Goniec.pl > Wiadomości > Wyższe emerytury już od lipca. Wiemy, jaki warunek trzeba spełnić
Dawid Szczurek
Dawid Szczurek 05.05.2023 12:25

Wyższe emerytury już od lipca. Wiemy, jaki warunek trzeba spełnić

pieniądze ZUS
Iberion

W tym roku do grona emerytów dołączy aż 300 tysięcy osób. Osoby te będą miały do podjęcia ważną decyzję – przejść na świadczenie już teraz, czy też dalej pracować choćby o kilka miesięcy dłużej. Kto poczeka, może zyskać nawet do 500 zł rocznie. Warto więc wstrzymać się ze złożeniem wniosku.

W drodze rekordowa waloryzacja emerytur

W momencie przejścia na emeryturę ZUS wylicza świadczenie, dzieląc to, co uzbieraliśmy, przez prognozowaną długość życia. Zebrane składki i kapitał początkowy podlegają jednak wcześniejszej waloryzacji. Wiąże się to z kolejnym, sporym zastrzykiem gotówki.

Roczną waloryzację przeprowadza się raz w roku – w czerwcu. Profity z niej wynikające senior zyska jednak pod warunkiem złożenia wniosku o emeryturę w drugiej połowie roku, czyli najwcześniej od lipca. Z prognoz Grzegorza Chłopka wiceprezesa PKO TFI wynika, że wskaźnik waloryzacji rocznej wyniesie 15,26 proc.

Zaczęła liczyć pieniądze z komunii. "Nie wiem, jak spojrzę rodzinie w oczy"

Emeryci mogą zyskać pokaźne pieniądze

Dla przykładu 60-letnia kobieta, która na koncie w ZUS ma obecnie 500 tys. zł., przechodząc w tym momencie na emeryturę, otrzymywałaby 1966 zł miesięcznie. Zebrany kapitał (500 tys. zł) dzielony jest bowiem przez prognozę dalszego życia (w przypadku 60-latków wynosi ona ok. 254 miesięcy).

Wstrzymując się z decyzją do lipca, dzięki ponad 15 proc. waloryzacji na koncie będzie mieć już 576 300 zł. Będzie to równoznaczne z wypłatą świadczenia w wysokości 2266 zł miesięcznie, czyli o 300 zł wyższego niż obecnie.

W sytuacji 70-latka mającego składki i kapitał początkowy w wysokości 600 tys. zł ZUS wyliczy świadczenie emerytalne w maju lub w czerwcu w wysokości 3538 zł miesięcznie. Jeśli mężczyzna wstrzyma się ze złożeniem wniosku do lipca, zebrany kapitał pozwoli na wypłatę ponad 4000 zł emerytury, czyli o ponad 540 zł miesięcznie więcej. Zasada jest bardzo prosta. Im więcej składek emeryci przez lata pracy odłożą w ZUS, tym waloryzacja będzie dla nich korzystniejsza.

Kiedy najlepiej złożyć wniosek w ZUS?

Dogodnym momentem na złożenie wniosku jest właśnie druga połowa roku. Osoby zamierzające w tym roku przejść na emeryturę muszą mieć też na uwadze “czternastki”. W tym roku wyniosą one maksymalnie 1250,88 zł brutto (tyle otrzymają osoby z emeryturą lub rentą nieprzekraczającą 2900 zł brutto). Chcąc mieć zagwarantowaną jeszcze jedną dodatkową wypłatę w br., senior musi złożyć wniosek o emeryturę w terminie do 31 października.

Źródło: fakt.pl

Tagi: ZUS emerytura