Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Europosłowie przyjęli rezolucję ws. embarga na rosyjski węgiel, ropę i gaz. Putin otrzymał jasny przekaz
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 07.04.2022 22:43

Europosłowie przyjęli rezolucję ws. embarga na rosyjski węgiel, ropę i gaz. Putin otrzymał jasny przekaz

Europosłowie przyjęli rezolucję ws. embarga na rosyjski węgiel, ropę i gaz
DMITRY LOVETSKY/AFP/East News

- Posłowie domagają się pełnego embarga na rosyjski import ropy, węgla, paliwa jądrowego i gazu - czytamy w oficjalnym komunikacie Parlamentu Europejskiego. Przegłosowana została rezolucja popierająca pełne embargo na import rosyjskich surowców energetycznych, czyli węgla, ropy i gazu.

Unia Europejska w związku z ujawnieniem zbrodni wojennej w Buczy i dalszego prowadzenia przez Władimira Putina wojny w Ukrainie podjęła decyzję o konieczności wdrożenia dalszych sankcji. Najnowsze postanowienia dotyczą surowców energetycznych.

- Parlament wyraża oburzenie z powodu doniesień o okrucieństwach rosyjskich sił zbrojnych i domaga się pociągnięcia do odpowiedzialności sprawców zbrodni wojennych - czytamy w specjalnym komunikacie Parlamentu Europejskiego z czwartku 7 kwietnia. Embargo na rosyjskie surowce energetyczne to tylko kwestia czasu?

Jest decyzja, UE będzie dążyć do embarga na rosyjski węgiel, gaz i ropę

Parlament Europejski przyjął specjalną rezolucję, to kolejny cios we Władimira Putina i rosyjską gospodarkę. - W rezolucji przyjętej 513 głosami do 22 i 19 wstrzymujących się w czwartek, posłowie wzywają do dodatkowych środków karnych, w tym "natychmiastowego pełnego embarga na rosyjski import ropy, węgla, paliwa jądrowego i gazu" - przekazał w oficjalnym komunikacie PE.

Nie znaczy to jednak, że od 7 kwietnia państwa członkowskie Unii Europejskiej przestaną sprowadzać węgiel, ropę i gaz z Rosji. PE podkreśla, że embargu powinien towarzyszyć "plan zapewnienia bezpieczeństwa dostaw energii do UE".

Wiadomości o decyzji europejskich polityków przekazała także agencja AFP. Według źródeł dziennikarzy zakaz importu węgla z Rosji miałby wejść w życiu od połowy sierpnia. Pierwotne założenia zostały zmienione po nacisku wywieranym przez Berlin.

Niemcom, którzy wielokrotnie podkreślali, iż odejście od rosyjskich surowców energetycznych musi zostać przeprowadzone w sposób stopniowy, udało się przesunąć ostateczny termin embarga o miesiąc.

Drobny kruczek w rezolucji: Rosja otrzymała szansę?

W oficjalnym komunikacie, jaki pojawił się w czwartek wieczorem na stronie Parlamentu Europejskiego, znaleźć można informację o tym, że nałożone na Rosję embargo może zostać zdjęte.

PE przekazał, że strategia "cofnięcia sankcji" może zostać ewentualnie wdrożona "w przypadku podjęcia przez Rosję kroków w kierunku przywrócenia niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w jej uznanych na arenie międzynarodowej granicach i całkowitego usunięcia wojsk z terytorium Ukrainy".

Należy jednak podkreślić, że nie tylko embargo na surowce energetyczne z Rosji jest kolejnym z ciosów zadanych przez Unię Europejską Władimirowi Putinowi. Politycy chcą również m.in. zamknięcia portów dla rosyjskich statków.

Jasny apel ws. Rosji do najważniejszych polityków na całym świecie

- Posłowie podkreślają, że obowiązujące sankcje muszą być teraz w pełni i skutecznie wdrożone w całej UE i priorytetowo przez międzynarodowych sojuszników UE. Wzywają przywódców UE do wykluczenia Rosji z G20 i innych organizacji wielostronnych, takich jak UNHRC, Interpol, Światowa Organizacja Handlu, UNESCO i innych - czytamy w oficjalnym stanowisku Parlamentu Europejskiego.

Europosłowie wprost stwierdzają, że sankcje nakładane na Rosję będą jeszcze bardziej skuteczne, gdy rosyjskie banki zostaną całkowicie wykluczone z systemu SWIFT, a drogowy transport towarów z i do Rosji oraz na Białoruś zostanie zakazany. PE przekazuje jednocześnie, iż jego członkowie domagają się, by majątki należące do rosyjskich urzędników i oligarchów "związanych z reżimem Putina, ich pełnomocników i pomocników, a także tych na Białorusi związanych z reżimem Łukaszenki" zostały zajęte.

Apeli w czwartkowym komunikacie padło jednak jeszcze więcej. Poza wezwaniem do całkowitego embarga na rosyjski węgiel, ropę i gaz, europosłowie zwrócili się również bezpośrednio do strony rosyjskiej. Posłowie wzywają do tego, by stworzyć bezpieczne korytarze humanitarne i pozwolić na ewakuację cywilów.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl, europarl.europa.eu