Goniec.pl
Małpia ospa na radarze WHO, czerwony alarm

Unsplash.com/engin akyurt

WHO zmieniło swoje zdanie, w sobotę ogłoszono pilny alarm. "Małpia ospa to globalne zagrożenie"

23 Lipca 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Koronawirus nie jest już jedynym wirusem, który czyha na zdrowie i życie Polaków. W sobotę szef Światowej Organizacji Zdrowia podjął ważną decyzję o znaczeniu międzynarodowym. Epidemia małpiej ospy zagraża całemu światu. Tedros Adhanom Ghebreyesus ogłosił najwyższy możliwy alarm.

Niedawno Adam Niedzielski ostrzegał, że koronawirus nie wyjechał na wakacje i notowane są wyraźne wzrosty zakażeń. Z dnia na dzień wdrożono nowe rozwiązania i zalecone zostały szczepienia czwartą dawką.

Politycy szykują się do kolejnej podwyżki, wiemy ile dostaną

Kolejne podwyżki dla polskich polityków, wyciekły plany rządu. Wiemy, ile dostaną

CZYTAJ DALEJ

W sobotę do Polski dotarły niepokojące wiadomości na temat małpiej ospy. WHO podjęło kluczową decyzję, która dowodzi, że świat zmaga się z kolejną pandemią.

Najwyższy alarm od WHO, chodzi o małpią ospę

Agencja AFP przekazała komunikat o pilnej decyzji Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa. Małpia ospa na dobre rozgościła się na miejscu wyściełanym jej przez koronawirusa. Choroba zbiera coraz większe żniwo i WHO postanowiło działać.

- Zdecydowałem, że globalna epidemia małpiej ospy stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym - powiedział szef Światowej Organizacji Zdrowia.

To najwyższy możliwy alarm, jaki może zostać podniesiony w tej kwestii. Za zamkniętymi drzwiami WHO powołany do życia został specjalny zespół. W sobotę ujawniono, że borykał się on ze sporymi problemami.

Nie ma jednolitego stanowiska ws. małpiej ospy

Eksperci i najlepsi naukowcy zrzeszeni w Światowej Organizacji Zdrowia nie są jednomyślni. Tedros Adhanom Ghebreyesus ujawnił, że zespół odpowiedzialny za podjęcie decyzji ws. małpiej ospy nie był jednomyślny w swoich ocenach.

Czy zabraknie cukru w polskich sklepach?

Limity na cukier w sklepach nadal obowiązują. Wiemy, czy go zabraknie

CZYTAJ DALEJ

Jednolite stanowisko dotyczące postępowania w przypadku małpiej ospy nie zostało ostatecznie wypracowane. Mimo wszystko szef WHO w sobotę podjął decyzję o ogłoszeniu alarmu.

Tedros Adhanom Ghebreyesus poinformował, że sytuacja jest trudna, ale nie należy tracić nadziei, gdyż "mamy wszelkie narzędzia, by powstrzymać transmisję wirusa".

Małpia ospa: co to?

Po pandemii koronawirusa świat boryka się z małpią ospą. Nie jest to wirus, który wdarł się nad Wisłę, ale pierwsze przypadki zachorowania zostały już odnotowane.

Małpia ospa: co to? Małpia ospa to odzwierzęca choroba wirusowa. Zazwyczaj występuje w środkowej oraz zachodniej Afryce. Najczęstsze objawy towarzyszące zarażeniu tym wirusem to: ból głowy, gorączka oraz wysypka skórna.

W pierwsze etapie wysypka skórna pojawia się na twarzy. Później zaczyna się rozprzestrzeniać na resztę ciała. WHO podaje, że objawy ustępują po dwóch lub trzech tygodniach choroby.

Gabriela Kownacka zachwycała w "Rodzinie zastępczej". Widok jej grobu łamie serca

Gabriela Kownacka była niezwykle utalentowaną aktorką, którą przedwcześnie zabrała ciężka choroba. Serca Polaków zdobyła rolą Ani w "Rodzinie zastępczej". Jak dziś wygląda jej grób? Sprawdziliśmy to

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: radiozet.pl, pap

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

policjant kajdanki
Polska Policja

Wiadomości

Dolnośląskie: Przedstawiono zarzuty handlarzowi narkotykami. Miała mu pomagać 14-latka

Czytaj więcej >

Wiadomości

Oszuści podszywają się pod bank PKO. Wydano ostrzeżenie, klienci narażeni na straty

Czytaj więcej >
Szewach Weiss

Wiadomości

Szewach Weiss nie żyje. Były ambasador Izraela w Polsce miał 87 lat

Czytaj więcej >
Spalony Autobus, MPK Łódź

Wiadomości

Łódź: 5 zastępów straży pożarnej gasiło pożar autobusu MPK

Czytaj więcej >
JRG PSP Zakopane

Wiadomości

Podhale: Ewakuacja pasażerów pociągu. Linia wysokiego napięcia spadła na trakcję kolejową

Czytaj więcej >
Iberion

Wiadomości

Ogromne zagrożenie na południu Polski. Wysoki poziom alertów, trzeba wiedzieć

Czytaj więcej >