Goniec.pl > Wiadomości > Amerykańskie media: Rosyjskie wojska zajęły pozycje dające gotowość do ataku
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 15.02.2022 08:54

Amerykańskie media: Rosyjskie wojska zajęły pozycje dające gotowość do ataku

Putin
ALEXEI NIKOLSKY/AFP/East News

Niepokojące wieści z granicy rosyjsko-ukraińskiej. Amerykańskie media, powołując się na ważnych urzędników, podają, że część wojsk Federacji Rosyjskiej przesunęła się na pozycje dające gotowość do ataku. Kolejni żołnierze są w drodze.

Napięcie wokół Rosji i Ukrainy stale rośnie. Ukraińscy oligarchowie opuszczają kraj, linie lotnicze zawieszają loty, a biura i ambasady przenoszą swoje siedziby do Lwowa i Warszawy. Jedynie ukraiński prezydent, Wołodymyr Zełenski, wciąż uspokaja swoich obywateli i zapewnia, że nie zamierza wyjeżdżać z Kijowa wraz ze swoją rodziną.

Mimo tego, państwa demokratycznego Zachodu są coraz bardziej zaniepokojone sygnałami wysyłanymi przez Władimira Putina i jego najbliższych współpracowników. Po wczorajszym spotkaniu rosyjskiego przywódcy z Siergiejem Ławrowem w świat poszedł sygnał, że Federacja Rosyjska widzi możliwość wypracowania porozumienia, ale powoli traci cierpliwość.

Słowa te znajdują potwierdzenie w czynach. Wokół granicy rosyjsko-ukraińskiej następuje koncentracja wojsk na ogromną skalę, a brytyjskie MON ostrzega, że bomby na Kijów mogą spaść w ciągu kilku minut od wydania rozkazu. Niepokojące wieści płyną, niestety, także zza oceanu.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Atak możliwy w tym tygodniu

Jak podaje amerykańska stacja CBS, Rosja zaatakuje Ukrainę jeszcze w tym tygodniu. Administracja USA nie jest jeszcze pewna, co do tego, jaką formę przybierze ów atak, jednak wojska Putina osiągnęły już osiemdziesięcioprocentową gotowość do inwazji militarnej na pełną skalę. Reszta żołnierzy ma dotrzeć na pozycje w najbliższych dniach.

Z informacji wywiadowczych wynika, że możliwą datą agresji jest środa 16 lutego, o której kilka dni temu mówił już doradca prezydenta Bidena Jake Sullivan. Oznaczałoby to, że przywódca Rosji, wbrew prośbom swojego chińskiego sojusznika, zdecyduje się na atak w trakcie trwania Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.

Nowe informacje amerykańskiego wywiadu

Służby wywiadowcze USA cały czas monitorują na zdjęciach satelitarnych wzmożoną działalność rosyjskiego wojska, w tym także trwające na Białorusi manewry. Według doniesień, do tej pory Rosja zgromadziła wokół Ukrainy ok. 100 batalionowych grup taktycznych, co stanowi ponad 50% wszystkich jednostek.

Amerykanie przewidzieli także aż dziewięć możliwych scenariuszy i kierunków ataku wojsk Putina. Jednym z nich jest ten mówiący o tym, że armia Federacji Rosyjskiej mogłaby dotrzeć do Kijowa w niespełna 48 godzin.

Równolegle prowadzone są intensywne dyplomatyczne starania o pokojowe rozwiązanie konfliktu. W sobotę prezydent USA Joe Biden po raz kolejny rozmawiał z Władimirem Putinem. Pomimo wysiłków, nie udało się posunąć negocjacji naprzód i odeprzeć zagrożenia rosyjskim atakiem.

Zachód kontynuuje dyplomatyczne starania

USA, NATO i Unia Europejska wciąż liczą na zażegnanie kryzysu i deeskalację napięcia. Niestety, żądania, jakie ponad miesiąc temu postawił Władimir Putin, w tym te o wycofaniu wojsk amerykańskich z Polski, są nie do zaakceptowania przez sojusz północnoatlantycki.

W ostatnich dniach do Moskwy podróżują najwięksi światowi przywódcy, np. prezydent Francji Emmanuel Macron. Swoją wizytę na Kremlu planuje również kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Polska także angażuje się w rozmowy z rosyjskim przywódcą i jego administracją. Dziś w stolicy Rosji odbędzie się spotkanie szefa polskiego MSZ z Siergiejem Ławrowem, którego tematem będzie właśnie kryzys na linii Moskwa-Kijów.

W tym samym czasie państwa zachodnie przygotowują się na różne warianty. W związku ze wzrastającym napięciem w regionie do opuszczenia Ukrainy nawołują kolejne państwa. Polskie MSZ także wydało zalecenia o niepodróżowaniu do naszego wschodniego sąsiada.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Polsat News

Tagi: Ukraina Rosja