Goniec.pl
Ceny owoców i warzyw ciągle rosną

Freepik/senivpetro

Ceny warzyw i owoców wciąż rosną

18 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

Polacy coraz częściej skarżą się na podwyżki cen produktów spożywczych. Szczególnie źle jest w przypadku owoców i warzyw, które powoli stają się dobrami luksusowymi. Za kalafiora nierzadko trzeba zapłacić nawet 15 zł, a cena pę

Po Wielkanocy ceny produktów spożywczych zauważalnie wzrosły. To efekt między innymi tego, że zakończyły się świąteczne promocje. Nie bez znaczenia jest także trwająca pandemia koronawirusa i związane z nią utrudnienia. Podwyżki widać szczególnie w warzywniakach.

Ceny owoców i warzyw ciągle rosną

- Byłam na zakupach w pobliskim warzywniaku. Za kilka warzyw i owoców zapłaciłam jakieś 40 zł. Nie śledzę cen, ale wydaje mi się, że to dużo jak na takie zakupy. Kalafior za 15 zł? Pęczek rzodkiewki 4,80 zł? - skarżyła się pani Anna z Olsztyna, czytelniczka Gazety Wyborczej.

W jej rodzinnym mieście ceny warzyw i owoców są bardzo zróżnicowane. W supermarkecie pęczek włoszczyzny kosztuje 6,99 zł, kilogram cebuli - 2,49 zł, a kilogram cukinii - 5,99 zł. W warzywniaku, który oferuje ekologiczne alternatywy, trzeba zapłacić 7,90 zł za kilogram cebuli szalotki, 4,90 za cebulę żółtą, 6,90 zł za czerwoną, a za selera i pietruszkę - 9,50 zł.

Sprzedawca w sklepie z warzywami w rozmowie z dziennikarzami zdradził, że w okolicach Wielkanocy kalafior kosztował aż 20 zł. Jego zdaniem towary pochodzące z importu powinny być droższe niż owoce krajowych upraw. Wpływ na ceny ma też fakt, że drożeje paliwo, energia elektryczna i dostawy.

- Jako producenci nie mamy wielkiego wpływu na cenę. Na giełdzie wahania cen są gigantyczne. Rządzi cena dnia. Jesteśmy na samym początku wegetacji. Obserwuję wiadomości z Serbii, Włoch czy krajów Beneluksu. Tam drzewa owocowe są w trakcie kwitnienia. Pojawiają się gdzieniegdzie klęski żywiołowe, niektórzy już liczą straty - mówił inny rozmówca portalu.

Pandemia sprawia, że rolnicy miewają problemy z zakupem środków ochrony roślin, bo przez pewien czas międzynarodowy transport nie funkcjonował tak, jak powinien. W wielu gospodarstwach, które są mniej zmechanizowane, zatrudniani byli głównie obywatele Ukrainy, którzy dziś mają problem z wjazdem do kraju.

Za główny problem w kontekście wysokich cen rozmówcy Gazety Wyborczej uważają jednak liczbę pośredników między producentem a ostatecznym odbiorcą - każdy z nich narzuca pewną marżę. Jabłko dobrej jakości jest sprzedawane przez rolnika w hurcie za 1,60 zł za kilogram - w sklepie kosztuje już 7 zł za kilogram.

- Czasami się zastanawiam, skąd się biorą ceny w marketach. Sprzedaję skrzynkę jabłek, która mieści 15 kg. Kilogram jest za około 2 zł. Wszystko ładnie przygotowane, ułożone, przesortowane. A w sklepie widzę przykładowo 4,60 zł za kg - mówił producent owoców.

Problematyczne są także przestoje w gastronomii. Właściciele upraw nie mogą sprzedawać owoców swojej pracy na tak dużą skalę, jak przed lockdownem. Trudno przewidzieć, jak będzie wyglądał rynek w tym roku. Jedno jest pewne - w kwietniu najtańsze będą gruszki, jabłka, buraki, cebula, czosnek, fasola, kapusta, marchew, pietruszka, ziemniaki i rzodkiewki.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Mazowsze: bus zderzył się z autobusem. Nie żyje jedna osoba

  • Warszawa: policja poszukuje mężczyzny. Ranił kobietę nożem

  • Warszawa: Śmiertelny wypadek w szpitalu. Pacjent wypadł z okna

Irmina Jach

Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez ostatnie lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

policja

Wiadomości

Zachodniopomorskie: W pensjonacie znaleziono zwłoki 40-latka. Prawdopodobnie doszło do zbrodni

Czytaj więcej >
sinice

Wiadomości

Mężczyzna wykąpał się w Bałtyku. Jest zakażony bakterią Vibrio vulnificus

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski ocenił wystąpienie Andrzeja Dudy podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ

Czytaj więcej >
konferencja

Wiadomości

Posłowie Dariusz Joński i Michał Szczerba zostali wyproszeni z konferencji prasowej

Czytaj więcej >
tk

Wiadomości

Trybunał Konstytucyjny odroczył rozprawę w sprawie wyższości prawa unijnego nad krajowym

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Andrzej Duda przed sesją ONZ pomylił prezydentów USA

Czytaj więcej >