Goniec.pl

(zdj. ilustracyjne) Unsplash.com/Shawn Dearn

Alerty I stopnia w części kraju. Powodem opady śniegu, zamiecie i gołoledź na drogach

23 Grudnia 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Opady śniegu będą tak intensywne, że IMGW wydał ostrzeżenia I stopnia. Na południu i południowym wschodzie będzie jeszcze groźniej.

- Prognozowane są opady śniegu powodujące miejscami przyrost pokrywy śnieżnej do 10 cm - przekazują meteorolodzy IMGW. Eksperci nie mają wątpliwości, że w Wigilię część kraju będzie cieszyć się śniegiem.

W prognozie pogody na święta Bożego Narodzenia pojawia się nie tylko śnieg. Wieczorne opady w czwartek 23 grudnia będą tak silne, że IMGW wydało specjalne alerty. Dodatkowo w niektórych powiatach jest ryzyko zamieci śnieżnych. Niebezpiecznie zrobi się również na drogach.

Prognoza pogody: w czwartek silne opady śniegu

Od godziny 18 w Polsce stopniowo pojawiać się będzie śnieg. Front wchodzi od zachodniej granicy i tam - m.in. w Szczecinie, powiecie starogardzkim, gorzowskim, czy świebodzińskim - alerty I stopnia przed silnymi opadami śniegu obowiązują już od godziny 18.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Od godziny 19 meteorolodzy ostrzegają również mieszkańców m.in. powiatów: szamotulskiego, poznańskiego, leszczyńskiego, gostyńskiego, konińskiego, czy kępińskiego.

Wszystkie alerty I stopnia przed silnymi opadami śniegu wskazują, że najmocniej prószyć będzie w nocy. - Najintensywniejsze opady wystąpią przed północą - przekazują eksperci IMGW.

Gdzie jeszcze będzie padać śnieg? Linia opadów ciągnie się od wspomnianego Szczecina, przez Poznań, Kalisz, Płoc, Łódź oraz dalej: Częstochowa, Radom, Kielce, Warszawa, aż do Lublina, Sandomierza, Zamościa i Chełmna.

Nad ranem śnieg będzie zamieniał się w deszcz

O ile przed północą śnieg będzie padał najmocniej, to prognoza pogody na wigilijny poranek wskazuje, że biały puch może mieć problemy z doczekaniem do wieczora. - Nad ranem opady śniegu będą przechodziły w śnieg z deszczem. Przejściowo możliwe opady marznące - ostrzega IMGW.

Kierowcy muszą uważać. Na drogach zrobi się niebezpiecznie, szczególnie na południu Polski. Synoptyk IMGW-PIB: Tomasz Knopik przewiduje, że od około północy 24 grudnia do godziny około 5 i 6 nad ranem na jezdniach pojawi się gołoledź.

Problem ten dotyczyć będzie szczególnie kierowców jadący na Wigilię m.in. w powiatach: zgorzeleckim, karkonoskim, kłodzkim, raciborskim, krakowskim (w tym w Krakowie), limanowskim, tarnowskim, czy nowosądeckim i gorlickim.

IMGW w związku z opadami śniegu i śniegu z deszczem wydało alerty I stopnia
IMGW w związku z opadami śniegu i śniegu z deszczem wydało alerty I stopnia

Źródło: IMGW

Uwaga na zamiecie śnieżne

Nie tylko silne opady śniegu i gołoledź da się we znaki w najbliższych godzinach. Od Tarnobrzegu przez powiaty mielecki, dębicki oraz jasielski aż do wschodniej granicy do powiatów: bieszczadzkiego, przemyskiego i lubaczowskiego prognozuje się pojawienie zamieci i zawiei śnieżnych.

- Prognozowane są zawieje i zamiecie śnieżne spowodowane opadami śniegu i wiatrem o średniej prędkości od 30 km/h do 40 km/h, w porywach do 60 km/h, z południowego-zachodu - ostrzega synoptyk IMGW-PIB: Tomasz Knopik.

Prognoza pogody nie pozostawia złudzeń. Alert I stopnia przestanie tam obowiązywać dopiero w Wigilię około godziny 12 w południe.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Jarosław Kaczyński złożył życzenia bożonarodzeniowe. Mówił o trudnym czasie

  • Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o modernizacji służb mundurowych

  • "Ziobro jest największym szkodnikiem tego rządu". Radna PiS odchodzi z klubu

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]. pl

Źródło: meteo.imgw.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Samochód niemal wjechał w wózek na pasach dla pieszych. Było o krok od tragedii
Czytaj więcej >

Polska

Gang trucicieli usłyszał zarzuty. Oburzające, co robili seniorom
Czytaj więcej >

Wiadomości

16-letni Krzysztof Dymiński zaginął. Mama nastolatka opublikowała apel
Czytaj więcej >

Wiadomości

Ciężarna 33-latka zmarła w szpitalu. Rodzina zabrała głos, na jaw wyszła przyczyna śmierci
Czytaj więcej >

Polska

Wstrząsające nagranie z polskiej myjni obiegło sieć. Świadkowie próbowali reagować
Czytaj więcej >

Polska

Ksiądz miał dotykać uczennice na religii. Dyrektorka zareagowała, wieś chciała wywieźć ją na taczkach
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]