Goniec.pl > Wiadomości > Boże Ciało 2023. Kościół podjął pilną decyzję, wierni powinni wiedzieć
Jan Jałowczyk
Jan Jałowczyk 05.06.2023 16:07

Boże Ciało 2023. Kościół podjął pilną decyzję, wierni powinni wiedzieć

kościół
Marek BAZAK/East News

Biskup wrocławski Krzysztof Wętkowski, w związku z nadchodzącym świętem Bożego Ciała (8 czerwca), wydał ważny dekret. Chodzi o dyspensę od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Upust dotyczy wszystkich wiernych przebywających na terenie diecezji wrocławskiej.

Boże Ciało 2023

Boże Ciało, przypadające w tym roku na 8 czerwca (czwartek) to jedno z najważniejszych świąt obchodzonych w kościele katolickim. Wierni w całym kraju celebrują cud przemiany konsekrowanego chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa. 

Jednocześnie, przypadający tuż po ważnym święcie piątek, jest dniem postnym. Tego dnia, wszyscy wierni powinni wstrzymać się od spożywania posiłków mięsnych oraz stosować ogólny umiar. Chyba że kościelni hierarchowie udzielą tzw. dyspensy.

"Kuchenne rewolucje". Magda Gessler o kulisach programu. Zdradziła, kto płaci za metamorfozy

Biskup udzielił dyspensy

W związku ze zbliżającym się świętem Bożego Ciała, biskup wrocławski, Krzysztof Wętkowski postanowił udzielić dyspensy wszystkim wiernym przebywającym na terenie dolnośląskiej diecezji. Wierni zacierają ręce. 

- Działając w oparciu o kan. 87 § 1 KPK, wiernym przebywającym na terenie diecezji włocławskiej w dniu 9 czerwca 2023 r. udzielam dyspensy od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych (kan. 1251 KPK) i zachowania pokutnego charakteru piątku (kan. 1250 KPK) - czytamy w komunikacie opublikowanym na profilu Facebookowym diecezji wrocławskiej.

Propozycja dla wszystkich wiernych

Kościelny hierarcha jednocześnie skierował do wszystkich katolików stosowaną propozycję. - W zamian wiernych zachęca się do podjęcia innej formy pokuty, zwłaszcza praktykowania uczynków miłości i pobożności - czytamy w kościelnym dekrecie.