Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Było ledwo kilka minut po 8:00. Mamy potwierdzenie, pilna wiadomość z terenów powodziowych
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 17.09.2024 10:00

Było ledwo kilka minut po 8:00. Mamy potwierdzenie, pilna wiadomość z terenów powodziowych

powódź 2024
fot. Goniec

We wtorek we Wrocławiu z samego rana zebrał się sztab kryzysowy. Przekazano bardzo ważną informację dla mieszkańców dotkniętych powodzią. Premier Donald Tusk podjął decyzję o rozszerzeniu zakresu terytorialnego rozporządzenia o stanie klęski żywiołowej. Kolejne powiaty zostały objęte stanem klęski.

Premier podjął decyzję. Kolejne powiaty objęte stanem klęski

Punktualnie o godzinie 7.00 we Wrocławiu po raz kolejny odbyło się zebranie sztabu kryzysowego z udziałem premiera Donalda Tuska, ministra spraw wewnętrznych i administracji Tomasza Siemoniaka i ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza. 

Donald Tusk podkreślił, że w związku z informacjami o awarii hydrologicznej na zbiorniku raciborskim zależy mu na "możliwie wiarygodnej precyzyjnej informacji o sytuacji". 

Mamy do czynienia ze sprzecznymi w tej chwili komunikatami ze strony instytutu meteorologii i hydrologów tutaj. Jeśli chodzi o bezpośrednie zagrożenie dla Wrocławia, to prezydent Sutryk też na pewno już odnotował pewne kontrowersje. Wydaje się, że bardzo pilną rzeczą jest szczególnie na kilka godzin przed falą, która tutaj przyjdzie, żebyśmy jednak mieli możliwie uspójnione komunikaty - mówił Tusk.

Premier podjął również decyzję o rozszerzeniu zakresu terytorialnego rozporządzenia o stanie klęski żywiołowej o kolejne powiaty. Informację przekazał kilka minut po godzinie 8:00 szef MSWiA Tomasz Siemoniak.

Było tuż przed 6 rano, koszmarny wypadek autobusu. W akcji śmigłowiec LPR, wielu rannych

Rozszerzenie terenu objętego stanem klęski żywiołowej

Minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak poinformował, że premier Donald Tusk podjął decyzję po uwzględnieniu wniosku wojewodów, opinii straży pożarnej państwowej i MSWiA.

Stan klęski żywiołowej został rozszerzony o powiaty: lubański, dzierżoniowski, świdnicki, opolski, krapkowicki, brzeski i kędzierzyńsko-kozielski.

W ciągu najbliższych godzin w sposób formalny to rozporządzenie będzie znowelizowane - dodał szef MSWiA.

ZOBACZ: Woda wdarła się do kolejnego miasta, sytuacja jest dramatyczna. Trwa pilna ewakuacja

Stan klęski żywiołowej rozszerzony o kolejne powiaty

Premier Donald Tusk podczas posiedzenia sztabu kryzysowego poinformował również, że szefowa Komisji Europejskiej "oddaje do dyspozycji cały mechanizm ochrony cywilnej w postaci sprzętu, ludzi czy technologii".

Jeśli zajdzie taka potrzeba to możemy zgłosić takie zapotrzebowanie - mówił Tusk.

ZOBACZ: Wstyd i hańba. Tak działają "zbrodniarze" na zalanych terenach, służby właśnie ujawniły

Stan klęski żywiołowej został oficjalnie wprowadzony w poniedziałek 16 września. Premier poinformował podczas wczorajszych obrad sztabu kryzysowego, że obejmie on powiaty:

  • w województwie dolnośląskim: kamiennogórski, karkonoski, kłodzki, wałbrzyski i ząbkowicki oraz miasta na prawach powiatu Wałbrzych i Jelenią Górę,
  • w województwie opolskim: głubczycki, nyski i prudnicki oraz gminę Strzeleczki w powiecie krapkowickim,
  • w województwie śląskim: bielski, cieszyński, pszczyński i raciborski oraz miasto na prawach powiatu Bielsko-Białą,
  • powiat lwówecki.

Donald Tusk zaznaczał przy tym już wczoraj, że w rozporządzeniu mogą pojawić się zmiany.