Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Wiadomo, o ile trzeba przekroczyć prędkość, żeby fotoradar zrobił zdjęcie. Mało kto o tym wie
Jakub Sukiennik
Jakub Sukiennik 07.04.2025 16:34

Wiadomo, o ile trzeba przekroczyć prędkość, żeby fotoradar zrobił zdjęcie. Mało kto o tym wie

fotoradar
Fot. Jan BIELECKI/East News

Na polskich ulicach pojawia się coraz więcej fotoradarów. Wielu kierowców ich nie zauważa, a aplikacje, które służą ich wykrywaniu często nie są aktualizowane. Ile maksymalnie można przekroczyć dozwolonej prędkości, aby nie zapłacić mandatu? Już wszystko jasne. Rozwiewamy wątpliwości.

Margines błędu w pomiarach

Do najczęstszych przyczyn wypadków ze skutkiem śmiertelnym na polskich drogach należy zbyt szybka jazda i przekraczanie dozwolonych limitów prędkości. Często powodują również dotkliwe obrażenia ofiar, w tym kalectwo. Mimo zakazów oraz kar, kierowcy wciąż przekraczają dozwolone limity prędkości, narażając tym samym innych uczestników ruchu drogowego na niebezpieczeństwo.

Do najpopularniejszych urządzeń rejestrujących prędkość należy fotoradar, inaczej żółta skrzynka. Co ciekawe, nie zawsze robią one zdjęcia po przekroczeniu prędkości i mają ustawiony margines błędu. Według doniesień jest to prędkość o 10km/h wyższa niż dozwolona na danym odcinku drogi. Jeśli kierowca przekroczy jednak tę prędkość już o 11km/h, to może spodziewać się grzywny.

19-latek podrobił policyjną legitymację i udawał funkcjonariusza. "Zawsze chciał zostać policjantem"

Mandaty za przekroczenie prędkości w 2025 roku

Jaki jest margines błędu na fotoradarze? Fotoradar mierzy prędkość z dokładnością plus minus 3 km/h przy prędkości do 100 km/h. Powyżej tej prędkości margines błędu wynosi 3%.

Ile wynoszą kwoty mandatów za przekroczenie prędkości wykryte na fotoradarach? Najmniejsza wartość to 50 zł i jeden punkt karny. Do 30 km/h mandat wynosi już 400 złotych, a powyżej 50 km/h jest to już kwota w przedziale między 1500 a 3000 złotych oraz 13 punktów karnych

Ciekawą kwestią jest również to, czy i kiedy mandat z fotoradaru się przedawnia. Na początku jest on wysyłany do właściciela pojazdu pocztą z potwierdzeniem odbioru w ciągu 180 dni od wykroczenia. Na uregulowanie mandatu kierowca ma 7 dni. Jeśli kierowca nie dostanie pisma w ciągu 12 miesięcy, to może uznać mandat za przedawniony.

ZOBACZ TAKŻE: Burza po nowym odcinku "Tańca z Gwiazdami". Internauci są wściekli, lawina komentarzy

Gdzie trzeba uważać na fotoradary?

Na stronie Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego widnieje informacja, że w całej Polsce jest 471 fotoradarów, 70 odcinkowymi pomiarów i prędkości oraz rejestratorów wjazdu na 46 skrzyżowań i 4 przejazdy kolejowe. Główny Inspektorat Ruchu Drogowego posiada również 33 samochody z funkcją rejestrowania prędkości na drodze.

Przed fotoradarem najczęściej widnieje znak drogowy, który informuje o mierzeniu prędkości na danym odcinku trasy. Najwięcej żółtych skrzynek jest na Mazowszu, w Wielkopolsce i Pomorzu.