Goniec.pl
Gwałtowne burze nad Małopolską, Kraków sparaliżowany

zdjęcie ilustracyjne) Jan BIELECKI/East News; imgw

Potężne burze nad Małopolską. Kraków sparaliżowany, strażacy nie nadążają odbierać telefonów

23 Lipca 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Wiatr kładł drzewa, a ulice zamieniły się w potoki. Kraków i cała Małopolska zmaga się z przechodzącym frontem burzowym. Tylko do godziny 19 strażacy interweniowali aż 900 razy, z czego aż ponad 500 interwencji dotyczy Krakowa i powiatu krakowskiego. W stolicy Małopolski stanęli tramwaje, a nagrania umieszczane w sieci pokazują, że żywioł nie zwracał uwagi, co stoi na jego drodze.

Prognoza pogody IMGW oraz wydane ostrzeżenia przed burzami stały się rzeczywistością. Przez Małopolskę przeszedł prawdziwy żywioł. Drzewa niemal kładły się pod naporem wiatru i ulewnego deszczu.

Politycy szykują się do kolejnej podwyżki, wiemy ile dostaną

Kolejne podwyżki dla polskich polityków, wyciekły plany rządu. Wiemy, ile dostaną

CZYTAJ DALEJ

Kraków nie uchronił się przed morderczą siłą burzy. - Najpierw silny wiatr, który przewracał parasole restauracyjne oraz stoliki, a teraz ulewa nad tarnowskim Rynkiem. Po upałach przez Małopolskę przechodzą burze. Uważajcie! - napisał na Twitterze Bartłomiej Maziarz, dziennikarz Radia Kraków.

Nawałnice w Małopolsce: porywisty wiatr, ulewny deszcz a nawet grad

Burze w Małopolsce pokazały swoje najniebezpieczniejsze oblicze. - W Nowym Sączu i w Spytkowicach Dużych spadło już ponad 30 mm deszczu. Na Pełcznicy został przekroczony stan ostrzegawczy. W najbliższym czasie burze przemieszczą się na wschód - przekazało IMGW i opublikowało mapę pokazującą skalę opadów.

Małopolska zmaga się z burzami i wichurami

Małopolska zmaga się z burzami i wichurami

Radio Kraków poinformowało, że stolica Małopolski boryka się z lokalnymi podtopieniami. Strażacy wzywani są pod kolejne adresy, gdzie przy użyciu sprzętu wypompowują wodę. Wzywani są zarówno do piwnic domów i kamienic, jak i zapchanych studzienek, które nie radzą sobie z odprowadzaniem tak dużej ilości wody.

Krakowscy strażacy starają się na bieżąco usuwać z jezdni konary drzew. Niektóre gałęzie w momencie uderzenia burzy nie wytrzymały siły wiatru oraz deszczu i spadły na drogi blokując możliwość jazdy. W centrum Krakowa nie kursują tramwaje.

Nagrania burzy zapierają dech, matka natura pokazała siłę

Na profilu Łowcy Burz Południe pojawiły się nagrania osób, które doświadczyły gwałtownych burz. Widać na nich, jak za oknami drzewa poddają się morderczej sile wiatru.

Dziewczynka zamknięta w aucie, nie reagowała na wołania. Uratował ją antyterrorysta

Przypadkowi ludzie uratowali 4-latkę. Dziecko było zamknięte w samochodzie, okno wybił antyterrorysta

CZYTAJ DALEJ

Gałęzie targane są tak, jakby nie ważyły dosłownie nic. Dodatkowo gwałtowne opady deszczu sprawiły, że horyzont zniknął z pola widzenia. Spora część mieszkańców Małopolski widziała za swoimi oknami jedynie szarość.

- MASAKRA! ALEŻ MOC! Nagranie od pana Jacka z południowych części Krakowa. Zgodnie z naszymi prognozami dzisiejsze burze mogły nieść bardzo silne uderzenia wiatru - czytamy pod innym z nagrań nadesłanych do Łowców Burz.

IMGW ostrzega, burze nie znikną

Do godziny 19 w Małopolsce strażacy wyjeżdżali aż 900 razy. Wszystko wskazuje, że dalsza część wieczoru nie będzie spokojniejsza. Front burzowy nie osłabnie.

- W najbliższym czasie burze przemieszczą się na wschód - podało IMGW w komunikacie na Twitterze. - W nocy bez opadów na zachodzie, reszta kraju z przelotnym deszczem i burzami z gradem. Opady w burzach do 35 mm. W czasie burz porywy wiatru do 80 km/h, lokalnie do 90 km/h - dodali meteorolodzy.

Nadal obowiązują ostrzeżenia. Alerty II stopnia przed burzami z gradem obejmują m.in. powiaty rzeszowski, dębicki, krośnieński, czy tarnowski. IMGW prognozuje, że zagrożenie burzami w tym rejonie zniknie o 22.

Burze nie odpuszczą, IMGW utrzymuje ostrzeżenia II i I stopnia

Burze nie odpuszczą, IMGW utrzymuje ostrzeżenia II i I stopnia

Do godziny 2 i 3 w nocy burze mogą nękać mieszkańców bliżej wschodniej granicy. Od Suwałk przez Białystok, Chełm, Zamość, aż po powiat bieszczadzki obowiązują ostrzeżenia I stopnia przed burzami. W ich czasie synoptycy przewidują porywy wiatru osiągające nawet 85 km/h. Jednocześnie spaść może od 20 do 30 mm wody.

Wypadek autobusu na Dolnym Śląsku

Zmasowana akcja śmigłowców LPR. Bus z 26 osobami wbił się w drzewo, w akcji mnóstwo służb

Autobus wbił się w drzewo i niemal połowa pasażerów potrzebowała pomocy medycznej. - Do zdarzenia zadysponowano śmigłowiec LPR - podało OSP Pisarzowice, którego druhowie byli obecni na miejscy groźnego wypadku. Do zdarzenia doszło przed godziną 17. Do godziny 21:30 droga nadal pozostaje nieprzejezdna. Zdjęcia mrożą krew w żyłach. To cud, że nikt nie zginął. fot. OSP Pisarzowice

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Morawiecki nazwał Tuska "premierem polskiej biedy". Polacy mają inne zdanie

  • WHO zmieniło swoje zdanie, w sobotę ogłoszono pilny alarm. "Małpia ospa to globalne zagrożenie"

  • Jarosław Kaczyński nie miał wątpliwości, złożył Polakom ważną obietnicę. Z jego ust padły niebywałe słowa

Źródło: radio Kraków, łowcy burz południe, imgw

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

policjant kajdanki
Polska Policja

Wiadomości

Dolnośląskie: Przedstawiono zarzuty handlarzowi narkotykami. Miała mu pomagać 14-latka

Czytaj więcej >

Wiadomości

Oszuści podszywają się pod bank PKO. Wydano ostrzeżenie, klienci narażeni na straty

Czytaj więcej >
Szewach Weiss

Wiadomości

Szewach Weiss nie żyje. Były ambasador Izraela w Polsce miał 87 lat

Czytaj więcej >
Spalony Autobus, MPK Łódź

Wiadomości

Łódź: 5 zastępów straży pożarnej gasiło pożar autobusu MPK

Czytaj więcej >
JRG PSP Zakopane

Wiadomości

Podhale: Ewakuacja pasażerów pociągu. Linia wysokiego napięcia spadła na trakcję kolejową

Czytaj więcej >
Iberion

Wiadomości

Ogromne zagrożenie na południu Polski. Wysoki poziom alertów, trzeba wiedzieć

Czytaj więcej >