Czają się praktycznie na każdym kroku. NFZ ostrzega
Piękna pogoda zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Tak ładnej majówki w Polsce nie było już dawno, ale poza oczywistymi korzyściami, wiążą się z tym i pewne zagrożenia. Narodowy Fundusz Zdrowia wydał nawet specjalne ostrzeżenie przed ukąszeniami pewnych małych, ale bardzo groźnych pajęczaków. Chodzi o kleszcze, a tych w polskich lasach, na łąkach, a nawet osiedlowych trawnikach jest coraz więcej.
Kleszcze rozpoczynają łowy. NFZ ostrzega
Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina w swoim komunikacie, że kleszcze znaleźć można praktycznie wszędzie. Sprytne i podstępne pajęczaki chętnie wgryzają się w miejsca, gdzie skóra jest cienka i wypijają naszą krew. Najczęściej uczepiają się rąk, nóg, głowy, pachwin, czy też zgięć stawów. Niektóre te miejsca bardzo łatwo przeoczyć nawet wtedy, gdy po każdej wizycie na łonie natury oglądamy swoje ciało.
Jeśli chodzi o ukąszenie kleszcza, tego praktycznie nie odczujemy, przez co nim się spostrzeżemy, możemy stać się żywicielem “pasażera na gapę”. Niekiedy prowadzi to do poważnych problemów zdrowotnych, w tym zachorowań na boreliozę, która nieleczona powoduje powikłania.
Pierwszymi symptomami boreliozy są przede wszystkim gorączka, bóle głowy, zmęczenie, uczucie rozbicia, a z czasem mogą pojawić się również i inne choroby, takie jak zapalenie opon rdzeniowo-mózgowych, nerwów i stawów oraz zaburzenia rytmu pracy serca.
Matka Madzi z Sosnowca ma komornika. Jej dług stale rośnieCoraz więcej zachorowań na boreliozę w Polsce
W przypadku, kiedy wykryjemy na swoim ciele kleszcza, który zdążył się wkłuć, należy jak najszybciej się go pozbyć. Nie robimy tego jednak po prostu go wyciągając, bo wówczas możemy urwać tylko jego część, pozostawiając główkę w ciele. Do usuwania kleszczy służą specjalne narzędzia, dostępne np. w aptece.
ZOBACZ: Coraz więcej rodziców nie szczepi swoich dzieci. Kary mogą sięgać nawet 50 tys. złotych
Choroby odkleszczowe traktowane są jako choroby sezonowe, bo do zakażenia nimi dochodzi głównie w sezonie wakacyjnym. Tylko w ubiegłym roku odnotowano w Polsce 104 tys. takich infekcji, przy czym 99 proc. dotyczyło boreliozy.
Szczepionka może uratować nasze zdrowie
Najlepszym sposobem na uniknięcie odkleszczowego zapalenia mózgu jest szczepienie. Pełną ochronę osiągamy jednak dopiero po przyjęciu trzech dawek szczepienia pierwotnego, a następnie dawek przypominających co 3-5 lat.
Najbardziej odpowiednim czasem na dokonanie szczepienia jest zima lub wczesna wiosna. Zaleca się je dzieciom, osobom starszym i konkretnym grupom zawodowym. Szczepionka taka ma ok. 95 proc. skuteczności. Jest dostępna dla osób od 1. roku życia.
W sieci znaleźć można także tak przydatne narzędzia, jak np. mapa kleszczy, która wskazuje najpopularniejsze miejsca ich występowania. Zestawienie aktualizowane jest na bieżąco i każdy z nas może pomóc w jego tworzeniu. Warto podkreślić jedynie, że to, iż jakieś miejsce nie jest oznaczone, nie oznacza, że jest wolne od kleszczy.
Źródło: medonet.pl, NFZ