Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Chcą postawić pomnik Andrzejowi Lepperowi. Kwota zbiórki może zaskoczyć
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 01.12.2023 16:00

Chcą postawić pomnik Andrzejowi Lepperowi. Kwota zbiórki może zaskoczyć

polityk zbiorka
eastnews.pl, pomnikleppera.pl

O możliwym wybudowaniu pomnika byłemu szefowi Samoobrony mówiono już kilkakrotnie, nawet kilka miesięcy temu. Zbiórki podjęło się „Stowarzyszenie z Podniesioną Głową”. Chcą zebrać ponad 400 tys. złotych.

Wieloletnie próby upamiętnienia.

Jak przypomina Rzeczypospolita, pomnik Leppera już w 2015 roku próbowała postawić Samoobrona. Projektu zamierzała się podjąć związana z partią rzeźbiarka, jednak plan ten nie doszedł do skutku.

– Andrzej Lepper to jedna z największych postaci w historii polskiej wsi i zasługuje na pomnik jak mało kto. Dużo spotykam się z ludźmi i od lat nie usłyszałem złego słowa na jego temat. Choć wiele osób dopiero po śmierci Leppera zrozumiało, kim tak naprawdę był – mówił dla Rzeczpospolitej w lipcu tego roku były senator Samoobrony i przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych, Sławomir Izdebski.

Pił wino zamiast obradować w Sejmie. Teraz poseł PiS gęsto się tłumaczy

Nie tylko Samoobrona

O budowę monumentu w tym samym czasie starało się stowarzyszenie Pamiętajmy, na której czele stoi dawny działacz partii Leppera, Krzysztof Prokopczyk. „Prowadzimy zbiórkę i jesteśmy na etapie pisma do miasta o wyznaczenie lokalizacji” – mówił dla Rzeczypospolitej.

Nowy projekt

Budowy pomnika podejmuje się teraz Stowarzyszenie z Podniesioną Głową. Artystą wybranym do tego przedsięwzięcia został Bartłomiej Kurzeja. Jak zapewniają organizatorzy na stronie pomnikleppera.pl, „budowa będzie się odbywała etapami”. Poza kilkoma postami na stronie można także znaleźć link do portalu, gdzie znajduje się dedykowana zbiórka wraz z informacją, że zebrano 1 925 złotych z zakładanych 400 tys.

 

Źródło: rp.pl, pomnikleppera.pl