Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Była 8.48 w Tatrach, gdy nagle to zobaczyli. Zjawisko zwiastuje najgorsze
Laura Młodochowska
Laura Młodochowska 13.10.2024 16:06

Była 8.48 w Tatrach, gdy nagle to zobaczyli. Zjawisko zwiastuje najgorsze

Tatry
Fot. Wikimedia Commons/By Tomasz Józefczak, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=54144207, TOPR

Tatry po raz kolejny zachwyciły. Pogoda w ostatnich dniach sprzyja pojawieniu się wyjątkowego, rzadko obserwowanego w górach zjawiska, które właśnie uchwyciły kamery. Taternicy dobrze wiedzą, że zgodnie z przepowiednią nie niesie ono jednak za sobą niczego dobrego. Czym jest widmo Brockenu i dlaczego tak niepokoi?

Tatry. Zobaczyli to o poranku i zamarli

Do zdarzenia, które wprawiło w osłupienie wielu taterników, doszło w sobotę, 12 października, na Kasprowym Wierchu. To właśnie tam tuż przed godziną 9 rano kamery uchwyciły widmo Brockenu. Widok ten zachwyca, ale także niepokoi tych, którzy od lat słyszą o mrocznej przepowiedni, które zjawisko ma za sobą nieść. 

ZOBACZ: Zaginęła 16-letnia Oliwia. Wyszła do szkoły i przepadła, policja apeluje o pomoc

Nie żyją dwie osoby. Nie pomógł nawet śmigłowiec LPR

Wyjątkowy widok na Kasprowym Wierchu. Widmo Brockenu ma zwiastować najgorsze

Widok na Kasprowym Wierchu uchwyciła jedna z kamer Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Na udostępnionych w sieci zdjęciach widać, że o godz. 8.48 wystąpiło tam zjawisko nazywane Widmem Brockenu. Jest on niczym innym, jak mamidłem górskim, polegającym na zaobserwowaniu własnego cienia na chmurze, znajdującej się poniżej obserwatora. Jego pojawienie się budzi zachwyt taterników, jednak według związanej z nim przepowiedni po jego zobaczeniu powinniśmy mieć się na baczności. 

ZOBACZ: Chciał skomplementować żonę na lotnisku. Za te słowa od razu dostał mandat

Widmo Brockenu w Tatrach. To zła przepowiednia

Widmo Brockenu niekiedy objawia się także tym, że cień obserwatora otoczony jest tęczową obwódką, tzw. glorią. Zjawisko to występuje najczęściej w wysokich partiach gór, a szanse na jego zobaczenie są niskie. Obserwator powinien znajdować się na linii pomiędzy słońcem a mgłą, która to ma rozpraszać i pełnić rolę ekranu. Nazwa widma pochodzi od nazwy szczytu Brocken w niemieckich górach Harz. Z jego pojawieniem wiąże się straszny przesąd. Człowiek, który podczas swojej wędrówki zobaczył widmo Brockenu, ma nie opuścić górskiego szlaku żywy. Taternicy przekazują w legendach również sposób na “odczynienie uroku”. Ujrzenie zjawiska po raz trzeci powinno spowodować, że podróżnik będzie w górach bezpieczny po wsze czasy.