Goniec.pl

Marek BAZAK/East News, IMGW

Burze z gradem, wichury i podtopienia. IMGW ostrzega Polaków, lepiej pozostać w domach

19 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Niebezpieczne zjawiska pogodowe nie chcą opuścić terytorium Polski. Kolejne zagrożenie pojawi się na niektórych obszarach jeszcze dzisiaj. Synoptycy prognozują, że w sobotę i niedzielę znów będzie upalnie, ale wystąpią też burze z gradem, ulewy i porywisty wiatr. Najlepiej więc będzie, gdy pozostaniemy w swoich domach.

Ostatnie dni wyjątkowo obfitują w ostrzeżenia wydawane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej odnoszących się do dynamicznej aury. Dopiero co we wtorek informowaliśmy o tym, że na mapie Polski dosłownie zaroiło się od pomarańczowych i żółtych stref , a synoptycy znów zalewają nas niepokojącymi prognozami na najbliższe godziny.

Burzowy koniec tygodnia. IMGW wydał alerty

Koniec tygodnia zapowiada się w pogodzie bardzo intensywnie. Na istną meteorologiczną karuzelę w naszym kraju wpływ będą miały fronty związane z niżem z zachodniej Europy, które, niestety, nie przyniosą ze sobą niczego dobrego.

W najbliższym czasie przygotować musimy się więc na sporą dawkę adrenaliny, o której przypływ zadbają przechodzące od zachodu przez całą Polskę groźne burze z gradem.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał już ostrzeżenia 1 i 2 stopnia dla większości województw. - W rejonie ostrzeżeń 1 stopnia prognozowane są opady do 30 mm i porywy wiatru do 85 km/h, a w rejonie 2 stopnia opady do 40 mm i porywy punktowo do 110 km/h. Możliwy grad - podano.

Alerty pierwszego i drugiego stopnia przed burzami z gradem obowiązywać mają w woj. zachodniopomorskim, pomorskim, części woj. kujawsko-pomorskiego, woj. łódzkim, śląskim i małopolskim.

- Niebezpieczna strefa burzowa w sobotę w nocy przesunie się do centrum kraju. W niedzielę jeszcze na wschodzie te niebezpieczne burze będą występowały - ostrzegł Grzegorz Walijewski z IMGW.

Upalna aura daje się we znaki

Na tym jednak nie koniec zagrożeń. Oprócz burz, gradu i ulew mogących nieść do 45 l wody na m2 i powodujących podtopienia, w piątek dokuczy nam jeszcze potworny skwar.

Alert trzeciego stopnia przed upałami wydano dla wschodniej części woj. lubuskiego i zachodniej części woj. wielkopolskiego. W pozostałych regionach obowiązywać będą alarmy drugiego i pierwszego stopnia.

Ulewy nie zaradzą suszy

Niestety, ulewy, które przechodzą od kilku dni nad Polską póki co nie przyniosły żadnych korzyści, a jedynie straty. Z ich skutkami dzielnie walczą strażacy , natomiast nie można mówić o jakiejkolwiek poprawie sytuacji hydrologicznej.

Aktualnie w Polsce obowiązuje już ponad 80 alertów dotyczących suszy, a następne tygodnie mogą przynieść kolejne. Susza wpływa także na zagrożenie pożarowe w lasach, które wkrótce ma osiągnąć ekstremalne i bardzo wysokie poziomy w niemal całej, północnej połowie Polski.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: WP, Goniec.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Nastolatkowie jedli suszone muchomory. 17-latka w ciężkim stanie, zabrał ją śmigłowiec LPR
Czytaj więcej >

Polska

Oburzające zachowanie pracowników zakładu pogrzebowego. Kierowca karawanu był kompletnie pijany
Czytaj więcej >

Polityka

"Lex Tusk". Ile zarobią członkowie komisji ds. badania rosyjskich wpływów?
Czytaj więcej >

Wiadomości

Wypadek na obwodnicy Słupska. Nie żyją trzy osoby, w tym dziecko
Czytaj więcej >

Polska

Karty klientów ING Banku Śląskiego są blokowane. Powodem jest wyciek danych
Czytaj więcej >

Polska

Ksiądz chciał zareklamować lodziarnię byłej parafianki. Teraz pół Polski śmieje się z "kręciołka"
Czytaj więcej >
Ada Rymaszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

 

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]