Goniec.pl

AFP/EAST NEWS

Burza po przyjęciu "Lex Tusk". "Wszystko w rękach prezydenta"

26 Maja 2023

Autor tekstu:

Zuzanna Ptaszyńska

Kontrowersyjne “Lex Tusk” zostało dziś (26.05) przyjęte przez Sejm, a konkretnie izba niższa odrzuciła senackie weto ws. dokumentu. Oznacza to, że ustawa trafi teraz na biurko Andrzeja Dudy. Jak podkreślają dr Anna Materska-Sosnowska i Mariusz Janicki, wszystko teraz zależy od prezydenta.

Czym jest "lex Tusk"?

Sejm przegłosował dziś (26.05) ustawę potocznie nazywaną “lex Tusk”. Komisja ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022, którą przewiduje rzeczona ustawa, miałaby funkcjonować zgodnie z zasadami zbliżonymi do komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji warszawskiej. Członkowie tego ciała mieliby szereg uprawnień, takich jak możliwość nałożenia zakazu pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi na okres do 10 lat, a także cofnięcie i zakaz poświadczania bezpieczeństwa przez 10 lat.

Opozycja i część wyborców twierdzą, że ustawa narusza aż trzy zasady polskiej Konstytucji, a została stworzona w celu kompromitacji Donalda Tuska w oczach wyborców, zaś ostatecznie doprowadzenia do jego wycofania się ze sceny politycznej.

Dawid Kwiatkowski

Dawid Kwiatkowski nagle przerwał koncert i zszedł ze sceny. Chwilę później polały się łzy

CZYTAJ DALEJ

Ustawa, którą "trudno komentować"

W sprawie zabierają głos politycy i eksperci. Dr Anna Materska-Sosnowska oraz Mariusz Janicki wyrazili swoje zdanie w programie “Fakty po Faktach” na antenie TVN24. Według wykładowczyni Uniwersytetu Warszawskiego obecność Donalda Tuska na sejmowej galerii była “bardzo dobrą demonstracją”. - Widać, że cel został osiągnięty. Była nerwowość na ławach PiS-u - oceniła politolożka.

Ekspertka tłumaczyła, że przyjęto ustawę, którą "nawet trudno jest komentować". - To jedna z metod działania autokratów, ściągania przeciwników politycznych, z którymi trudno albo nie da się wygrać. Z areny wyborczej na ustawioną arenę sądową, w tym przypadku właśnie przed taką komisją - przekonywała dr Materska-Soskowska.

Andrzej Duda ma ogromną rolę w sprawie

Mariusz Janicki orzekł, że Donald Tusk pojawił się w budynkach parlamentu po to, “żeby wywrzeć wrażenie psychologiczne, że się nie boi”, a także by "wskazać przeciwko komu ta ustawa jest de facto skierowana". - Nikt tego nie ukrywa z polityków PiS-u, że chodzi właśnie o złapanie Tuska i o zakończenie jego kariery politycznej - stwierdził dziennikarz “Polityki”. Jak dodał, "kiedy się wydaje, że PiS już żadnej kolejnej granicy aż takiej nie może przekroczyć, PiS wymyśla kolejną i ją przekracza".

- Kto jeszcze może zatrzymać PiS? Wydaje się, że teraz wszystko jest w rękach prezydenta. Wydaje się, że nigdy nie miał łatwiejszego zadania tak naprawdę. Tutaj jest tak ewidentne złamanie wielu artykułów konstytucji, że powinien to zawetować - ocenił Janicki.

Istotnie, wielu opozycyjnych polityków apeluje do Andrzeja Dudy o zawetowanie ustawy. Krzysztof Gawkowski, szef klubu Lewicy, podkreślił, że ustawy nie da się poprawić, więc należy ją ostatecznie odrzucić. - Składamy do prezydenta Andrzeja Dudy wniosek o podjęcie i ostateczne zamknięcie możliwości prac nad tą ustawę, o odrzucenie tej ustawy i jej zawetowanie - mówił poseł. Wtórują mu inni politycy niesympatyzujący z PiS-em.

Źródło: “Fakty po Faktach” TVN24 z dn. 26.05.2023

Donald Tusk, Sejm

"Lex Tusk" przegłosowane. Dwie posłanki Suwerennej Polski nie poparły ustawy

CZYTAJ DALEJ
Donald Tusk

Donald Tusk pojawił się na głosowaniu ws. "Lex Tusk". Reakcja Kaczyńskiego mówi wszystko

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

Tajemniczy samolot nad głowami maszerujących w Warszawie. Ciągnął za sobą hasło
Czytaj więcej >

Wiadomości

Igor Tuleya odrzuca zarzuty wiceministra. Zapowiada podjęcie kroków prawnych
Czytaj więcej >

Polska

Boże Ciało 2023. Kościół podjął pilną decyzję, wierni powinni wiedzieć
Czytaj więcej >

Wiadomości

Poseł Suwerennej Polski oskarża sędziów. Ich obecność na marszu 4 czerwca to złamanie konstytucji?
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nowe wiadomości o Władimirze Putinie. Miał skulony trząść się ze strachu w łazience
Czytaj więcej >

Wiadomości

Papież Franciszek spełnił obietnicę. Rusza misja pokojowa w Ukrainie
Czytaj więcej >
Zuzanna Ptaszyńska

Redaktor portalu Goniec.pl. Jestem doktorantką Uniwersytetu Warszawskiego w dyscyplinie nauki o polityce i administracji - stosunki międzynarodowe. Zarówno hobbystycznie, jak i naukowo zajmuję się Zjednoczonym Królestwem, interesuję się też historią popkultury oraz współczesnym kinem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Wiadomości

Polska

Jan Jałowczyk

Ojciec Kamilka z Częstochowy powalczy o opiekę nad Fabiankiem. Ważną decyzję podejmie sąd
Czytaj więcej >
Życie

Jan Jałowczyk

Jeśli poczekasz, możesz liczyć na 400 zł do emerytury. Znamy szczegóły
Czytaj więcej >
Polska

Jan Jałowczyk

Pacjenci płonęli żywcem przywiązani do łóżek? Prokurator ujawnia
Czytaj więcej >
Życie

Jan Jałowczyk

Banki podnoszą opłaty. Miliony Polaków dostaną po kieszeniach
Czytaj więcej >
Wiadomości

Jan Jałowczyk

Planujesz przelew w Boże Ciało? Jeśli się nie pospieszysz, zostanie tylko gotówka
Czytaj więcej >
Wiadomości

Zuzanna Ptaszyńska

Wyrok TSUE: "Polska złamała traktat". Zbigniew Ziobro: "To wyrok łamie traktat"
Czytaj więcej >