Goniec.pl

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/East News

Donald Tusk stanowczo o roli Kościoła w Polsce

20 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Dawid Szczurek

Donald Tusk pojawił się 20 stycznia z wizytą w Lublinie. Były premier odpowiadał na pytania mieszkańców, chcących zaznajomić się z programem jego partii. Polityka pytano o kwestię uproszczenia podatków, czy też przejęcia danych zobowiązań przez państwo, w celu zredukowania kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

Wizyta Donalda Tuska w Lublinie. Szef PO w ogniu pytań

Wśród licznych zagadnień poruszonych w trakcie tego spotkania, uwagę odbiorców przykuło pytanie pewnego mężczyzny. Zainicjował on temat oddzielenia Kościoła od rządu, chcąc dowiedzieć się, jakie działania Donald Tusk podjąłby w przypadku wygrania wyborów. Wypowiedzi tej towarzyszyły gromkie brawa ze strony pozostałych uczestników rozmowy.

- Są dwa powody rozdziału Kościoła od państwa: bo to bardzo psuje państwo i to bardzo psuje Kościół - oznajmił Donald Tusk.

Według byłego premiera liczne grono duchownych zaangażowało się w politykę, zamiast skupić się na obowiązkach i służbie, do jakiej zostali powołani. Polityk nie gryzł się w język, opisując obecny stan Kościoła w Polsce.

- To w pewnym sensie wzorowi przedsiębiorcy, którzy w dodatku nie płacą podatków. Dzisiaj katolicy, wierzący, powinni zrozumieć, że trzeba ochronić Kościół i naszą wiarę przed tą częścią kleru, która robi wszystko, żeby statystyki odchodzenia od Kościoła były jeszcze bardziej dramatyczne. Jeśli my za pięć lat będziemy żyli w świeckim państwie, to nie dlatego, że Bóg się odwrócił od Polski, tylko z tego powodu, że młodzi ludzie widzą zło, korupcję, niewyjaśnioną pedofilię. Trudno się dziwić, że nie garną się do tego - tłumaczył.

- W interesie Kościoła, wiary, państwa, obywateli jest, by ograniczyć wpływ Kościoła do zera. Kościół nie jest od gromadzenia pieniędzy - podsumował szef Platformy Obywatelskiej.

Donald Tusk jasno deklaruje: Ja chcę wygrać te wybory!

- Ja chcę wygrać te wybory! Mnie nie interesuje żadna mała gra. Takie podchody czy małe gry się do niczego nie przysłużą - powiedział Donald Tusk w kierunku Szymona Hołowni.. 

Na chwilę wcielił się także w rolę kapitana, motywatora, kierującego górnolotne słowa do swoich towarzyszy.

- W ciągu półtora miesiąca będziemy gotowi z pełnym korpusem ochrony wyborów. 40 tysięcy wyszkolonych ludzi, którzy będą pilnowali, żeby nam nie "skręcili" tych wyborów. Uwierzcie w to, że wasza rola jest kluczowa. To nie jest teatr albo mecz. Tu nie chodzi o to, żeby sobie kupić popcorn i trzymać kciuki za Tuska. Każdy musi stać się żołnierzem w tej bitwie - przemawiał polityk.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: wiadomosci.gazeta.pl

Zachęcamy do wsparcia zbiórki , której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie: nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc. 

Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji, bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Nie żyje zasłużona wolontariuszka. "Kobieta o wielkim sercu"
Czytaj więcej >

Wiadomości

Poszedł do paczkomatu i nie mógł uwierzyć, w to, co widzi. Od razu chwycił za telefon
Czytaj więcej >

Wiadomości

Oburzające nagranie z samolotu polskich linii lotniczych. Piloci zostali zawieszeni
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje Ryszard Niemiec. PZPN pogrążone w żałobie
Czytaj więcej >

Wiadomości

Dawid Kubacki pobił rekord Adama Małysza. Nie dokonał tego wcześniej żaden Polak
Czytaj więcej >

Wiadomości

Myśleli, że nikt tego nie zauważy? "Wiadomości" TVP chciały nabrać widzów
Czytaj więcej >
Dawid Szczurek

Redaktor portalu goniec.pl. Od zawsze czułem się umysłem humanistycznym, ukierunkowanym w stronę dziennikarstwa. Moją pasją od dziecka jest sport, a w szczególności piłka nożna. Z zainteresowaniem śledzę to, co dzieje się w Polsce i na świecie, dzieląc się informacjami z innymi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]