Goniec.pl
Andrzej Duda: list do prezydenta USA

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Andrzej Duda wystosował list do Joe Bidena. Ważnym apel w sprawie sytuacji Polaków na Białorusi

27 Marca 2021

Autor tekstu:

Damian Witoń

Udostępnij:

Prezydent Polski wysłał list do Joe Bidena, ponieważ zaniepokoiła go obecna sytuacja na Białorusi. Andrzej Duda zwraca uwagę na prześladowania mniejszości polskiej za naszą wschodnią granicą oraz zwraca się z pilnym apelem do przywódcy Stanó

Andrzej Duda zwrócił się do Joe Bidena, aktualnego prezydenta Stanów Zjednoczonych z ważnym apelem. Chodzi o pomoc w rozwiązaniu problemu, który ma miejsce na Białorusi i dotyczy polskiej mniejszości narodowej. Głowa państwa polskiego chce, aby w sprawie jak najszybciej zostały podjęte odpowiednie działania.

Andrzej Duda skierował pilny apel do prezydenta USA

W liście, który Andrzej Duda skierował do prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena, poruszono bardzo istotną kwestię, która według głowy naszego państwa wymaga pilnej interwencji. Chodzi o prześladowania społeczeństwa obywatelskiego, a w tym mniejszości polskiej na Białorusi.

Andrzej Duda chce, aby sprawa trafiła na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ, która mogłaby podjąć konkretne działania. Warto zaznaczyć, że w ramach obecnej prezydencji przewodzą jej właśnie Stany Zjednoczone. 

Dlatego też, powtarzając moje oświadczenie z 46. sesji Rady Praw Człowieka ONZ w lutym tego roku, uprzejmie proszę Stany Zjednoczone jako obecną prezydencję w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, o pilne zajęcie się tym tematem na jednym z nadchodzących posiedzeń - napisał Andrzej Duda

Prezydent Polski zwraca uwagę na to, że od ostatnich wyborów na Białorusi, które odbyły się w sierpniu ubiegłego roku, sytuacja wewnętrzna kraju stała się bardzo napięta. Cierpi na tym głównie społeczeństwo, które nie może liczyć na stabilizację. Szczególnie trudna jest pozycja polskiej mniejszości narodowej. 

Według Andrzeja Dudy reżim w Mińsku atakuje ją z powodów politycznych. W dużej mierze chodzi o powiązanie z transatlantyckimi insytucjami demokratycznymi. Białoruś formalnie jest jednak nadal członkiem ONZ, mimo sceptycznego nastawienia jej władz, a zatem musi zagwarantować wszystkim obywatelom prawa, do których zobowiązała się umowami międzynarodowymi. 

Wśród nich jest Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych, zgodnie z którym osobom należącym do mniejszości narodowych nie można odmawiać prawa do własnej kultury, języka czy religii - napisał Andrzej Duda

Prezydent Polski jest bardzo zaniepokojony traktowaniem mniejszości polskiej na Białorusi. Przywołał tutaj aresztowania wielu dyrektorów i nauczycieli polskich szkół, których dopuściły się tamtejsze władze. Chodzi między innymi o Hannę Paniszewą, Marię Tiszkowską oraz Irenę Biernacką. Pozbawiony wolności został również Andrzej Poczobut, który jest dobrze rozpoznawalnym dziennikarzem polsko-białoruskim.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Onet

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >