NASI DZIENNIKARZE
Janusz Schwertner
Mateusz Baczyński
Jakub Wątor
Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > "Co łaska" sięga nawet 6 tys. zł. Absurdalne pozycje w "kościelnych cennikach"
Jan Jałowczyk
Jan Jałowczyk 15.07.2023 16:46

"Co łaska" sięga nawet 6 tys. zł. Absurdalne pozycje w "kościelnych cennikach"

pogrzeb, ślub
StockSnap/ dodo71 Pixabay

Ile w Polsce warte jest “co łaska”? Jak się okazuje, szalejąca drożyzna zapukała także do kościoła katolickiego. Odbija się to bezpośrednio na nowożeńcach, żałobnikach lub rodzicach dzieci przystępujących do pierwszej komunii świętej. Podstawowe sakramenty stają się coraz droższe. Jak wskazuje portal colaska.pl, najdroższy pogrzeb w naszym kraju kosztuje aż 6 tys. złotych.

Ile warte jest "co łaska"?

Sezon kościelnych uroczystości w pełni. Jeszcze niedawno setki tysięcy polskich dzieci przystąpiło do pierwszej komunii świętych. Ostatnie tygodnie to z kolei oblegane sale weselne i “masowo” zawierane związki małżeńskie. Cieplejsza pora roku to także dobry czas na organizację uroczystości związanych z chrztem. W związku z tym sporo pracy mają księża kościołów katolickich na terenie całej Polski. 

Oprócz wynajęcia sali, zamówienia cateringu, przygotowań niezbędnych do organizowania wymarzonej imprezy, to także kontakt z lokalną parafią. W przypadku uroczystości kościelnych należy udać się duchownego i poprosić go o udzielenie niezbędnego sakramentu. Najczęściej wiąże się to z opłatą. W jakiej wysokości?

 

Nie żyje syn Sylwii Peretti z "Królowych życia". Tragedia pod osłoną nocy

Gdzie najlepiej zorganizować ślub?

Opłaty uiszczane na rzecz kościoła, w związku z przystąpieniem do ważnego sakramentu, nie są jednolite. Jak informuje portal colaska.pl, średnia opłata w Polsce za udzielenie ślubu wynosi obecnie 748 zł. Tu pojawiają się jednak duże rozbieżności. Przykładowo w Wałbrzychu, w Parafii Świętego Józefa Robotnika, organizacja kościelnego zawarcia związku małżeńskiego to opłata rzędu "jedynie" 50 złotych.

Na przeciwległym biegunie znajduje się Parafia pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Częstochowie. Młoda para, która chce zostać pobłogosławiona w tamtejszym kościele, musi wysupłać bowiem aż 1900 złotych! Rekordzistka to jednak Parafia pod wezwaniem Matki Bożej Fatimskiej w Legionowie. Tamtejsi księża życzą sobie 2000 złotych! 

W powyższych kwotach najczęściej zawarte są opłaty za organistę, kościelnego i sprzątanie kościoła, W połączeniu z ogromnymi opłatami organizacji wesela, robi się wyjątkowo drogo.

6 tys. złotych za pogrzeb

Głos się jednak jeży na głowie, gdy przychodzi do podsumowania opłat związanych z organizacją nabożeństwa żałobnego. Najtańszą pod tym względem parafią w naszym kraju jest parafia św. Marcina z Tours w Krośnie Odrzańskim. Jak informuje serwis colaska.pl, księża liczą sobie tu “jedynie” 50 zł.

Szokująca jest jednak opłata, którą żałobnicy muszą uiścić za pogrzeb w Parafii pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej w Bolesławcu. Oprócz łez związanych ze stratą bliskiego mogą się pojawić także łzy w związku z kosztami smutnej uroczystości. 6 tys. złotych! - tyle muszą zapłacić mieszkańcy Bolesławca. Co ciekawe, średnia dla wszystkich parafii w Polsce to 1120 złotych.

Źródło: colaska.pl  

Tagi: Ślub Pogrzeb