Sławoj Leszek Głódź Żródło: MARCIN GADOMSKI/East News

Abp Głódź wypełnił ostatnie postanowienie wyroku

30 Kwiecień 2021 Patryk PrzybyłowskiPatryk Przybyłowski

Abp Sławoj Leszek Głódź w ciągu ostatnich tygodni musiał pogodzić się z bardzo poważnymi postanowieniami Watykanu. Stolica Apostolska wydała wyrok ws. tuszowania przez niego przypadków pedofilii w polskim kościele. Arcybiskup właśnie wypełnił ostatni otrzymany nakaz.

Prawo kanoniczne wprowadzone przez papieża Franciszka w 2019 roku zezwala na karanie nie tylko sprawców pedofilii, ale także ich przełożonych, którzy wykazali się biernością w zwalczaniu procederu posiadając o nim pełną świadomość. Dlatego też odpowiednie kary spotkały Sławoja Leszka Głódzia.

Arcybiskup utracił m.in. prawo przebywania na terenie archidiecezji gdańskiej, oraz uczestniczenia w celebracji obrządków religijnych. Głódź miał również zapłacić darowiznę na rzecz Fundacji św. Józefa, która pomaga osobom skrzywdzonym przez księży pedofilów.

Kierownik biura delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, będący również pełnomocnikiem Fundacji św. Józefa poinformował wczoraj, że duchowny dotrzymał obowiązku i pieniądze trafiły na konto fundacji.

- Informuję, że w sprawie arcybiskupa Leszka Sławoja Głódzia decyzja Stolicy Apostolskiej upubliczniona dnia 29 marca br. dotycząca wpłaty na rzecz Fundacji św. Józefa została zrealizowana - przekazał ksiądz Piotr Studnicki w wywiadzie dla portalu stacja7.pl.

Ekspertka ujawnia, gdzie najłatwiej zarazimy się koronawirusem po poluzowaniu obostrzeńEkspertka ujawnia, gdzie najłatwiej zarazimy się koronawirusem po poluzowaniu obostrzeńCzytaj dalej

Jaka konkretnie kwota została przekazana na rzecz ofiar pedofilii w Kościele? Tego niestety się nie dowiedzieliśmy, ponieważ przepisy prawa nie zezwalają na podanie konkretów do wiadomości publicznej.

Warto przypomnieć, że Sławoj Leszek Głódź nie jest jedynym duchownym, który został ukarany w tym trybie. Konsekwencje tuszowania przypadków pedofilii poniósł również Edward Janiak.

W obydwu przypadkach miało dojść do rażących niedopełnień obowiązków w kontekście zgłaszania przypadków pedofilii w diecezjach podległych biskupom. Biskup Janiak otrzymał zakaz zamieszkiwania na terenie diecezji kaliskiej oraz zakaz uczestniczenia w celebracjach kościelnych również na jej terenie.

Biskup Janiak również miał wpłacić zadośćuczynienie na rzecz tej samej fundacji. Według słów jej rzecznika duchowny do tej pory nie dopełnił postanowienia Stolicy Apostolskiej. Nie wiadomo również, kiedy zamierza to zrobić.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: stacja7.pl

Następny artykuł