Darmowa komunikacja miejska dla seniorów. Wystarczy spełnić jeden warunek
W dużych miastach, gdzie funkcjonuje komunikacja miejska, seniorzy mogą liczyć na sporo przywilejów. Po spełnieniu odpowiednich warunków, osoby starsze mają prawo do bezpłatnych podróży autobusami i tramwajami. Nie muszą wydawać nawet złotówki na bilet. W przypadku ewentualnej kontroli trzeba mieć przy sobie jednak ten dokument.
Darmowa komunikacja miejska dla seniorów, wystarczy dowód
Seniorzy w Polsce mogą liczyć na szereg ulg i zniżek, które często jednak przysługują pod pewnymi warunkami. Dla przykładu, przejście na emeryturę dozwolone jest po osiągnięciu 60 lat w przypadku kobiet i 65 w przypadku mężczyzn. Co ciekawe, zwolnienie z opłat abonamentu RTV przysługuje już tym seniorom, którzy przekroczą 75. rok życia. Nieco inaczej sytuacja ma się w przypadku komunikacji miejskiej.
Przed Polakami ciężkie godziny, zacznie się już za chwilę. IMGW bije na alarm, zrobi się niebezpiecznieDarmowa komunikacja miejska dla seniorów pod jednym warunkiem
W tych miastach, gdzie istnieje szeroko rozwinięta komunikacja miejska, seniorzy mogą skorzystać z kolejnego przywileju, jakim są darmowe przejazdy autobusami czy tramwajami. Trzeba spełnić jednak warunek wiekowy, a w przypadku ewentualnej kontroli, posiadać przy sobie dowód osobisty, aby móc potwierdzić faktyczny wiek.
Obecnie w Polsce prawo do darmowej komunikacji miejskiej przysługuje wszystkim osobom, które skończył 70 lat. Jest to jedyny warunek, który trzeba spełnić, aby móc dowolnie i bezpłatnie jeździć autobusami miejskimi czy innymi środkami komunikacji miejskiej.
Co ciekawe, kilka miast wojewódzkich w Polsce oferuje seniorom darmową komunikację miejską na innych zasadach. Nie trzeba przekraczać wieku 70 lat, by móc podróżować bez biletu.
Darmowa komunikacja miejska na różnych zasadach
Niektóre miasta m.in. Wrocław czy Bydgoszcz pozwalają seniorom jeździć darmową komunikacją miejską, osiągając nie 70, a 65 lat. Mężczyźni mieszkający w tych miastach, przechodząc na emeryturę, otrzymują dodatkowy mały bonus. Co ciekawe, by korzystać z tej zniżki, nie trzeba na stałe mieszkać w tych miastach.
Seniorzy w przypadku kontroli biletów muszą okazać dowód osobisty, by potwierdzić swój wiek. Mogą wykorzystać do tego również legitymację emeryta. Warto pamiętać również o istniejącej opcji, jaką jest tzw. bilet seniora. Mowa o zniżce rzędu 50 procent. W Warszawie już po ukończeniu 65 lat można wykupić roczny bilet seniora, który wówczas kosztuje tylko 50 zł.
ZOBACZ: Gigantyczny pożar w USA, ewakuowano ponad 30 tys. osób. “Apokaliptyczne sceny”