Goniec.pl
Materiały własne Iberion

Materiały własne Iberion

Czternasta emerytura. Kiedy seniorzy otrzymają dodatkowe pieniądze? Podano konkretny termin

27 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Piotr Dutka

Polski rząd poinformował, że czternasta emerytura będzie wypłacana również w 2022 roku, aczkolwiek zostaną wprowadzone pewne zmiany. Emeryci z niecierpliwością czekają na pieniądze, zastanawiając się, kiedy przekazane środki zasilą ich prywatne konta. Wiceminister rodziny i polityki społecznej, Stanisław Szwed ujawnił, kiedy rozpocznie się wypłacanie dodatkowego świadczenia.

Nie ulega wątpliwości, że tegoroczna 14-stka w znaczący sposób wspomoże domowe budżety polskich emerytów. Wyższe ceny podstawowych towarów i usług sprawiają, że spora liczba osób ledwo wiąże koniec z końcem.

goniec.pl

ZUS: Ukraińcy mogą już wnioskować o 12 tys. zł na dziecko

CZYTAJ DALEJ

Niestety, ale wprowadzone programy mające na celu zmniejszenie inflacji, a także galopujących cen żywności i innych produktów nie są aż tak efektywne, jak przewidywano. Kryzys w szczególny sposób odczuwają emeryci, którzy nie mogą liczyć na duży wzrost swoich świadczeń z ZUS. To właśnie dlatego rząd zapowiedział, że słynna "czternastka" zostanie wypłacona również i w tym roku kalendarzowym.

Warto podkreślić, że pierwotnie polski rząd planował, że czternasta emerytura będzie jednorazowym świadczeniem, które zostanie wypłacone jedynie w 2021 roku. Wraz z upływem czasu, a także w związku z aktualną sytuacją, zmieniono zdanie i zakomunikowano, że w 2022 roku portfele polskich emerytów zostaną zasilone dodatkowymi środkami.

Zdecydowana większość seniorów otrzyma w ramach tego świadczenia 1217,98 zł, czyli równowartość tegorocznej emerytury minimalnej. Zgodnie z zapowiedziami rządu, zasady przyznawania dodatku będą podobne jak podczas czternastki wypłaconej pod koniec 2021 roku.

Warto podkreślić, że będzie obowiązywał specjalny próg dochodowy. Co ciekawe, jego przekroczenie będzie związane ze zmniejszaniem świadczenia na zasadzie "złotówka za złotówkę".

W praktyce, mniejsze świadczenie otrzymają osoby, których emerytura wynosi 2,9 tysiące złotych. Dodatkowa wypłata nie będzie dostępna dla osób, które przekraczają pułap 4217 zł brutto.

Czternasta emerytura w 2022 roku. Wiemy, kiedy pieniądze trafią na konta seniorów

Warto nadmienić, że finalny projekt odnoszący się do 14 emerytury zostanie przedstawiony w maju. Wiadomo, kiedy pierwsze pieniądze popłyną do uprawnionych emerytów.

Pixabay

Pięciu żołnierzy Putina zgwałciło 14-latkę. Ukraińcy ujawnili wstrząsające informacje

CZYTAJ DALEJ

- Rządowy projekt w sprawie 14. emerytury będzie złożony w maju i do końca maja go przyjmiemy. Wypłaty czternastki będą na początku listopada - zadeklarował na łamach SE.pl wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Z wielu informacji wynika, że polski rząd żywo zastanawia się nad podwyższeniem progu dochodowego, co będzie niezwykle pozytywnym rozwiązaniem dla wszystkich uprawnionych osób. - W 2021 r. emeryci i renciści mający do 2900 zł brutto dostawali czternastkę w maksymalnej kwocie, potem była zmniejszana. Teraz próg ma wynieść 3000 zł. To sprawi, że prawo do czternastki będą mieć seniorzy, których emerytura lub renta nie przekroczy 4338,44 zł brutto - podkreślono kilka dni temu na łamach "Faktu".

Co niezwykle istotne, czternasta emerytura jest wypłacana na podstawie ustawy o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. 

Władimir Putin przed laty mówił o sobie

Tajemnice Putina wyszły na jaw. Jego słowa nie pozostawiają wątpliwości, niewiele osób wiedziało

- Można mnie uznać za udany produkt patriotycznego wychowania człowieka radzieckiego - mówił przed laty Władimira Putin. Archiwalne wypowiedzi prezydenta Rosji na swój własny temat rzucają światło nie tylko na pełną sukcesów zaskakującą karierę byłego agenta FSB, ale również na jego postawę jako polityka i agresora.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • PAP: prawnicy Jarosława Kaczyńskiego wysłali Tuskowi pismo przedsądowe. Znamy żądania prezesa PiS

  • Ukraińska armia: Rosjanie zaatakują Krzywy Róg za kilka dni. To rodzinne miasto Zełenskiego

  • Matura historia 2022. Co musisz wiedzieć, żeby zdać? Wymagania na maturę z historii

Źródło: SE.pl / Goniec.pl

Tagi:

Piotr DutkaAutor

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: pdutka1997@gmail.com

Podobne artykuły

Pieniądze: od czerwca nowe limity dotyczące dorabiania do emerytury, ZUS niedługo je opublikuje

Pieniądze

W czerwcu zmiany w limitach dorabiania do emerytury. ZUS może zawiesić twoje świadczenie

Czytaj więcej >

Pieniądze

14. emerytura. Rząd planuje kluczowe zmiany, emeryci mają dostać więcej

Czytaj więcej >

Pieniądze

Zmiany w PIT obejmą miliony Polaków. Znika jednak ulga, z której wielu korzystało

Czytaj więcej >

Pieniądze

Trzynasta emerytura już w drodze. Seniorze, sprawdź stan swojego konta

Czytaj więcej >

Pieniądze

Trzynasta emerytura. Tysiące seniorów nie otrzyma dodatkowej wypłaty

Czytaj więcej >
Sobotnia promocja w Biedronce, klienci otrzymają vouchery nawet na blisko 300 złotych

Pieniądze

Sobotnia akcja w Biedronce. Klienci otrzymają vouchery nawet na blisko 300 zł, jest warunek

Czytaj więcej >