Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Dodatek węglowy 2022. Ostatni moment by złożyć wniosek. Trzeba się spieszyć
Jan Jałowczyk
Jan Jałowczyk 28.11.2022 17:33

Dodatek węglowy 2022. Ostatni moment by złożyć wniosek. Trzeba się spieszyć

złotówki
Pixabay

Czas na złożenie wniosku o słynny dodatek węglowy dobiega końca. Każdy, kto chce się ubiegać się o rządowe świadczenie, musi się pospieszyć, ponieważ termin na dostarczenie dokumentów mija 30 listopada br. Jest o co się postarać. Kwota, którą można otrzymać to 3 tys. złotych, co w dobie szalejącej inflacji oraz kryzysu energetycznego, może być znaczącym wsparciem dla polskich domostw.

Dodatek węglowy 2022. Ostatni moment, by złożyć wniosek

Dodatek węglowy to świadczenie, które w swoim zamyśle miało stanowić doraźne wsparcie dla wszystkich Polaków zmagających się z szalejącymi cenami węgla, które poszybowały między innymi na skutek agresji Rosji na Ukrainę. Wnioski składać można do 30 listopada 2022 r. w urzędach gmin - osobiście lub elektronicznie.

Przypomnijmy, dodatek węglowy przysługuje wszystkim właścicielom gospodarstw domowych, których podania zostaną rozpatrzone pozytywnie, a których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego. Świadczenie jest jednorazowe i wynosi 3 tys. złotych.

Rygor odpowiedzialności karnej

W stosownym wniosku należy do nich wpisać nie tylko dane swoje, ale i pozostałych domowników. Informacje przedstawione we wniosku składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Ewentualne fałszerstwa mogą skutkować karą grzywny lub pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Niedawno pisaliśmy, że urzędy w całej Polsce ruszyły na kontrole mające na celu sprawdzenie, czy faktyczny stan gospodarstw (źródło ciepła, rozkład domowników), jest zgodny z tym deklarowanym we wnioskach o dodatek węglowy.

Jednym z istotnych elementów, który należało spełnić, by otrzymać zapomogę, było zgłoszenie swojego źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków lub zmiana deklaracji do 11 sierpnia br.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl