Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Czy w Boże Ciało trzeba iść do Kościoła? Prawo kanoniczne nie pozostawia wątpliwości
Dawid Szczurek
Dawid Szczurek 31.05.2023 16:59

Czy w Boże Ciało trzeba iść do Kościoła? Prawo kanoniczne nie pozostawia wątpliwości

procesja Boże Ciało
flickr.com/EpiskopatNews

Boże Ciało jest istotnym świętem w Kościele katolickim. Tego dnia Polacy mają dzień wolny od pracy. Czy istnieje wówczas obowiązek uczęszczania na mszę świętą oraz procesję? Prawo kościelne nie pozostawia w tej kwestii żadnych wątpliwości.

8 czerwca katolicy świętują Boże Ciało

Boże Ciało katolicy obchodzą w czwartek, który wypada po oktawie uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Pełna nazwa podniosłego święta to Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

W tym roku Boże Ciało przypada na 8 czerwca. Nieodłącznym elementem uroczystości są pełne kolorytu procesje do czterech ołtarzy. Czy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa jest świętem nakazanym?

Nagranie z komunii hitem internetu. Ksiądz nie mógł powstrzymać śmiechu

Kodeks Prawa Kanonicznego nie pozostawia złudzeń. Boże Ciało świętem nakazanym

Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w Kodeksie Prawa Kanonicznego. Zawarta jest w nim informacja, że Boże Ciało należy do kanonu świąt nakazanych. W związku z tym 8 czerwca wierni "są zobowiązani uczestniczyć we Mszy świętej oraz powstrzymać się od wykonywania tych prac i zajęć, które utrudniają oddawanie Bogu czci, przeżywanie radości właściwej dniowi Pańskiemu oraz korzystanie z należnego odpoczynku duchowego i fizycznego". Tak brzmi kanon 1247 KPK.

Czy uczestnictwo w procesji jest również obowiązkowe?

Uroczystość Bożego Ciała nie mogłaby odbyć się bez procesji. Wierni odwiedzają cztery ołtarze, symbolizujące cztery strony świata. W niektórych miejscowościach uczestniczący w procesji zakładają charakterystyczne stroje ludowe. Obowiązuje również zwyczaj posypywania drogi kwiatami.

Procesje z okazji Bożego Ciała najczęściej mają miejsce bezpośrednio po mszy świętej. Należy jednak zaznaczyć, że wierni nie są obowiązani, by w nich uczestniczyć.

Źródło: o2.pl