Goniec.pl > Wiadomości > [TYLKO U NAS] Czy Polacy popierają zakaz handlu w niedziele?
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 12.09.2023 10:01

[TYLKO U NAS] Czy Polacy popierają zakaz handlu w niedziele?

Sklep
Piotr Molecki/East News

Od kilku dobrych lat zdecydowana większość niedziel w Polsce jest niehandlowa, co oznacza, że niemal każdy sklep w te dni pozostaje zamknięty. Oczywiście wiele firm znalazło sposób, aby ominąć zakaz, czego najlepszym przykładem mogą być masowo otwarte w niehandlowe niedziele Żabki. Skoro opłaca się je otwierać, to znaczy, że Polacy potrzebują w ostatni dzień tygodnia robić zakupy. Czy tak jest istotnie? Na zlecenie portalu Goniec.pl sprawdziła to pracownia SW Research.

Co Polacy sądzą o zakazie handlowym w niedziele?

Wiele osób uważa niedziele niehandlowe  za kolejną rzecz narzuconą Polakom przez Kościół. W praktyce dni bez handlu wcale nie sprawiły, że ludzie tłumnie zaczęli spędzać czas z rodziną lub w kościołach, a jedynie utrudniły życie. Skoro zakaz handlu w niedziele jest z nami już od dobrych kilku lat i nie zanosi się na jego wycofanie, to znaczy, że utrzymywany jest on wbrew woli większości obywateli. Czy rzeczywiście tak jest, sprawdziła pracownia SW Research na zlecenie naszego portalu.

Z przeprowadzonej wśród dorosłych Polaków sondy wynikają dość jasne wnioski - aż 47% ankietowanych uważa, że zakaz handlu powinien zostać zniesiony, 36,1% zapytanych stwierdziło, że nadal powinien obowiązywać, a 16,9% ogółu nie potrafi jednoznacznie odpowiedzieć, czy niehandlowe niedziele im przeszkadzają. Co ciekawe, wśród osób, które twierdzą, że zakaz handlu powinien zostać zniesiony, aż 53,4% stanowią osoby poniżej 25 roku życia, a 50,7% mieszkańców miast powyżej 500 tys. obywateli. To z kolei oznacza, że największymi "przeciwnikami" niehandlowych niedziel są młode osoby z dużych miast.

Tragiczny finał dziecięcej zabawy. 4-letnie bliźnięta nie żyją. Mama przestrzega rodziców

Obywatele są mocno podzieleni. Jak im dogodzić?

Prawie połowa dorosłych Polaków jest za zniesieniem zakazu handlu w niedziele, a nieco ponad 1/3 opowiada się za utrzymaniem zakazu. To sprawia, że niezmiernie trudno byłoby obywatelom dogodzić... warto jednak zwrócić uwagę, że ponad 50% osób, nie ma możliwości zrobić w niedziele zakupów ze względu na ustawę, podczas gdy około 36,1% obywateli, którzy są przeciwko zniesieniu zakazy... najzwyczajniej w świecie mógłby po prostu nie chodzić w tym dniu do sklepu. To podaje w wątpliwość zasadność wprowadzania zakazu handlu w niedziele.

Projekt bez nazwy - 2023-09-13T073849.646.png
SW Research

Badanie przeprowadzono poprzez wywiady on–line (CAWI) na panelu internetowym SW Panel na 816 osobach w dniach 05/09 – 06/09.2023.

Skąd tak duża różnica w poglądach Polaków?

Warto także pamiętać, że część ankietowanych należała do pracowników handlu. W tej grupie jest zdecydowanie więcej zwolenników zakazu niż przeciwników. Nic w tym dziwnego, gdyż godziny pracy w tej branży są wyjątkowo wymagające - ponadto to nie tylko praca w weekendy i prawdziwe oblężenia w okresach przedświątecznych lub przed długimi weekendami, ale także praca zmianowa.

Wśród zwolenników ustawy o zakazie znaczny odsetek stanowią również osoby wierzące, dla których niedziela to przede wszystkim dzień święty, którego nie mogą należycie celebrować ze względu na pracę w niedzielę. To z kolei sprawia, że niezmiernie trudno pogodzić oczekiwania zwolenników handlu w niedzielę z przeciwnikami, gdyż w grę nie wchodzi wyłącznie komfort życia, ale również różne wartości.

Tagi: Kościół