Goniec.pl
kolęda, fot. Marek BAZAK/East News

Marek BAZAK/East News

Księża wiedzą, kto nie chodzi do kościoła. Wystarczy jedna rzecz, niezawodny sposób

17 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Paweł Sekmistrz

Sezon kolędowy w pełni, a wielu Polaków zdążyło już odbyć wizyty duszpasterskie w swoich domach. Okazuje się, że nie wszyscy potrafią jednak spełnić oczekiwania goszczących u nich księży. Franciszkanie z Sanoka podzielili się gorzką refleksją.

Jak zachowujemy się podczas kolędy?

Krzyż, kropidło, świece, Pismo Święte, drobna kwota w kopercie. To elementy, które zazwyczaj mamy przygotowane na odwiedziny księdza podczas kolędy. To jednak nie wszystko. Franciszkanie z Sanoka zwracają uwagę, że wielokrotnie parafianie nie potrafią się godnie zachować podczas ich wizyty.

Wizyta duszpasterska

Ksiądz po kolędzie wstąpił do niewierzącego. Był zaskoczony spotkaniem

CZYTAJ DALEJ

Na ich stronie internetowej pojawiło się kilka "uwag praktycznych" dotyczących tego wyjątkowego czasu. Kapłani opisali incydenty oraz niemiłe sytuacje, które zdarzają się podczas nawiedzeń.

Duchowni wymieniają wśród nich chociażby niewpuszczanie księży co mieszkań i tłumaczenie się niewiedzą, nieprzygotowaniem. Zdarza się również, że tuż przed wizytą dom opuszcza któryś z domowników. "Najczęściej robią to ludzie, którzy są jakoś <<na bakier>> z Kościołem, boją się rozmowy z kapłanem" czytamy na stronie.

"Pasja"

"Pasja 2" w drodze na ekrany. "To będzie największy film w historii świata"

CZYTAJ DALEJ

Kłamstwa i agresja wobec księży

Franciszkanie podkreślają, że często problemem bywa życie w konkubinacie domowników. Wówczas osoby takie opuszczają dom przed wizytą księdza lub kłamią. Zdarzają się również agresywne zachowania, nie tylko ludzi, ale również zwierząt.

- Można na czas kolędy (około 10 minut) zaprowadzić zwierzę do pustego pokoju, poprosić o popilnowanie zwierzęcia przez sąsiadów - polecają duchowni na swojej stronie.

Co ciekawe, kapłani wiedzą również, jak rozpoznać, że ktoś nie uczęszcza do kościoła regularnie. Jednoznacznie świadczy o tym nieznajomość księdza, który zawitał do ich mieszkania. "Zdziwienie na widok kapłana, np.: <<O, jakiś nowy ksiądz w tym roku do nas przychodzi?!>> (zabawne i smutne zarazem są sytuacje, kiedy ludzie ci po raz pierwszy widzą kapłana, który w parafii pracuje już 2, 3, 4 lata… lub nie znają swego proboszcza" czytamy na stronie franciszkanów z Sanoka.

Gwiazdy na pogrzebie Emiliana Kamińskiego. Fot. Kapif

Pogrzeb Emiliana Kamińskiego. Te gwiazdy tłumnie go pożegnały

Pogrzeb Emiliana Kamińskiego odbył się w środę, 4 stycznia 2023 roku. W ceremonii pogrzebowej wzięli udział najbliżsi aktora, w tym pogrążona w rozpaczy żona, Justyna Sieńczyłło oraz siostra, Dorota Kamińska. Nie zabrało także tuz polskiej sceny filmowej i innych znanych osobistości, które czuły potrzebę, by oddać hołd zmarłemu. Pogrzeb Emiliana Kamińskiego Uroczystą mszę żałobną odprawiono w kościele pw. Karola Boromeusza. Zgromadzonym żałobnikom w modlitwie wtórował duchowny, który z wielkim zaangażowaniem przeprowadził ich przez całą liturgię. Zadbał, by oprawa mszy była równie wyjątkowa, co żegnany artysta. Nie obyło się więc bez wzruszeń, które nasiliły się podczas homilii. Wspomniana anegdota nie była znana. Article published Produkcja "M jak miłość" pożegnała Emiliana Kamińskiego. "Będziemy tęsknić za twoim uśmiechem" - Emilian Kamiński dostał od Boga dar, który nazywamy powołaniem. Przy tym był po prostu dobrym człowiekiem. Emilian już dzisiaj wraz ze swoim przyjacielem, bł. księdzem Jerzym Popiełuszką, będą mogli się spotkać i porozmawiać. Znali się i Popiełuszko był dla niego autorytetem – powiedział ksiądz z ambony. Pogrzeb Emiliana Kamińskiego, zgodnie z zapowiedzią rodziny, miał charakter państwowy. W świątyni pojawili się prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski. Ostatnia droga Emiliana Kamińskiego Trumna z ciałem Emiliana Kamińskiego została złożona na warszawskich Powązkach, w Alei Zasłużonych. Początkowo miał zostać pochowany w swoim rodzinnym mieście obok matki, jednak rodzina odeszła od tego pomysłu. Temu, że była to właściwa decyzja, a tak wielki aktor powinien spocząć w prestiżowym miejscu w stolicy, dowiódł obecny na miejscu tłum gwiazd. Większość z nich nie ma ze sobą kwiatów, co wiąże się z ostatnią wolą zmarłego. Oprócz tej dotyczącej Teatru Kamienica, Emilian Kamiński życzył sobie, by, zamiast składać wieńce na jego nagrobku, wpłacić dowolny datek na rzecz zwierząt. Najbliżsi zamieścili tę uwagę w nekrologu. Cześć zmarłemu Emilianowi Kamińskiemu oddali m.in. Krzysztof Ibisz, Małgorzata Kożuchowska i Olaf Lubaszenko. Oto kto jeszcze pojawił się na pogrzebie.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Pies wbiegł do kościoła podczas mszy. Reakcja księdza szybko stała się hitem

  • Co piszemy na drzwiach w święto Trzech Króli? Wielu Polaków popełnia istotny błąd

  • Kryzys powołań w Polsce. Dane mówią same za siebie

Źródło: sanok.franciszkanie.pl

Zachęcamy do wsparcia zbiórki, której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie: nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc. 

Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji, bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!

Paweł SekmistrzAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Przez lata związany byłem z lokalnymi rozgłośniami radiowymi, gdzie udzielałem się jako prezenter i dziennikarz. Od 2020 r. pełniłem funkcję redaktora portali WTV i Wawa Info. Z wykształcenia jestem polonistą i filmoznawcą. Moje hobby to przede wszystkim kino - to dobre i to złe. Współpracuję z magazynem "Netfilm". Jestem szaleńczo zakochany w Polsce, choć nie zawsze w Polakach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: pawel.sekmistrz@goniec.pl

Podobne artykuły

Brytyjka postanowiła zrobić eksperyment ze swoim mężem (Twitter/Lily Potkin)

Lifestyle

Chciała dać nauczkę mężowi i przestała sprzątać. w domu. Nie uwierzyła, co się stało

Czytaj więcej >
Facebook/Lasy Państwowe

Lifestyle

Leśnicy pokazali niepokojące zdjęcie. Zrobili je w polskim lesie

Czytaj więcej >
Biedronka w poniedziałek zaszaleje z promocjami, prawdziwe hity za grosze

Lifestyle

Biedronka przesadziła, w poniedziałek w sklepach będą tłumy. Prawdziwe hity za grosze

Czytaj więcej >

Lifestyle

Boli cię brzuch? Koniecznie sprawdź pilot od telewizora

Czytaj więcej >
ogrzewanie / Pixabay/ri

Lifestyle

Ukryta funkcja grzejnika pozwoli zaoszczędzić na ogrzewaniu. Niewiele osób wie

Czytaj więcej >
Kobieta rozcina kanapę

Lifestyle

Rozcięła tył kanapy, by odzyskać pilota do telewizora. Zobaczyła co jest w środku i zamarła

Czytaj więcej >