Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Duchowny oskarżony o molestowanie. Hierarcha zaprzecza: "Całą sprawę przekazuję odpowiednim prawnikom"
Eryk Błaszak
Eryk Błaszak 10.08.2022 10:50

Duchowny oskarżony o molestowanie. Hierarcha zaprzecza: "Całą sprawę przekazuję odpowiednim prawnikom"

"Newsweek" opublikował wywiad, po którym ks. Marek Mendyk nie może spać spokojnie.
Piotr Molecki/East News

W wywiadzie przeprowadzonym przez "Newsweek" były kleryk Andrzej Pogorzelski, oskarżył biskupa Marka Mendyka o molestowanie. Do zdarzenia miało dojść, kiedy rozmówca miał 8 lat, zaś obecny biskup pełnił podówczas obowiązki duchownego w Głuszycy. Ksiądz wydał oświadczenie, w którym poinformował o podjęciu działań prawnych.

Duchowny oskarżony o molestowanie

- Przyjechał do mnie z ostatnim namaszczeniem - mówił w rozmowie z Newsweekiem, były kleryk Andrzej Pogorzelski.

Pokrzywdzony wrócił pamięcią, do czasów, kiedy miał 8 lat. Wtedy też w sali szpitalnej miało dojść do rzekomego molestowania. - Byliśmy sami w sali szpitalnej. Pytał mnie o różne rzeczy, o to, jak się czuję, czego się boję. W końcu złapał moją rękę w swoją i przysunął mi do majtek. Zaczął mnie dotykać - mówił Pogorzelski i dodawał jak traumatycznym przeżyciem jest dla niego rzeczona historia, o której tajemnicę prosił go duchowny.

Kłamstwa i pomówienia

Biskup wydał stanowcze oświadczenie, w którym zaprzeczył, jakoby miał mieć cokolwiek wspólnego z przekazaną opowieścią. - Zarzut molestowania jest nieprawdą - komentował. Co więcej, ekspansywnie wyraził swoje oburzenie, informując o przekazaniu sprawy prawnikom - Nie godzę się, aby kłamstwa, pomówienia formułowane pod moim adresem były także powielane przez inne media. Całą sprawę przekazuję odpowiednim prawnikom - pisał biskup. Dodał, iż Andrzej Pogorzelski może być pod wpływem innych, nie precyzując kim dokładnie są wymienieni inni. Duchowny zażądał publicznego przeproszenia.

Sprawę bada Metropolita Wrocławski

W kolejnym oświadczeniu, nieco spokojniejszym, biskup Mendyk, poinformował o przekazaniu całej sprawy do Metropolity Wrocławskiego z prośbą o rzetelne jej zbadanie w oparciu o zapisy prawa kanonicznego. - Poinformowałem o tym także Nuncjaturę Apostolską w Polsce - pisał biskup i dodał, iż jest gotowy do współpracy z właściwymi organami kościelnymi oraz państwowymi, gdyż jak podkreślił jest niewinny.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: RadioZET.pl

Tagi: Ksiądz