Goniec.pl > Wiadomości > 800 plus jednak nie od stycznia? Zaskoczenie w rządowym projekcie
Monika Majko
Monika Majko 02.06.2023 15:22

800 plus jednak nie od stycznia? Zaskoczenie w rządowym projekcie

Pieniądze
Iberion materiały włąsne

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji ustawy o 800 plus. Rodzice mogą spodziewać się ważnych zmian, a jedna z nich dotyczy terminu wypłaty świadczenia. Okazuje się, że pieniądze nie trafią do polskich rodzin w styczniu.

800 plus ma zostać przyjęte do końca tej kadencji

Rząd zapowiedział, że 800 plus zostanie uchwalone jeszcze w czasie obecnej kadencji Sejmu. Do Rządowego Centrum Legislacji właśnie trafił projekt nowelizacji ustawy, który ma zostać teraz skierowany do konsultacji społecznych. 

- Rozpoczynamy ścieżkę legislacyjną. Program 800 plus do okresu wyborów program zostanie przyjęty - zadeklarowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Wielu Polaków długo czekało na podwyżkę świadczenia 500 plus. 1 stycznie 2024 roku ma ona nastąpić z urzędu, czyli bez konieczności składania dodatkowego wniosku. Okazuje się jednak, że Polacy nie dostaną pieniędzy na początku roku. Pierwsza wypłata nowej stawki ma nastąpić do 29 lutego 2024 roku, a rodziny otrzymają ją z wyrównaniem za styczeń.

Ewa Błaszczyk przekazała świetne nowiny o córce w śpiączce. Długo na to czekała

Wypłata nowej stawki jednak nie od stycznia

W styczniu, mimo podniesienia 500 plus do 800 plus, Polacy dostaną do ręki tylko 500 zł. W lutym z kolei otrzymają łącznie aż 1100 zł na dziecko, czyli  800 zł oraz zaległe 300 zł za styczeń.

- Nowa wysokość świadczenia wychowawczego będzie obowiązywała od 1 stycznia 2024 r. Jednocześnie uwzględniając skalę programu Rodzina 500 plus i bardzo dużą liczbę jego świadczeniobiorców, zachodzi konieczność wprowadzania regulacji technicznych zapewniających Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych czas na sprawne obsłużenie wszystkich spraw. W związku z tym proponuje się wprowadzenie regulacji, zgodnie z którą, wypłata przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych przysługującego świadczenia wychowawczego w nowej wysokości 800 zł miesięcznie będzie mogła nastąpić nie później niż do dnia 29 lutego 2024 r. z wyrównaniem od dnia 1 stycznia 2024 r. Oczywiście w miarę możliwości organizacyjnych ZUS dołoży wszelkich starań, aby wypłaty świadczenia wychowawczego w nowej kwocie 800 zł dokonywane były na bieżąco, tj. począwszy od świadczenia przysługującego za styczeń 2024 r. dokonanej w styczniu 2024 r. - przekazano w uzasadnieniu do projektu.

500 plus ma wspomagać polskie rodziny

Ze świadczenia 500 plus mogą skorzystać rodzice i opiekunowie dzieci od ich narodzin do ukończenia przez nie 18. roku życia. Nie jest ono liczone do dochodu przy ustalaniu prawa do innych świadczeń i nie jest opodatkowane.