pl

Nad Bałtykiem spokój, ale warto kontrolować sytuację 

Wiele osób, które na pierwszy weekend wakacji postanowiło wybrać się nad morze, może mówić o wyjątkowym szczęściu. Nie tylko nie muszą borykać się ze słynną zmienną pogodą i opadami deszczu, ale również żadne z kontrolowanych przez sanepid kąpielisk nie jest zanieczyszczone sinicami.

dziewczynka-samochod-smierc

Zostawili 4-letnią córeczkę w samochodzie i poszli na pogrzeb. Dziewczynka nie miała żadnych szans

CZYTAJ DALEJ

Sinice występują za to w innych miejscach i należy pamiętać, że woda nie zawsze zdrowia doda. Gdzie lepiej się nie kąpać? Sanepid wyklucza taką możliwość w: Kąpielisku Malta na jeziorze Maltańskim (Poznań, woj. wielkopolskie), Pilicy Polskiej YMCA (Kurnędz, pow. piotrkowski, woj. łódzkie) oraz w zbiorniku wodnym Przedbórz (Przedbórz, pow. radomszczański, woj. łódzkie).

Sinice wykryte zostały w trzech kąpieliskach w Polsce

sk.gis.gov.pl

Sinice: co to jest i jakie są objawy po kontakcie z nimi?

Sinice, to jak wcześniej wspomnieliśmy cyjanobakterie. Są to jedne z najstarszych organizmów występujących na Ziemi. Zatem w przypływie wakacyjnej pewności siebie nie należy deprecjonować ich jako przeciwników, gdyż wszystko wskazuje na to, że przeżyją one każdego żyjącego obecnie Polaka.

Osoby, które zignorowały wskazania sanepidu i mimo zakazu kąpieli zamoczyły się w pełnej cyjanobakterii wodzie, powinny wiedzieć, że mogą wystąpić skutki uboczne tej pochopnej decyzji.

Jak wyglądają sinice?

sk.gis.gov.pl

Sanepid na swojej stronie opublikował specjalne ostrzeżenie. Po kąpieli w wodzie zauważysz jedne z poniższych objawów, natychmiast zgłoś się do lekarza:

  • wysypka na skórze,

  • swędzenie i łzawienie oczu,

  • wymioty,

  • biegunka,

  • gorączka,

  • bóle mięśni i stawów.

Skutki kontaktu z sinicami mogą pojawić się bezpośrednio po kąpieli lub dopiero po kilku dniach od wyjścia ze skażonego zbiornika. - Od dłuższego czasu nie odnotowano przypadków śmiertelnych wśród ludzi, jednakże w kilku sytuacjach zachorowania były bardzo poważne - wskazuje GIS na swojej stronie.

Nadleśnictwo Koło znalazło w lesie pojemniki z nieznaną substancją, pilna akcja służb

Porażające odkrycie w lesie, wezwano specjalistyczną jednostkę chemiczną. "Pojemniki wyglądają, jakby były odkopane i dopiero przetransportowane"

Leśniczy z Wielkopolski patrolował teren, gdy zauważył, że na łące ukrytej wśród drzew ktoś porzucił pojemnik z nieznaną substancją. Szybko okazało się, że "prezentów" jest więcej. - W wizualnej ocenie leśniczego, który dziś rano odkrył zdarzenie, jest to substancja niebezpieczna - przekazało Nadleśnictwo Koło. Natychmiast wezwano specjalistyczną jednostkę chemiczną. fot. Nadleśnictwo Koło

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl, gis.pl

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Pawel Wodzynski/East News

Wiadomości

Wielkopolska: Tragiczna śmierć 35-latka na dworcu w Mosinie

Czytaj więcej >
IMAGO/Winfried Mausolf/Imago Stock and People/East News

Wiadomości

Najpierw Odra, teraz kolejna rzeka. Znaleziono setki martwych ryb

Czytaj więcej >
KMP Suwałki

Wiadomości

Kombajn zmiażdżył auto, którym podróżowała matka z trojgiem dzieci. Z samochodu prawie nic nie zostało

Czytaj więcej >
Domena publiczna / lek. Filip Zatyka

Wiadomości

Zatrucie Odry. Na chwilę zanurzył rękę w skażonej rzece. Lekarz był przerażony

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News

Wiadomości

Mateusz Morawiecki zaoferował nagrodę za odnalezienie i wskazanie winnego katastrofy ekologicznej

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News

Wiadomości

Przemysław Czarnek wzburzony komentarzem Donalda Tuska ws. podręcznika. Żąda przeprosin

Czytaj więcej >