Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Abp Gądecki wystosował ważny apel do premiera. Apelował o poluzowanie obostrzeń w kościołach
Monika Majko
Monika Majko 07.06.2021 17:42

Abp Gądecki wystosował ważny apel do premiera. Apelował o poluzowanie obostrzeń w kościołach

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Piotr Molecki/East News

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki wystosował apel do premiera Mateusza Morawieckiego. Chodzi o ostatnie decyzje rządu w sprawie łagodzenia obostrzeń sanitarnych wprowadzonych w związku z COVID-19.

Abp Gądecki zaapelował do premiera Morawieckiego

Abp Stanisław Gądecki wystosował list do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego w sprawie złagodzenia obostrzeń panujących w miejscach kultu religijnego. Według przedstawicieli Kościoła Katolickiego są one obecnie zbyt restrykcyjne, biorąc pod uwagę niedawne zmiany w rozporządzeniu.

Jak podkreślił w liście do premiera abp Gądecki, w związku z ustabilizowaniem się sytuacji epidemicznej w kraju władze kościelne sprzeciwiają się dalszemu drastycznemu ograniczaniu „prawa wiernych do publicznego wyznawania i praktykowania wiary”.

- [...] nalegam raz jeszcze na zmniejszenie obostrzeń w kościołach i innych miejscach kultu - napisał przewodniczący KEP w liście do szefa rządu.

Jak wskazał abp Stanisław Gądecki, do tej pory Kościół ze zrozumieniem podchodził do decyzji rządu w sprawie ograniczeń dotyczących m.in. liczebności uczestników nabożeństw w świątyniach. Udzielano również wiernym dyspens i apelowano o przestrzeganie reżimu sanitarnego.

List do premiera jest odpowiedzią na ostatnie decyzje rządu w sprawie złagodzenia część obostrzeń sanitarnych, w związku ze spadkiem liczby wykrywanych nowych zakażeń koronawirusem na terenie naszego kraju.

Od wczoraj obowiązuje nowe rozporządzenie Rady Ministrów, które m.in. podnosi dotychczasowy limit gości na imprezach okolicznościowych z 50 na 150 osób, z wyłączeniem osób w pełni zaszczepionych.

Przesunięto również m.in. limity wolnych miejsc, które muszą być obowiązkowo zachowane w środkach komunikacji publicznej. Obecnie musi to być co najmniej 25 proc. dostępnych miejsc, a wcześniej było to aż 50 proc.

W rozporządzeniu nie ma jednak mowy o zniesieniu limitów wiernych, mogących jednocześnie uczestniczyć w nabożeństwie w miejscu kultu religijnego. Obecny limit w kościołach to maksymalnie 1 osoba na 15 metrów kwadratowych.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Onet