Goniec.pl > Wiadomości > Emeryci mają powody do obaw. Wypłaty pieniędzy odroczone
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 03.05.2023 22:14

Emeryci mają powody do obaw. Wypłaty pieniędzy odroczone

pieniądze
Goniec.pl

Ta wiadomość nie ucieszy żadnego emeryta. Perspektywa otrzymania 14. emerytury właśnie na dobre się oddaliła, bo juz wiadomo, że pieniądze trafią na konto seniorów później, niż to zapowiadano. Dodatkowego świadczenia uprawnieni z pewnością nie ujrzą na swoich kontach w sierpniu. Wszystko przez opóźnienia w pracach nad projektem je gwarantującym.

14. emerytura jednak nie w sierpniu

Inflacja spada, ale ceny ani o tym myślą. Nic więc dziwnego, że seniorzy z niecierpliwością wyczekują dnia, kiedy to na ich konta przelana zostanie 14. emerytura, której początek wypłacania od dawna zapowiadano na sierpień. Zapowiadano, bo rząd właśnie zmienił narrację.

W samym środku błogiej majówki wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed postanowił popsuć seniorom nieco humory i przekazał fatalne wieści o odroczeniu terminu wypłaty “czternastki”. Nowy harmonogram zakłada, że świadczenie trafi do emerytów we wrześniu.

Nie żyje uwielbiany tiktoker. Dziadek Józek odszedł w wieku 77 lat

Rząd zapewnia, że się wyrobi

Powodem, dla którego beneficjenci będą musieli uzbroić się w cierpliwość jest ponoć opóźnienie w pracach nad ustawą umożliwiającą wypłatę 14. emerytury. Projekt trafił do uzgodnień dopiero pod koniec kwietnia, a nie, jak wstępnie planowano, w marcu.

Stanisław Szwed zapewnia jednak, że rząd nie będzie zwlekał i zdąży wyrobić się w nowym terminie. - Mamy nadzieję, że projekt w najbliższym czasie trafi na obrady rządu, a następnie na drugie w maju posiedzenie Sejmu. (…) Chciałbym, aby czternastka została wypłacona we wrześniu - przekazał.

Ile wyniesie "czternastka"?

Przypomnijmy, że osoby uprawnione do otrzymania czternastej emerytury otrzymają wypłatę w wysokości:

- kwoty najniższej emerytury, obowiązującej od dnia 1 marca roku, w którym wypłacane jest kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, dla osób, których wysokość świadczenia podstawowego przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń nie przekracza kwoty 2900 zł;

- kwoty najniższej emerytury, obowiązującej od dnia 1 marca roku, w którym wypłacane jest dodatkowe świadczenie, pomniejszonej o kwotę różnicy pomiędzy kwotą wysokości świadczenia podstawowego przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń a kwotą 2900 zł, dla osób, których wysokość świadczenia podstawowego, przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń, przekracza kwotę 2900 zł.

Projekt ustawy dotyczący “czternastki” zawiera również propozycję, by "kwota kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego wynosiła co najmniej 50 zł".

Źródło: o2.pl, se.pl