Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Dwie niedziele handlowe w miesiącu. Projekt już w Sejmie
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 21.03.2024 18:43

Dwie niedziele handlowe w miesiącu. Projekt już w Sejmie

sklep
Fot. Unsplash.com/Atoms

W Sejmie pojawił się już projekt ustawy w sprawie większej ilości niedziel handlowych w miesiącu. Polska 2050 chce tym samym uwolnić handel w te dni, umożliwiając zakupy w pierwszą i trzecią niedzielę miesiąca. W propozycji przewidziano także dodatkowe korzyści dla pracowników.

Czy nadchodzi koniec zakazu handlu w niedzielę?

Ustawa ograniczająca handel w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 roku. Obecnie zakupy można zrobić przez siedem niedziel w roku, które wypadają w ostatnie dni tygodnia w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu. Dodatkowo handel dozwolony jest w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc oraz dwie niedziele przed świętami Bożego Narodzenia.

Opinie w sprawie handlu w niedziele są podzielone. Zniesienie zakazu znalazło się w programie “100 konkretów” Koalicji Obywatelskiej. Politycy przekonywali, że zmiany dadzą dodatkowe korzyści dla pracowników, dzięki zapewnieniu ”dwóch wolnych weekendów w miesiącu i podwójnego wynagrodzenia za pracę w dni wolne”.

Niedziela Palmowa coraz bliżej. Wierni zapominają o najważniejszym

Dwie niedziele handlowe w miesiącu

Polska 2050 złożyła w Sejmie projekt częściowo uwalniający handel w niedziele. Polityk formacji, Ryszard Petru, zapewniał, że propozycja zabezpiecza również interesy pracowników tego sektora. Pracując w niedzielę, mieliby otrzymywać podwójne wynagrodzenie. Ponadto pracodawca byłby zobowiązany do przekazania zatrudnionemu jednego dnia wolnego, który przypadałby szczęść dni przed lub sześć dni po dniu, w którym zjawił się na niedzielnej zmianie.

ZOBACZ TAKŻE: Emerytka zaskoczona po wizycie w sklepie. “To trzeba nagłośnić”

Co Polacy sądzą o zakazu handlu w niedziele?

Zgodnie z wynikami sondaży, propozycja Polski 2050 mogłaby spotkać się ze sporym zadowoleniem obywateli. Jak przypomina portal polskieradio24, Polacy przeważnie opowiadali się za przywróceniem niedziel handlowych. W zależności od badania opowiadało się za tym pomysłem 50-60 proc. ankietowanych, przy czym przeciwnego zdania było ok. 30 proc. osób.

Druga strona dyskusji podkreśla, że pracownikom należy się jeden zapewniony dzień na odpoczynek.

Ludzie, którzy pracują w handlu - bardzo często są to kobiety - potrzebują odpoczynku. Oczywiście można rozmawiać o tym, czy wyższa płaca by im coś w tym zakresie wynagrodziła. Pewnie w jakiś sposób tak, ale długofalowo praca w niedziele po prostu rozbija życie rodzinne  – przekonywała na antenie Programu 1 Polskiego Radia Anna Maria Żukowska, posłanka Nowej Lewicy.

Źródło: polskieradio24.pl

Tagi: zakupy Sejm praca