Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Joe Biden nakrzyczał na Wołodymyra Zełenskiego. Prezydent USA miał stracić cierpliwość
Jan Jałowczyk
Jan Jałowczyk 31.10.2022 21:18

Joe Biden nakrzyczał na Wołodymyra Zełenskiego. Prezydent USA miał stracić cierpliwość

Zełenski Biden twitter
twitter.com/ZelenskyyU/ twitter.com/POTUS

Joe Biden nakrzyczał na Wołodymyra Zełenskiego w czerwcu. Jak donosi amerykański NBC News, Joe Biden miał stracić panowanie nad sobą podczas czerwcowej rozmowy telefonicznej. Wówczas ukraiński przywódca miał poprosić o dalszą pomoc Bidena, chwilę po tym gdy ten skończył mówić Zełenskiemu, że właśnie przeznaczył kolejny miliard dolarów na pomoc wojskową dla Ukrainy.

Joe Biden nakrzyczał na Zełenskiego

Na przestrzeni ostatnich miesięcy, a w związku z agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, Joe Biden wielokrotnie kontaktował się ze swoim odpowiednikiem w Ukrainie. W czerwcu, podczas jednej z wielu rozmów pomiędzy przywódcami, prezydent Stanów Zjednoczonych miał oznajmić, że zatwierdził kolejny pakiet pomocowy dla Ukrainy, a opiewający na miliard dolarów. Wówczas Zełenski miał zacząć wymieniać dodatkowy sprzęt, którego Ukraina potrzebuje i nie dostaje.

Zdaniem NBC News, powołującego się na cztery źródła, miało to zdenerwować amerykańskiego prezydenta, który podniesionym głosem zwrócił uwagę, że "Amerykanie są hojni, jego administracja ciężko pracuje, by pomóc Ukrainie, a Zełenski mógłby okazać trochę więcej wdzięczności".

Relacje uległy poprawie od czerwca

Jak informuje amerykańska stacja, od czerwcowej rozmowy relacje prezydentów uległy znacznej poprawie. Bezpośrednio po rozmowie, niewykluczone, że pod wpływem reakcji prezydenta USA, Zełenski podkreślił swoją wdzięczność dla USA na Twitterze.

Na przestrzeni ostatnich miesięcy Ukraińcy wielokrotnie okazywali swoją frustrację co do powolnego - ich zdaniem - procesu dostaw broni z Zachodu.

Od 24 lutego br. czyli od dnia ataku Rosji na Ukrainę administracja Bidena zatwierdziła 24 pakiety uzbrojenia dla Ukrainy o łącznej wartości prawie 18 mld dolarów.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: NBC News