Goniec.pl > Polska > Cała Polska na czerwono. Ekstremalne zagrożenia w prawie całym kraju
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 01.06.2023 15:16

Cała Polska na czerwono. Ekstremalne zagrożenia w prawie całym kraju

las mapa Polski
IMGW/Pixabay

Bardzo wysoka temperatura powietrza, którą notujemy w ostatnich dniach za oknami, oraz mocne nasłonecznienie niesie za sobą ogromne ryzyko pożarowe. Najbardziej podatne są lasy, zwłaszcza te najbardziej suche. Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej podaje, że w czwartek i piątek w wielu regionach kraju zagrożenie pożarowe ma być wręcz ekstremalne.

Upały i wysokie temperatury mogą spowodować… zakazać wstępu do lasu

Upały i wysokie temperatury w całym kraju w okresie letnim są nie tylko powodem do radości. Utrzymujące się przez dłuższy czas mogą nieść za sobą również przykre konsekwencje, w tym pożary. Leśnicy wyczekują opadów deszczu, cały czas bacznie monitorując sytuację pogodową. Jeśli w najbliższym czasie ta nie ulegnie poprawie, może być nawet ogłoszony zakaz wstępu do lasu. Ściółka w polskich lasach jest bardzo sucha i podatna na każdą iskrę.

- Czekamy z utęsknieniem na deszcz. Jeżeli wilgotność poniżej 10 procent utrzymuje się przez dziesięć dni, to wtedy może być nawet ogłoszony zakaz wstępu do lasu - powiedział Jakub Piechowiak, leśniczy z Nadleśnictwa Kaliska w rozmowie z reporterką TVN24.

Katarzyna Dowbor wyremontuje kolejny dom. Zaskakujące informacje

Zagrożenia pożarowe w całej Polsce. Największe w czwartek i piątek

Na mapach dotyczących zagrożenia pożarowego w polskich lasach, które opublikował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej aż roi się od bordowego koloru, co oznacza, że zagrożenie w danych regionach objętych takim kolorem jest wręcz ekstremalne. W czwartek warto więc uważać głównie w centrum i na wschodzie Polski, choć w innych regionach nie jest wcale lepiej. Z kolei dzień później prognozy są jeszcze gorsze.

W piątek zagrożenie pożarami obejmuje niemal cały kraj w bardzo dużym i ekstremalnym stopniu. Średnie zagrożenie wystąpi jedynie w górach.

mapapolski.png
IMGW

Strażacy pracują w pocie czoła

Rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej brygadier Karol Kierzkowski poinformował, że od początku roku odnotowano już 1413 pożarów w polskich lasach. Najwięcej z nich, bo aż ponad tysiąc w maju. W ostatnich kilku dniach strażacy wyjeżdżali średnio dziennie do 40-60 pożarów w lasach. Rok temu w podobnym okresie letnio-wakacyjnym miało miejsce 3690 pożarów.

Spacerując po lesie z rodziną czy czworonogami warto więc zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza w tak gorącym okresie. W przypadku zauważenia pożaru należy natychmiast skontaktować się ze Strażą Pożarną (998) lub zadzwonić pod numer alarmowy 112.

Źródło: TVN24, imgw