Dziennikarka TVN zadała Ziobrze pytanie nt. wycieku e-maili. Minister ją pouczył
Minister Zbigniew Ziobro upomniał dziennikarkę TVN, ponieważ ta zadała mu pytanie niezgodne z tematem przeprowadzanej konferencji. Szef resortu sprawiedliwości zrobił to w zaskakujący sposób, odsyłając kobietę do prokuratury.
Rząd Zjednoczonej Prawicy znany jest z tego, że niechętnie odpowiada na trudne pytania. Swego czasu wykorzystał to Donald Tusk, który zapewnił, że pozostaje do dyspozycji reporterów na każdej konferencji prasowej. Wczoraj spotkanie z dziennikarzami zorganizował minister Zbigniew Ziobro, który w zaskakujący sposób uniknął wypowiedzi w niewygodnej dla niego sprawie.
Ziobro upomina dziennikarkę
Minister sprawiedliwości postanowił wczoraj odnieść się do wniosku Komisji Europejskiej o nałożenie kar finansowych na Polskę w związku z niewykonaniem wyroku TSUE w sprawie funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej. Zbigniew Ziobro kolejny raz przekonywał, że KE próbuje ograniczyć naszą suwerenność i w haniebny sposób ingeruje w ustrój Rzeczypospolitej.
Tuż po krótkiej wypowiedzi, nastał czas na zadawanie pytań przez dziennikarzy. Jak zazwyczaj, poproszono tylko o takie, które bezpośrednio związane są z tematem konferencji. Reporterka "Faktów" TVN postanowiła jednak wyłamać się z tej zasady i zapytać o ministra Ziobrę o sprawę wycieku e-maili polskich polityków.
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
- Panie ministrze, czy w śledztwie dotyczącym afery mailowej został już przesłuchany premier, a jeżeli nie, to kiedy będzie przesłuchany? - zapytała dziennikarka.
W odpowiedzi została natychmiast upomniana przez prowadzącego konferencję, by stosować się do ustalonych reguł. Kobieta jednak nie dawała za wygraną i stwierdziła, że minister może będzie miał ochotę odpowiedzieć.
Na reakcję szefa resortu sprawiedliwości i prokuratora generalnego nie trzeba było długo czekać. Wyraźnie poirytowany Zbigniew Ziobro pouczył dziennikarkę, że na tematy prokuratorskie chętnie odpowiada na spotkaniach organizowanych w prokuraturze. - W Ministerstwie Sprawiedliwości regułą jest, że odpowiadam na tematy związane ze sferą sądownictwa. Jeżeli chodzi o prokuraturę, z przyjemnością odpowiem na to pytanie, kiedy spotkamy się w prokuraturze - odparł Ziobro i dodał, że nie należy "mieszać dwóch porządków".
Surowe kary dla Polski
Wczoraj Komisja Europejska poinformowała, że zwróci się do TSUE z wnioskiem o nałożenie na Polskę kar finansowych za niezamrożenie działalności Izby Dyscyplinarnej SN. Rozpoczęto także procedurę naruszenia prawa UE za niepodjęcie działań w celu pełnego wykonania wyroku TSUE.
W lipcu trybunał stwierdził bowiem, że jedna z izb Sądu Najwyższego nie gwarantuje niezawisłości i bezstronności oraz może być uzależniona od wpływów władzy ustawodawczej i wykonawczej. Za niedostosowanie się do wyroku Polsce grożą wysokie kary finansowe.
W odpowiedzi polski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że stosowanie nakładanych przez TSUE środków tymczasowych w sprawach, które dotyczą sądownictwa, jest niezgodne z konstytucją. Wkrótce ma zaś wydać wyrok w sprawie wyższości konstytucji nad prawem unijnym.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Małyszowie w prezencie ślubnym podarowali córce szczególny talon
Teściowie Karoliny Małysz zafundowali parze młodej podróż poślubną
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl
Źródło: Onet