Goniec.pl
Putin

ALEXEI NIKOLSKY/AFP/East News

Amerykańskie media: Rosyjskie wojska zajęły pozycje dające gotowość do ataku

15 Lutego 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Niepokojące wieści z granicy rosyjsko-ukraińskiej. Amerykańskie media, powołując się na ważnych urzędników, podają, że część wojsk Federacji Rosyjskiej przesunęła się na pozycje dające gotowość do ataku. Kolejni żołnierze są w drodze.

Napięcie wokół Rosji i Ukrainy stale rośnie. Ukraińscy oligarchowie opuszczają kraj, linie lotnicze zawieszają loty, a biura i ambasady przenoszą swoje siedziby do Lwowa i Warszawy. Jedynie ukraiński prezydent, Wołodymyr Zełenski, wciąż uspokaja swoich obywateli i zapewnia, że nie zamierza wyjeżdżać z Kijowa wraz ze swoją rodziną.

Niedzielski

Nowe zasady izolacji domowej i kwarantanny od 15 lutego. Opublikowano rozporządzenie

CZYTAJ DALEJ

Mimo tego, państwa demokratycznego Zachodu są coraz bardziej zaniepokojone sygnałami wysyłanymi przez Władimira Putina i jego najbliższych współpracowników. Po wczorajszym spotkaniu rosyjskiego przywódcy z Siergiejem Ławrowem w świat poszedł sygnał, że Federacja Rosyjska widzi możliwość wypracowania porozumienia, ale powoli traci cierpliwość.

Słowa te znajdują potwierdzenie w czynach. Wokół granicy rosyjsko-ukraińskiej następuje koncentracja wojsk na ogromną skalę, a brytyjskie MON ostrzega, że bomby na Kijów mogą spaść w ciągu kilku minut od wydania rozkazu. Niepokojące wieści płyną, niestety, także zza oceanu.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Atak możliwy w tym tygodniu

Jak podaje amerykańska stacja CBS, Rosja zaatakuje Ukrainę jeszcze w tym tygodniu. Administracja USA nie jest jeszcze pewna, co do tego, jaką formę przybierze ów atak, jednak wojska Putina osiągnęły już osiemdziesięcioprocentową gotowość do inwazji militarnej na pełną skalę. Reszta żołnierzy ma dotrzeć na pozycje w najbliższych dniach.

Z informacji wywiadowczych wynika, że możliwą datą agresji jest środa 16 lutego, o której kilka dni temu mówił już doradca prezydenta Bidena Jake Sullivan. Oznaczałoby to, że przywódca Rosji, wbrew prośbom swojego chińskiego sojusznika, zdecyduje się na atak w trakcie trwania Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.

Nowe informacje amerykańskiego wywiadu

Służby wywiadowcze USA cały czas monitorują na zdjęciach satelitarnych wzmożoną działalność rosyjskiego wojska, w tym także trwające na Białorusi manewry. Według doniesień, do tej pory Rosja zgromadziła wokół Ukrainy ok. 100 batalionowych grup taktycznych, co stanowi ponad 50% wszystkich jednostek.

Amerykanie przewidzieli także aż dziewięć możliwych scenariuszy i kierunków ataku wojsk Putina. Jednym z nich jest ten mówiący o tym, że armia Federacji Rosyjskiej mogłaby dotrzeć do Kijowa w niespełna 48 godzin.

Równolegle prowadzone są intensywne dyplomatyczne starania o pokojowe rozwiązanie konfliktu. W sobotę prezydent USA Joe Biden po raz kolejny rozmawiał z Władimirem Putinem. Pomimo wysiłków, nie udało się posunąć negocjacji naprzód i odeprzeć zagrożenia rosyjskim atakiem.

Prezydent Ukrainy wydał specjalny dekret, 16 lutego odbędą się specjalne obchody

Wołodymyr Zełenski przekazał ważną wiadomość. "Podpisałem już odpowiedni dekret"

CZYTAJ DALEJ

Zachód kontynuuje dyplomatyczne starania

USA, NATO i Unia Europejska wciąż liczą na zażegnanie kryzysu i deeskalację napięcia. Niestety, żądania, jakie ponad miesiąc temu postawił Władimir Putin, w tym te o wycofaniu wojsk amerykańskich z Polski, są nie do zaakceptowania przez sojusz północnoatlantycki.

W ostatnich dniach do Moskwy podróżują najwięksi światowi przywódcy, np. prezydent Francji Emmanuel Macron. Swoją wizytę na Kremlu planuje również kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Polska także angażuje się w rozmowy z rosyjskim przywódcą i jego administracją. Dziś w stolicy Rosji odbędzie się spotkanie szefa polskiego MSZ z Siergiejem Ławrowem, którego tematem będzie właśnie kryzys na linii Moskwa-Kijów.

W tym samym czasie państwa zachodnie przygotowują się na różne warianty. W związku ze wzrastającym napięciem w regionie do opuszczenia Ukrainy nawołują kolejne państwa. Polskie MSZ także wydało zalecenia o niepodróżowaniu do naszego wschodniego sąsiada.

Tylko 1 na 10 osób odpowie na wszystkie pytania. Jeśli ci się uda, jesteś geniuszem

Pytanie 1 z 3

Kto był pierwszym królem Polski?

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Polsat News

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Opozycja apeluje do Andrzeja Dudy. Chodzi o zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego

Czytaj więcej >
Jednym komentarzem zakpili z wpadki Kaczyńskiego. Znani kabareciarze bezlitośni dla prezesa PiS

Wiadomości

Wpadka Jarosława Kaczyńskiego hitem sieci. Neo-Nówka bezlitosna dla prezesa PiS

Czytaj więcej >

Wiadomości

Potężne problemy Putina, Rosjanie mają dość. Podkładają ogień pod państwowe urzędy

Czytaj więcej >
Iberion

Wiadomości

Poszedł do Biedronki, cena mleka zupełnie go zaskoczyła. Zaraz podrożeją kolejne podstawowe produkty

Czytaj więcej >

Wiadomości

Jarosław Kaczyński opowiedział nietypową anegdotę o Niemcach. Padły zaskakujące słowa

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News/zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Niebezpieczny incydent na spotkaniu z Jarosławem Kaczyńskim. Kobieta nagle upadła na ziemię, szef PiS przerwał wystąpienie

Czytaj więcej >