Goniec.pl
IMGW ostrzega przed burzami z gradem i ulewami. Wtorek kolejnym dniem z dynamiczną pogodą

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News, IMGW

IMGW ostrzega przed burzami z gradem i ulewami. Wtorek kolejnym dniem z dynamiczną pogodą

16 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

We wtorek niemalże nad całą Polską znów wystąpią gwałtowne burze, którym towarzyszyć będą ulewne deszcze, wyładowania atmosferyczne oraz gdzieniegdzie grad. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia, stosowny alert rozesłało także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Dodatkowo, do końca tygodnia nie odpuści także palący skwar.

Wtorek to już kolejny z rzędu dzień z dynamiczną pogodą, która da się we znaki mieszkańcom Polski. Po będącym istnym pogodowym rollercoasterem długim sierpniowym weekendzie, ktory nie każdemu dał możliwość odpoczynku na łonie natury, nadal zmagamy się z niebezpiecznymi zjawiskami atmosferycznymi, które przynosi przechodzący nad krajem front burzowy.

TOPR ewakuował turystów z Małego Koziego Wierchu

Dramat w słowackich Tatrach. Nie żyje polski turysta rażony piorunem

CZYTAJ DALEJ

Alerty I stopnia przed burzami z gradem

Wszyscy, którzy liczyli na to, że wraz z początkiem nowego roboczego tygodnia nadejdą dobre wieści od synoptyków, mogą poczuć się lekko zawiedzeni. Od rana synoptycy alarmują o możliwości wystąpienia nad Polską gwałtownych burz z silnym wiatrem i ulewami, w związku z czym IMGW wydało alerty obowiązujące od godz. 12 aż do północy.

W przypadku województw pomorskiego, wschodnich krańców zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, śląskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, podkarpackiego oraz większości powiatów wielkopolskiego i opolskiego, zachodnich terenów mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego i południa Lubelszczyzny obowiązuje ostrzeżenie I stopnia przed burzami. Burze z gradem mogą z kolei wystąpić w południowej części województwa lubelskiego.

- Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h. Miejscami grad - informuje IMGW.

mapa zagrożeń IMGW

mapa zagrożeń IMGW

Alerty II stopnia. Uwaga na ulewny deszcz i porywisty wiatr

Jeszcze bardziej niebezpiecznie zrobi się w północnej i centralnej części województwa pomorskiego, niemal całym woj. kujawsko-pomorskim, południowych powiatach woj. świętokrzyskiego, wschodnich i południowych powiatach woj. śląskiego, w woj. małopolskim i woj. podkarpackim (bez powiatów północnych), dla których wydano ostrzeżenia II stopnia przed burzami z gradem.

Dodatkowo możliwe jest wystąpienie bardzo silnych opadów deszczu od 35 mm do 45 mm oraz porywów wiatru do 85 km/h. W części woj. pomorskiego i kujawsko-pomorskiego może zaś powiać z prędkością sięgającą nawet 95 km/h.

RCB rozesłało alert

Zaniepokojone możliwym rozwojem sytuacji wydaje się być także Rządowe Centrum bezpieczeństwa. Te zareagowało znacznie szybciej niż w przypadku zatrutej wody w Odrze i Nerze i po południu rozesłało alert przed gwałtownymi burzami z gradem do mieszkańców woj. pomorskiego i kujawsko-pomorskiego.

- Możliwe przerwy w dostawie prądu. Nie zatrzymuj się pod drzewami. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr - podano.

Ostrzeżenie przed upałami

Burze i towarzyszące im istne kataklizmy pogodowe to jednak nie wszystkie bolączki, jakie dopadną Polaków we wtorek. W niemal całym kraju zagości letni skwar, a na termometrach zobaczymy ponad 30 stopni Celsjusza. Chwilą oddechu cieszyć się będą jedynie mieszkańcy Pomorza Zachodniego i Lubelszczyzny.

Podobna temperatura utrzyma się także w kolejnych dniach. Środa będzie niemalże kalką z wtorku, a w czwartek i piątek spodziewać się można jeszcze wyższych wartości. Winowajcą tego stanu rzeczy jest gorące i wilgotne powietrze znad Morza Czarnego.

Do końca tygodnia możliwe jest więc występowanie licznych burz z przelotnymi opadami deszczu i porywistym wiatrem. W weekend, przemieszczający od zachodu kraju front atmosferyczny, przyniesie ochłodzenie, duże zachmurzenie, oraz miejscami silne opady deszczu.

Stanowo/YouTube

Nie tylko dzieci z Kurim. Zbrodnie na dzieciach, które wstrząsnęły Polską

Nie tylko dzieci z Kurim - w Polsce również dochodziło do okrutnych zbrodni na dzieciach. Przedstawiamy jedne z najbardziej przerażających.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Freepik/ senivpetro

Wiadomości

Nowy obowiązek dla właścicieli domów już za pasem. Polacy zapłacą nawet tysiąc złotych

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News

Wiadomości

Syn byłego ministra zdrowia został wyrzucony ze spotkania z Kaczyńskim. Ojciec musi się tłumaczyć

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Wiadomości

Ołena Zełenska potrzebuje pomocy. "Jeżeli otrzymamy takie wsparcie od Polski, będziemy szczęśliwi"

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Prezydent Andrzej Duda o rozmieszczeniu amerykańskich głowic nuklearnych w Polsce: "Temat jest otwarty"

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Wiadomości

Zmiany w Kancelarii Prezydenta. Paweł Soloch zostanie zastąpiony przez Jacka Siewierę?

Czytaj więcej >
policja.pl

Wiadomości

Nowe fakty ws. Jacka Jaworka. Prokuratura przedłuża śledztwo

Czytaj więcej >