Goniec.pl
SERGEI SAVOSTYANOV/AFP/East News

SERGEI SAVOSTYANOV/AFP/East News

Białorusini nie chcą wojny w Ukrainie. Wysłali Putinowi jasny sygnał

25 Marca 2022

Autor tekstu:

Piotr Dutka

Obywatele Białorusi sprzeciwiają się wojnie. Nie chcą, by ich kraj brał udział w działaniach zbrojnych na terenie Ukrainy. - Z najnowszego sondażu znanego brytyjskiego think tanku Chatham House wynika, że aż 67 proc. Białorusinów wypowiada się przeciwko temu, by wojska rosyjskie ostrzeliwały Ukrainę z terytorium ich kraju - można przeczytać w Rzeczpospolitej.

TOPIMY CENY TELEFONÓW. NAWET 300 ZŁOTYCH TANIEJ

Dziennik podaje, że najnowszy sondaż czołowego brytyjskiego think tanku nie pozostawia najmniejszych złudzeń. Białorusini sprzeciwiają się wojnie. Większość obywateli nie chce, by Rosja ostrzeliwała Ukrainę z terytorium ich kraju.

Z przeprowadzonych badań wynika, że aż 67 procent jest przeciwko takiemu rozwiązaniu. Pomoc siłom rosyjskim popiera jedynie 8 procent ankietowanych, reszta nie ma zdania. Z kolei na pytanie, "czy Białoruś powinna wziąć udział w działaniach wojennych po stronie Rosji na Ukrainie", pozytywną odpowiedź zadeklarowało jedynie 3 proc. respondentów.

TYLKO W NEONET! SMARTFONY NAWET 300 ZŁOTYCH TANIEJ

Warto podkreślić, że 44 proc. Białorusinów nie chce na swoim terytorium baz wojskowych Federacji Rosyjskiej. Odmienną optykę prezentuje 24 proc. badanych, reszta nie ma zdania.

- Nie ma też zgody Białorusinów na rozmieszczeniw ich kraju rosyjskiej broni nuklearnej, a negatywny stosunek do takiego działania ma aż 80 proc. ankietowanych. Ciekawe jest też to, że 28 proc. badanych uważa, iż Białoruś powinna poprzeć działania Rosji, ale nie powinna się angażować - można przeczytać w artykule.

Interesujący jest również fakt, że 25 proc. białoruskiego społeczeństwa optuje za możliwością ogłoszenia neutralnego statusu, a także całkowitego wycofania obcych wojsk ze swojego terytorium. - Z kolei 15 proc. uważa, że Łukaszenko powinien potępić działania Rosji, ale nie angażować się - zaznacza "Rz".

Białoruś pomoże Rosji? Na decyzję Łukaszenki czeka cały świat

Niestety, ale cały czas istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że białoruskie siły wezmą udział w zbrojnej inwazji na Ukrainę. Ukraiński Sztab Generalny w najnowszym komunikacie na temat sytuacji na wszystkich frontach poinformował, że cztery batalionowe grupy bojowe sił zbrojnych Białorusi znajdują się w pobliżu granicy z Ukrainą.

Tak żyje zaskoczona sankcjami Liza Pieskowa, córka Dmitrija Pieskowa, czyli rzecznika Kremla, który od ponad 20 lat współpracuje z Władimirem Putinem

Córka rzecznika Kremla przekroczyła wszelkie granice. Zdjęcia rozwiewają wątpliwości

Córka rzecznika Kremla poskarżyła się na objęcie jej sankcjami. Jest zła, gdyż "kocha podróżować". Oto jak wygląda życie córki oligarchy i jednego z najbliższych współpracowników Władimira Putina. Wystawne bale, kariera w Parlamencie Europejskim, drogie restauracje i luksusowe wycieczki. Współczesna księżniczka? Fot. AFP PHOTO / POOL / MAXIM SHEMETOV; Instagram.com/lisa_peskova

Zobacz galerię >

p.

Tagi:

Piotr DutkaAutor

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: pdutka1997@gmail.com

Podobne artykuły

Donald Tusk

Wiadomości

Opozycja razem czy osobno? Polacy zdecydowali

Czytaj więcej >
Myśleli, że nie żyje, a on był w areszcie. Sąsiedzi do dziś na widok pana Jarosława krzyczą "Cześć, nieboszczyk"

Wiadomości

Warszawa: Kilka miesięcy po pogrzebie do jej drzwi zapukał nieboszczyk. Zbladła i zaniemówiła

Czytaj więcej >
Kamil Bortniczuk

Wiadomości

Katolicka fundacja promuje sport. Gdzie podziały się rządowe pieniądze?

Czytaj więcej >
Antoni Macierewicz

Wiadomości

Szef klubu PiS wygryzie Macierewicza? Politycy ujawniają

Czytaj więcej >
Rzecznik PiS skomentował słowa Jarosława Kaczyńskiego o "zniszczeniu tych ludzi". Niewiarygodne, kim się zasłonił

Wiadomości

Burza po słowach Jarosława Kaczyńskiego. Rzecznik PiS nieudolnie broni prezesa

Czytaj więcej >
Szokujące słowa Magdaleny Ogórek na antenie TVP Info. Nie do wiary, do czego wezwała prezenterka

Wiadomości

Oburzające słowa Magdaleny Ogórek na antenie TVP Info. Prezenterka nawołuje do buntu

Czytaj więcej >