Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Czarne chmury nad Tadeuszem Rydzykiem. To pierwszy taki problem od lat
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 03.09.2023 15:47

Czarne chmury nad Tadeuszem Rydzykiem. To pierwszy taki problem od lat

Tadeusz Rydzyk
PAWEL SKRABA/AGENCJA SE/East News

Tadeusz Rydzyk ma powód do niepokoju. W 2022 roku spadły przychody spółki, która zarządza wirtualną siecią komunikacyjną “W Naszej Rodzinie”. To pierwszy raz od kilku lat, kiedy firma toruńskiego redemptorysty jest stratna.

Rozmaitość biznesów Tadeusza Rydzyka

Tadeusz Rydzyk to istny człowiek-orkiestra. Jest nie tylko zakonnikiem i założycielem Radia Maryja i Telewizji Trwam, ale też poważnym toruńskim przedsiębiorcą, którego wpływy sięgają daleko poza rynek medialny. Jego dodatkowe interesy to nie tylko gazeta “Nasz Dziennik” i Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej, ale też m.in. sieć komórkowa “W Naszej Rodzinie”.

Inicjatywy redemptorysty są ochoczo wspierane przez polityków Zjednoczonej Prawicy. Tylko w latach 2021-2022 na zakup czasu antenowego w mediach o. Rydzyka Kancelaria Prezesa Rady Ministrów wydała około 3,7 mln zł. Szerokim echem odbiło się też przekazanie fundacji redemptorysty przez spółki skarbu państwa historycznych artefaktów. Mimo wyjątkowej przychylności ze strony władz Tadeusz Rydzyk nie uniknął kłopotów. Okazało się, że jego spółka pierwszy raz od lat jest nierentowna.

Śmiertelny wypadek na autostradzie A4. Samochód stanął na masce

Sieć komórkowa o. Rydzyka w finansowych tarapatach

W trudnej sytuacji znalazła się spółka zarządzająca wirtualną siecią komunikacyjną W Naszej Rodzinie, która korzysta z infrastruktury Polkmotela. Jak donosi portal wirtualnemedia.pl, w ubiegłym roku firma odnotowała spadek przychodów o 21 proc. do 292,8 tys. zł. Przychody sprzedażowe spółki Polskie Sieci Cyfrowe zmniejszyły się z 804,2 do 724,8 tys. zł.

Jeszcze w 2017 r. spółka miała wpływy rzędu 971,7 tys. zł, a w 2018 r. - 934,7 zł. W kolejnym roku było to już tylko 875,4 tys. zł. W 2022 roku działalność operacyjna Polskich Sieci Cyfrowych kosztowała 361 tys. zł., a więc o 8,2 proc. więcej niż rok wcześniej. Wzrosły też wydatki na wynagrodzenia (ze 101,6 do 128,7 tys. zł).

- Niestety rosnąca konkurencja ze strony większych graczy oraz brak rozbudowanej sieci dystrybucji powoduje spadek liczby klientów korzystających z usług spółki - napisano w komunikacie.

Spółka jest stratna pierwszy raz od lat

Wątpliwości budzi zresztą sama rentowność spółki. Zamiast zysku, który był na poziomie 37,1 tys. zł, przedsiębiorstwo związane z Tadeuszem Rydzykiem zanotowało 68,1 tys. zł straty. Na poziomie netto zysk rzędu 31,3 tys. zł zamienił się 68,1 tys. zł straty. To oznacza, że spółka jest stratna pierwszy raz od kilku lat. Dla porównania w 2020 roku zarobiła na czysto 97,1 tys. zł, a w 2017 roku - 60,9 tys. zł.

Na czele spółki zasiada bliski współpracownik Rydzyka, o. Jan Król. To ten sam duchowny, który jest jednym z założycieli fundacji Lux Veritatis, do której należą Telewizja Trwam oraz Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu - biznesowe oczka w głowie znanego redemptorysty.

Źródło: wirtualnemedia.pl