Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Andrzej Lepper dzień przed śmiercią rozmawiał z żoną. Na jaw wyszło, co od niego usłyszała
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 05.08.2023 13:13

Andrzej Lepper dzień przed śmiercią rozmawiał z żoną. Na jaw wyszło, co od niego usłyszała

Andrzej Lepper
MARCIN SMULCZYNSKI/East News

Andrzej Lepper zmarł 5 sierpnia 2011 roku. Od jego śmierci mija właśnie 12 lat. Założyciel Samoobrony odszedł w okolicznościach ciągle budzących wiele pytań. Jego ostatnie chwile zupełnie na to nie wskazywały. - Jutro przyjadę - to były ostatnie słowa polityka, które usłyszała jego żona Irena Lepper. 

Andrzej Lepper odszedł 12 lat temu

W toku śledztwa, które prowadzone było w związku ze śmiercią Andrzeja Leppera, policja przyznaje, że dzień przed śmiercią rozmawiał z żoną. Jak zeznawała Irena Lepper, mąż opowiadał jej o spotkaniu z Tymochowiczem i zapowiedział, że jutro przyjedzie do domu.

- Był bardzo wystraszony, wręcz roztrzęsiony. Jakby się czegoś bał. Mówiła mi, że rozmawiali bardzo poważnie, zachęcała go, by sobie dał spokój z polityką, że gospodarstwo, jak już mówiłem bardzo piękne, go potrzebuje. To była według jej relacji bardzo dobra, pozytywna, porządkująca pewne sprawy rozmowa. Andrzej nocował w domu, a rano miał stwierdzić, że rzeczywiście żona ma rację, że jego czas w polityce minął, trzeba dać sobie spokój - mówił portalowi wPolityce Artur Balazs, trzykrotny minister rolnictwa.

Dodał również, że żona Andrzeja Leppera czekała na niego. Przygotowała jego ulubione danie, ale polityk nie przyjechał. Potem jego nastawienie zmieniło się. - Irena mówiła, że upiekła na wieczór kaczkę, którą bardzo lubił. Ale Andrzej się nie pojawił. Zaczęła więc do niego wydzwaniać. Dodzwoniła się dopiero w nocy. Był już zupełnie inny, bardzo ciężko przestraszony, nie umiał jej wytłumaczyć, dlaczego nie przyjechał. Rzucał tylko nerwowo słowa: musiałem pojechać do Warszawy, wiesz, coś się wydarzyło, jutro będę się z tobą kontaktował - wspominał polityk.

Smutne wieści na temat Celine Dion. Siostra gwiazdy zabrała głos

Żona Andrzeja Leppera czuła, że coś jest nie tak

Według Artura Balazs, Irena Lepper czuła, że tłumaczenia męża są nienaturalne i coś przed nią ukrywa. Nie mogła w nocy spać, czuła, że coś złego się dzieje. Od samego rana wydzwaniała do lidera Samoobrony, ale ten nie odbierał od niej telefonu. Była bardzo zaniepokojona.

- Syn się w pewnym momencie zdenerwował, wziął telefon i powiedział do tych, co odebrali w Warszawie: Słuchajcie, co się dzieje, dajcie mi ojca, bo jak tam wpadnę, to was powystrzelam, chcę natychmiast rozmawiać z ojcem, chcę wiedzieć co się z nim dzieje, co się stało, bo się boimy i martwimy - powiedział Artur Balazs w wywiadzie dla wPolityce.pl

Chwilę potem nadeszła tragiczna wiadomość o śmierci Andrzeja Leppera. Polityk miał popełnić samobójstwo przez powieszenie. Dzień wcześniej spotykał się z doradcą od wizerunku Piotrem Tymochowiczem oraz byłym posłem, Januszem Maksymiukiem. Chwilę później według relacji świadków Lepper wyszedł do sklepu, po czym wrócił, a w biurze minął się ze swoimi kierowcą. To on miał go widzieć jako ostatni.

Szofer miał zauważyć na twarzy Leppera zmartwienie, jednak polityk nie zwierzył się swojemu kierowcy z żadnych problemów, tylko zamknął się w biurze. Około godziny 21:00 miał wyjść jeszcze do szofera i poprosić go o klucze do drzwi wejściowych. 

O godzinie 10:00 do siedziby Samoobrony przyjechała dziennikarka, która miała przeprowadzić wywiad z Lepperem. Ten jednak nie otwierał już drzwi. Nie odbierał również telefonu. Zaniepokojony zięć polityka miał zdecydować o wyważeniu drzwi. Andrzej Lepper został znaleziony martwy w łazience. 

Dlaczego Andrzej Lepper popełnił samobójstwo?

Andrzej Lepper swoją karierę w polityce rozpoczął jako przywódca rolniczych protestów. W 1992 r. założył Związek Zawodowy Rolnictwa Samoobrona, a w 2000 r. partię polityczną Samoobrona RP. W swojej politycznej karierze był między innymi wicepremierem i ministrem rolnictwa.

Andrzej Lepper zmarł 12 lat temu i mimo tak długiego okresu, wciąż wiele osób poddaje w wątpliwość i spekuluje, dlaczego polityk targnął się na swoje życie. Co było motywem i dlaczego to zrobił? Prokuratura nie wykluczała problemów finansowych. Podobno miał pożyczać pieniądze z różnych źródeł na leczenie ciężko chorego syna. Ostatecznie tego nie potwierdzono. 

Plotkowało się również o kryzysie w małżeństwie Lepperów. Polityk miał być niewierny swojej żonie, co zresztą sam przyznał w wywiadzie w 2007 roku. Irena Lepper miała jednak wybaczyć mężowi zdrady. Przyczyny samobójstwa Andrzeja Leppera do dzisiaj nie ustalono.


Źródło: wPolityca/Plejada